8 кроків до успішного розв’язання проблем на роботі

Коли запитати роботодавців про найбільш цінні навички працівників, вони обов’язково згадають про вміння підлеглих знаходити вихід зі складних ситуацій.  Здатність ефективно розв’язувати проблеми корисна і потрібна в будь-якій роботі, адже немає жодного кар’єрного шляху без перешкод.

Ми вирішили зібрати саме ті навички, які дозволять вам протистояти найрізноманітнішим викликам. Однак, щоб набути такі здібності, потрібен час і відданість справі.

Люди, які успішно вміють розв’язувати проблеми можуть відмінно реагувати на непередбачені труднощі, швидко знайти креативні рішення, що упорядкують робочі процеси та підвищать їх ефективність.

Коли ви станете більш продуктивним як працівник, покращуючи свою здатність знаходити вихід зі складних ситуацій, ви також будете більшою мірою потрібним кандидатом на нову роботу.

Ось 8 основних кроків для того, щоб стати експертом у розв’язанні проблем.

1. Грайте в ігри, що змушують ваш розум працювати

Киньте виклик своєму мозку: вирішуйте загадки та головоломки, ребуси, судоку, математичні приклади, грайте в шахи, складайте кубик Рубіка. Ці ігри вимагають як аналітичних навичок, так і логічного мислення, яке базується на творчому підході до проблеми.

Пам’ятаєте відому фразу Леонардо да Вінчі? "Невикористовуване залізо іржавіє, застійна вода втрачає чистоту і псується - так само, бездіяльність вбиває життєву силу розуму". Тому ви повинні постійно давати роботу своєму мозку.

На щастя, людський розум нейропластичний, тобто він змінюється і пристосовується до нового досвіду та діяльності. Коли ви регулярно вирішуєте логічні головоломки та інші схожі завдання, нервові зв’язки у мозку зміцнюються і пришвидшують роботу. Це допоможе вам навчитися успішно розв’язувати проблеми.

2. Будьте фізично активними

Кажуть, що найкращим тренуванням для розуму є саме тренування. Багато досліджень підтвердили сприятливий вплив фізичних вправ на пам’ять і мислення. Виявляється, фізичні тренування призводять до росту гіпокампу - сфери мозку, відповідальної за пам’ять і навчання.

Фізична активність також зменшує стрес і тривожність, одночасно покращуючи настрій, якість сну, що природно сприятиме активному мисленню.

Доведено, що танці, йога, а також види спорту, які вимагають продуманої стратегії та швидких рухів (наприклад, футбол), посилюють когнітивні здібності.

Тому для удосконалення свого вміння розв’язувати різні робочі проблеми вставайте і починайте рухатися!

3. Подивіться, як інші долають труднощі

Напевно у вашому колективі чи серед знайомих є такі люди, які чудово справляються з проблемами? Поспостерігайте, як вони це роблять, і спробуйте перейняти їхній досвід. Якщо це можливо, запитайте колег про те, як їм вдається так успішно долати перешкоди на роботі. Не варто боятися запитувати й просити допомоги, ви таким чином виразите своє захоплення людиною та отримаєте цінні поради. Ось приклади таких запитань:

  • Чи існує якийсь конкретний метод, який ви використовуєте для розв’язання проблем?
  • Як правильно спрямувати свої вміння до подолання труднощів?
  • Можливо, ви порадите мені, як удосконалити свої навички в цьому питанні?

4. Навчіться розв’язувати проблеми за чітко встановленою схемою

Часто найкращим способом знайти нові та інноваційні способи розв’язання проблем на роботі є вихід за визначені рамки. Однак чітко окреслений, заздалегідь прийнятий план дій допоможе зосередитися на формуванні конкретних навичок.

