Як навчитися запам'ятовувати інформацію і поліпшити свою пам'ять
Гарна пам'ять - справжній скарб. Ця здатність грає надзвичайно важливу роль в житті кожної людини, хоча її механізми ще не повністю зрозумілі. Не викликає сумнівів те, що коли з пам'яттю не працювати, вона втрачає свої цінні властивості. Тому, щоб ефективно використовувати можливості своєї пам'яті, необхідно враховувати кілька важливих моментів.
Людська пам'ять складна
Кожен, хто дбає про поліпшення пам'яті і гарне запам'ятовування, повинен перш за все зрозуміти, що людська пам'ять надзвичайно складно влаштована. Потрібно виділити три основні процеси, що з нею пов'язані:
- Запам'ятовування;
- Збереження;
- Нагадування.
Тому, щоб поліпшити якість пам'яті, потрібно впливати на всі перераховані вище сфери. Часто люди прагнуть зосередитися тільки на запам'ятовуванні, таким чином не використовуючи безліч інших «опцій», які пропонує пам'ять.
Харчування й спосіб життя важливі для пам'яті
Що стосується питань, пов'язаних з поліпшенням роботи мозку, часто згадується харчування. Те, що ми їмо, нерозривно пов'язане з тим, як працює наша пам'ять. Дуже важливо, щоб у нашому меню була різноманітність - кожен день організму потрібно багато різних поживних речовин, а мозок, хоча і не є великим органом за розміром, має надзвичайно високу потребу в енергії. Є кілька правил, яких потрібно дотримуватися:
- повноцінні сніданки;
- від 4 до 5 прийомів їжі в день в певний час;
- багато овочів і фруктів, в сирому вигляді, якщо це можливо;
- вживання жирної морської риби, знежиреного молока, бобових, яєць і рослинних масел;
- мінімум 2 літри води в день.
Не слід забувати про відпочинок, повноцінний сон і фізичні навантаження, бажано на свіжому повітрі. Спосіб життя, який ми ведемо, має велике значення в контексті безперебійного функціонування нашої пам'яті.
Способи мати хорошу пам'ять
Є багато способів для підтримки в хорошій формі своєї пам'яті - варто спробувати різні методи, щоб знайти найбільш ефективні саме для вас. Це індивідуальне питання, універсальної поради тут немає.
Якщо ми хочемо поліпшити пам'ять, ми повинні звернути увагу на важливий аспект цілеспрямованості засвоєння інформації. Різні стимули спонукають нас здобувати знання, наприклад, бажання здати іспит або підвищити професійну кваліфікацію. Маючи чітко визначену мету, нам легше мобілізуватися для навчання.
У вправах для поліпшення запам'ятовування дуже корисні такі наступні поради:
- мета не полягає в тому, щоб пам'ятати все - ні одна людина не може зробити такого. Тому розумно зосередитися на своїх пріоритетах і не відволікатися на дрібниці. Якщо те, що має пріоритет, пов'язане з необхідністю вивчення значного обсягу інформації, найкраще розділити її на кілька менших частин, одночасно роблячи замітки;
- підготовка коротких нотаток - це дуже корисна річ, яку може робити кожен. Нотатки повинні бути систематизовані - коли в них є хаос, їх важко буде запам'ятати. Ключові питання повинні бути виділені, наприклад, за допомогою кольорових маркерів. На думку вчених, жовтий, синій і помаранчевий кольори сприяють кращому запам'ятовуванню. Роблячи замітки, можна використовувати кольорові наліпки;
- «карта думок» - це один з найвідоміших прийомів поліпшення пам'яті. Він полягає в тому, щоб намалювати в середині документа щось пов'язане з цією темою, і написати навколо слова, пов'язані з ним, і з'єднати їх з малюнком лініями. Нові слова додаються до перших. Бажано мати цю карту в полі зору, щоб добре запам'ятати інформацію яка є на ній;
- мнемоніки - це ще одна популярна техніка, що покращує запам'ятовування. Цей термін слід розуміти як розташування шаблонів, гасел або рим, які сприяють запам'ятовуванню особливо складних речей;
- порядок - люди, які живуть, працюють в брудних і захаращених кімнатах або кабінетах, відчувають труднощі з концентрацією уваги. Простіше зосередитися і запам'ятати, коли навколо вас панує порядок. Прибирання робочого місця займає кілька хвилин, але приносить ряд відчутних переваг;
- планування - ті, хто планує, запам'ятовують інформацію набагато краще. Це відноситься не тільки до складних завдань, але і до невеликих повсякденних дій, навіть таких як список закупів. Пам'яті подобається прозорість і ясність у всіх сферах життя.
- регулярність - постійне відкладання чого-небудь робить запам'ятовування нестабільним. Люди, які регулярно здобувають спеціальні знання, наприклад, студенти, швидше і ефективніше запам'ятовують.
- позитивний «настрій» - незважаючи на всі забобони, він має велике значення. Наприклад, фраза «я і так цього не запам'ятаю» не принесе нічого хорошого. Тому варто змінити деякі свої звички, проявити розуміння щодо себе. Якщо ви надаєте надмірну увагу своїм невдачам це вам точно не допоможе. До помилок слід ставитися як до уроків, і зробити конструктивні висновки.