Як розбагатіти: 7 стратегій від селфмейд-мільйонерів
Ні для кого не секрет, що збагачення пов’язане в основному з правильними звичками, а не лише, наприклад, з інтелектом. Йдеться про повсякденну, буденну поведінку, навіть, на перший погляд, неважливі дії, що наближають вас до бажаної мети.
Пол Морріс і Девід Осборн, два мільйонери, описують такі звички у своїй книзі «Багатство не може чекати» («Wealth Can’t Wait»).
Це чудове відчуття, коли ви заробляєте все більше та більше грошей. Але якщо одночасно ви й витрачатимете більше, то ніколи не станете багатшим.
Морріс і Осборн — підприємці та інвестори в нерухомість. Зараз Морріс є генеральним директором другої за величиною франчайзингової компанії з нерухомості США Keller Williams, а Осборн – керуючим партнером фонду прямих інвестицій Align Capital та операційним партнером Keller Williams.
У своїй книзі вони описують, як виважено – а отже, не через аскетичне життя чи надмірну роботу – накопичити багатство для майбутнього, спираючись на мудрі звички та дисципліну. Ось їх найголовніші сім стратегій:
1. Постійно перевіряйте свій план
«Немає нічого потужнішого, ніж створення короткострокового, середньострокового та довгострокового бачення», – зазначають автори. Вони наголошують, що, плануючи своє життя, ви повинні знати, чого хочете досягти. Однак відразу ж Морріс і Осборн зазначають, що, оскільки життя сповнене несподіванок і змін, необхідно постійно переглядати та коректувати цей план. Осборн проводить цей огляд раз на тиждень — він перевіряє, чого досяг, які перешкоди були на шляху до цілей, який прогрес отримав, і коригує план подальших заходів відповідно до своїх висновків.
Алекса фон Тобель, автор книги Financially Fearless, також давала схожу пораду. Як зазначила вона, «відсутність фінансового плану – це також план, тільки дуже поганий».
2. Будьте самі собі експертом
Те, що когось називають «експертом», не означає, що він може передбачати майбутнє. Досить згадати економістів, які радили інвестувати в цінні папери, що стали джерелом краху фінансової системи до кризи, пишуть Осборн і Морріс. Схоже було й з виборами президента США 2016 року, коли експерти на чолі з рейтинговими агентствами вказали на безсумнівну перемогу Гілларі Клінтон.
Замість того, щоб прислухатися до не обов’язково точних прогнозів про майбутнє, краще приймайте рішення про інвестиції на основі власних спостережень, радять автори. Інвестуйте в речі, які витримають стагнацію або навіть погіршення в довгостроковій перспективі. Майте план, який створить передбачувану додану вартість, а потім реалізуйте його.
3. Дотримуйтеся одного напрямку
Це, звісно, метафора – Осборн і Морріс зазначають, що кожен, чи то на роботі, чи в інвестиціях, повинен дотримуватися того, що знає. Велике багатство не будується шляхом диверсифікації на мільйон різних речей. Станьте насправді успішним в одній сфері, що приносить дохід, та тримайтеся її.
Як приклад автори наводять себе: вони вже багато років працюють на ринку нерухомості. Коли у вас є відповідні ресурси, зверніться до фінансового консультанта, який допоможе вам диверсифікувати ваші інвестиції.
4. Ніколи не припиняйте вчитися
Хоча використання перевірених методів для збагачення є розумною стратегією, вона не повинна заважати вам навчатися – чи то у формі читання книг, спілкування в мережі або вивчення певної галузі.
Знання ведуть безпосередньо до фінансових результатів. Це одна з причин, чому підприємці, які постійно навчаються, мають значні статки. Вони вчаться настільки багато, що перевершують своїх колег, які менше ризикують, і таким чином отримують менше прибутків. Якщо ти вчишся, то і зароблятимеш більше.
Сатя Наделла, генеральний директор Microsoft, не один раз уже розповідав в інтерв’ю про важливість навчання для досягнення успіху – не тільки у фінансовому плані.
5. Розбийте свої великі цілі на менші
Великі здобутки, такі як закінчення університету, досягнення певного рівня доходу або продаж бізнесу, є глобальними цілями. Порада Морріса та Осборна полягає в тому, щоб розділити ці етапи на менші цілі, зокрема спробу розбагатіти, тому що збагачення — це процес, а не раптова подія.
Розбивайте великі проєкти та великі цілі на менші частини, пов’язані відповідальністю та єдиною метою. І святкуйте кожен зроблений такий маленький крок.
6. Нехай ваші гроші працюють
Це чудове відчуття, коли ви заробляєте все більше та більше грошей. Але якщо ви одночасно й витрачаєте більше, то не наблизитеся до бажаного результату. Замість цього, Морріс та Осборн радять бути ощадливими та вкладати збережені гроші.
Багатії живуть коштом ліквідності своїх інвестицій. Вчіться у них. Нехай ваші гроші працюють. Подумайте про заощаджені ресурси як про працівників, які, якщо ви дасте їм роботу, одного дня віддадуть вам все потрібне для життя, і навіть більше.
Варто додати, що мільярдер Марк Кьюбан також є прихильником «дешевого життя» та економії грошей.
Експерти з особистих фінансів Патріс С. Вашингтон і Фарнуш Торабі радять не чекати якогось етапу чи події (коли отримаєте кращу роботу, більшу зарплату, додатковий дохід тощо), щоб почати заощаджувати. Чим раніше ви почнете відкладати гроші, тим краще.
7. Не турбуйтеся про дрібниці
«Неможливо вирости у великих масштабах, якщо переймаєшся через усі дрібниці», – пишуть автори. Як вони пояснюють, якщо ви одержимі тим, щоб виправити кожну дрібну деталь, вирішити найменші непорозуміння в бізнесі чи житті, у вас будуть проблеми з дотриманням правильного курсу дій.
Морріс і Осборн пропонують стратегію, яка допоможе впоратися з цим: уявіть, що ваша рука — це ніж для подрібнення. Закрийте очі та візуалізуйте всі думки у своїй голові, від щоденного розкладу до дзвінків, які вам потрібно зробити. Потім зробіть жест подрібнення руками та уявіть, що ви віддаляєтеся від усього, що відволікає вас від сьогодення й мети.
«Звичайно, це може здатися дивним, але це менш дивне, ніж розпорошувати свої сили. Відмежувавшись від дрібних питань, ви станете більш об’єктивними та відкритими, коли оцінюватимете свій життєвий шлях», - радять автори.