Ось типова схема усунення проблем, яку ви можете почати практикувати:

  • Визначте суть проблеми, в чому вона полягає? На кого чи що це впливає? Наскільки серйозна ця проблема?
  • Визначте причину проблеми. Коли вона виникла? Чому і як це сталося? Вам не вистачає інформації? Якщо так, то як ви можете її отримати?
  • Задумайтеся про рішення: які можливі шляхи розв’язання проблеми?
  • Оцініть кожен варіант рішення. Які плюси й мінуси усіх способів розв’язання проблеми? Чи є варіанти, які ви можете об’єднати в один? Який із них дає вам шанс отримати бажаний результат?
  • Виберіть один із варіантів. Чому цей спосіб найкращий? Як ви будете застосовувати його на практиці?
  • Визначте результати. Яких результатів ви очікуєте? Звідки ви будете знати, що проблему вирішено? Чи вибраний варіант приніс бажаний ефект? Якщо ні, то які ще способи вирішення ви спробуєте?

Коли необхідно подолати певні труднощі, ця схема допоможе вам.

5. Зосередьтесь на розв’язанні

Коли ви концентруєте всю свою увагу на проблемі, вашому мозку стає важко знайти рішення. Це відбувається тому, що зосередження виключно на цих труднощах веде до негативного мислення, яке викликає відповідну природну реакцію. Така ситуація змушує вас реагувати емоційно, наприклад, звинувачуючи себе.

Потім ви самі себе запитуєте: чому ці речі завжди трапляються зі мною? Хто в цьому винен? Як я можу довести, що це не моя вина?

Такі роздуми краще замінити набагато важливішим запитанням: як я можу розв’язати цю проблему?

Не втрачайте здоровий глузд. Визначивши суть труднощів, починайте обдумувати їх вирішення. Замість того, щоб нервуватися чи звинувачувати себе, змусьте свій розум шукати ідеї та способи подолання проблеми.

6. Запитуйте "чому?"

Це допоможе дійти до кореня проблеми та знайти ефективне рішення. Наприклад, ваша проблема полягає у постійному запізненні на роботу. Чому?

  • Ви завжди вимикаєте будильник і кажете собі: «Ще лише п’ять хвилин, і встаю». Чому вам так важко встати з будильником?
  • Ви недостатньо спите. Чому?
  • Ви лягаєте спати занадто пізно. Чому?

Можливо, це тому, що протягом дня ви п’єте занадто багато кави. Або проводите багато часу перед екраном телевізора, чи переглядаєте соціальні мережі перед тим, як заснути.

Тепер ви можете знайти рішення: встановіть свій денний ліміт кофеїну та обмежте час, який проводите в соціальних мережах. Це допоможе краще спати, полегшить пробудження вранці та допоможе не запізнюватися на роботу.

Звичайно, цей приклад є досить примітивним. Але завжди варто запитати себе «чому?», щоб дійти до кореня проблеми. Якщо ви не вирішите труднощі у їх зародку, ви ніколи не зможете вирішити їх повністю.

7. Збирайте ідеї

Коли ви влаштовуєте собі «мозковий штурм», спробуйте записати будь-які ідеї, які приходять вам у голову. Часто ви відразу відкидаєте окремі думки, кажучи собі: "Швидше всього, це не спрацює" або: "Можливо, це недоречна ідея".

Заведіть окремий блокнот та завжди записуйте свої думки, плани, побажання. Буквально все, неважливо, що зараз це здається вам безглуздим, невчасним, недоречним чи просто неможливим. Пам’ятайте, ваша мета - стимулювати креативність. Замість того, щоб блокувати своє творче мислення негативним ставленням, запитайте себе "а що, якщо ..." або "уявити, що ...". Після того, як ви зберегли всі свої ідеї, виберіть найкращі варіанти.

8. Шукайте можливості розв’язання своєї проблеми

Практика може не зробити з вас супер експерта, але точно наблизить до вищого рівня майстерності. Хочете вивчити нові методи подолання труднощів? Використовуйте такі варіанти щодня. Наприклад, коли колеги з сусіднього відділу активно намагаються знайти розв’язання проблеми, приєднайтеся до них або принаймні спостерігайте за їх діями. Зголосіться на нові проєкти та спробуйте взяти участь у раніше невідомих починаннях.

Підходьте до кожного нового виклику з думкою "а якщо ...". Шукайте свіжі ідеї. Згодом ви помітите, що тепер вам набагато легше приймати рішення та долати труднощі.