Вас запросили на віддалену співбесіду: як підготуватися до неї?
Пандемія коронавірусу, яка панує у всьому світі уже понад рік, безповоротно вплинула на ринок праці. Методи найму персоналу також суттєво змінилися. Особисті зустрічі та візити до компаній сьогодні замінюють на телефонні дзвінки чи відеозустрічі онлайн.
Як пристосуватися до таких змін? Що потрібно врахувати, готуючись до співбесіди онлайн?
Дистанційна рекрутація, що це?
Цей термін найчастіше використовується рекрутерами, коли замість традиційної очної зустрічі вони спілкуються з кандидатом на роботу телефоном, або за допомогою відеомесенджера. Віддалений набір персоналу не є чимось новим, багато компаній підбирали майбутніх співробітників таким чином вже давно.
Така форма рекрутингу також може бути використана як перший етап найму, коли роботодавець перевіряє, чи варто того чи іншого кандидата запрошувати на подальшу зустріч у компанії.
Але в сучасних реаліях віддалені співбесіди все частіше використовуються на кожному етапі процесу набору.
Як це технічно виглядає? Рекрутер телефонує заздалегідь і домовляється про телефонну чи відео розмову в зручний час. Коли справа стосується онлайн-зустрічі, кандидат отримує запрошення на на свою електронну адресу, електронне повідомлення містить посилання на комунікатор, який використовується рекрутером. Потрібно натиснути на посилання та приєднайтеся до зустрічі у призначений час.
Чи варто брати участь у віддаленому наборі персоналу?
Однозначно, що так. Віддалений набір на роботу так само важливий. Сьогодні багато компаній просто не мають іншого способу рекрутингу, тому це може бути єдиним варіантом влаштуватися на роботу чи підібрати працівників.
У минулий рік багато людей почали працювати дистанційно, завдяки цьому вони можуть мати додаткові замовлення чи проєкти. Під час віддаленого найму місце розташування роботодавця і потенційного працівника не мають значення. Це значною мірою спрощує процес підбору, співбесід і сприяє комфортності для обох сторін.
Телефонна розмова: як підготуватися?
Часто першим контактом з компанією є дзвінок працівника відділу кадрів для домовленості про час онлайн-зустрічі чи телефонної розмови з роботодавцем. Але трапляється, що деякі компанії відразу ставлять ключові питання під час цієї першої, досить короткої розмови, швидко отримуючи найважливішу для них інформацію.
Телефонний дзвінок може бути способом повноцінного віддаленого підбору персоналу. Якщо вас чекає співбесіда телефоном, врахуйте наступні моменти:
- переконайтесь, що ваш телефон повністю заряджений під час дзвінка, або підготуйте зарядний пристрій заздалегідь, з кабелем, достатньо довгим, щоб можна було продовжувати розмову під час зарядки;
- перебувайте у тихому та відокремленому місці, щоб ніщо і ніхто не заважав співбесіді. Знаючи дату та час зустрічі, ви не можете дозволити собі розмову, наприклад, під час закупів чи прогулянки з дітьми;
- підготуйте видруковане резюме. Якщо рекрутер запитає вас про професійний досвід, ваші вміння, наявність сертифікатів, чи які тренінги ви проходили, у результаті стресу ви можете забути про деякі моменти, а резюме під рукою стане вам у пригоді;
- запишіть запитання - це дуже хороша практика не лише під час телефонних дзвінків. Можливо, ви отримаєте відповідь на деякі з них під час телефонної розмови, або запитаєте самостійно наприкінці;
- говоріть повільно, виразно і чітко - телефонний дзвінок є найскладнішою формою пошуку персоналу і працевлаштування, оскільки враження рекрутера базуватиметься на розмові, тоні голосу чи інтонації. Під час телефонної розмови не видно виразу обличчя, міміки, емоцій, тому варто потренуватися в такій розмові. Пам'ятати слід і про гучність свого голосу. Не забувайте посміхатися під час розмови (коли доречно) - це справді чутно у вашому голосі!
Відеодзвінок: кілька порад
Такий вид співбесіди практично не відрізняється від розмови у традиційній формі - за винятком того, що між співрозмовниками існує значна відстань і бачать вони один одного з моніторів ноутбука чи телефона. Про що ж слід пам’ятати?
- підготуйте обладнання - найкраще мати комп’ютер та аудіовізуальні аксесуари (камеру та мікрофон, якщо вони не вбудовані в комп’ютер). Використовуючи ноутбук, підготуйте блок живлення, щоб вас не здивував розряджений акумулятор;
- перевірте підключення до інтернету;
- підготуйте відповідне місце – пам’ятайте, крім співрозмовника, ви також бачите, що відбувається за його спиною. Перевірте, який фон у вас буде позаду, домовтеся з домашніми, щоб не заходили під час розмови до кімнати, де ви спілкуватиметеся;
- одягніться відповідно – уявіть, наче ви збираєтеся на традиційну співбесіду, одягніть класичний костюм стриманих тонів. Одяг сильно впливає на ваш комфорт і навіть підсвідомо на поведінку і жестикуляцію.
Якщо під час розмови ви зіткнетеся з технічними проблемами, чітко повідомте про це своїм співрозмовникам. Немає сенсу удавати, що все в порядку, цим ви нашкодите собі, адже щось не так почуєте, чи відповісте невірно.
Дистанційна співбесіда: яких помилок можна уникнути
Ще раз наголошуємо на тому, що до розмови із потенційним роботодавцем телефоном чи через відеозв’язок слід готуватися аналогічно, як і до традиційно співбесіди віч-на-віч. Найбільшою помилкою, яку ви можете зробити як кандидат, це трактування віддаленого пошуку роботи й співбесіди як "менш професійного" чи "несерйозного". По-перше, віддалений пошук роботи не є нічим новим, а по-друге - в час епідемії він, здається, використовується більше ніж традиційний.
Неправильний підхід до цієї теми може значно понизити ваші шанси знайти роботу та виключити з ринку праці.
Пандемія коронавірусу змінила наш світ, змінилися й умови праці, пошуку роботи та підбору працівників. Багатьом компаніям, які раніше про це навіть не замислювались, довелося перейти на віддалену роботу. Тому дистанційний рекрутинг також став нормою. Щоб отримати привабливу та добре оплачувану роботу, ви повинні адаптуватися до мінливих правил та вимог роботодавців.