Як навчитися критично мислити: 7 основних кроків
Майже кожен роботодавець хоче, аби його підлеглі володіли вмінням критично мислити. Особливо це актуально сьогодні, в епоху засилля "фейкових новин", суперечливої інформації та величезного обсягу даних. Критичне мислення - єдиний спосіб не загубитися в цьому вирі.
Що таке критичне мислення і навіщо воно потрібне?
Перш ніж заглибитися у навички критичного мислення, зробімо невеликий експеримент. Спробуємо з’ясувати, чи корисно вам пити каву? Спочатку шукаємо інформацію в інтернеті, чому не слід пити каву. Як показали знайдені за результатами пошуку статті, напій може викликати більший стрес, шкодити органам шлунково-кишкового тракту та серцю. Отже, пити каву не можна? Якщо ж в стрічці пошуку напишемо «в чому користь кави», маємо зовсім інші дані: кава бадьорить, покращує пам’ять, знижує рівень атеросклерозу та зміцнює стінки кровоносних судин.
І якій інформації вірити? Кожне джерело – це наукові статті, написані на основі досліджень та медичних спостережень. Як користувачу визначитися, що правильно, а що ні?
Мислити критично
Критичне мислення - це здатність думати раціонально і впорядковано, щоб зрозуміти взаємозв'язок між фактами чи поняттями. Завдяки цьому можливо вирішити, у що вірити. Іншими словами, це "мислення про мислення": це визнання, аналіз, а потім виправлення помилок у власних міркуваннях. Щоб навчитися так думати, потрібен час, практика й терпіння.
Ось основні сім кроків, які допоможуть навчитися критично мислити:
- Визначте проблему чи запитання. Робіть це якомога точніше: чим конкретніша проблема, тим простіше знайти рішення чи відповідь.
- Зберіть дані, думки та аргументи. Спробуйте знайти кілька джерел, які мають різні погляди на проблему, порівняйте різні точки зору.
- Перевірте та оцініть дані. Чи надійні ваші джерела? Чи обгрунтовуються їх висновки даними чи просто припущеннями? Чи підтримується гіпотеза достатньою інформацією чи даними?
- Перевірте свою об’єктивність. Ви впевнені, що ваші джерела не упереджені? Чи справді певні припущення чи особисті уподобання не керували вашим вибором джерел?
- Оцініть правдивість даних. Яка інформація є найважливішою? Чи є вибірка дослідження достатньо великою? Чи всі зібрані думки та аргументи справді стосуються проблеми, яку ви хочете вирішити?
- Прийміть рішення / зробіть висновки. Подумайте, які підсумки можна зробити, які з них достатньо обґрунтовані фактами (якщо такі є). Оцініть сильні та слабкі сторони всіх можливих варіантів.
- Представте або повідомте результати. Коли дійдете висновку, презентуйте його зацікавленим особам.
Тепер повернімось до експерименту з кавою та проаналізуємо його критично, поетапно.
1. Проблеми починаються з самого питання: "чи корисно вам пити каву?". Це дуже узагальнююче формулювання. Ми не визначили, цікавлять нас короткочасні чи довгострокові наслідки вживання кави. Може бути, що споживання кави позитивно впливає на окремі аспекти здоров’я, а шкодить іншим. Тому спочатку слід конкретизувати запитання: "Чи буде корисним пити каву для серця?", наприклад.
2. Серед результатів пошуку, наприклад, лише дві статті посилаються на дослідження щодо впливу вживання кави на серце. У першій допускають, що пиття кави може бути пов’язане із передчасною смертю людей з ішемічною хворобою серця у приблизно 14% випадків та у 20% випадків з інсультом. У другій статті зазначають, що помірне споживання кави пов'язане з меншим рівнем захворюваності на ішемічну хворобу серця".
Ми допустили уже суттєві помилки у своїх міркуваннях: по-перше, два джерела – це дуже мало, щоб зробити висновок. По-друге, ми не брали до уваги, наскільки складним органом є серце: як і на все тіло, кава може позитивно впливати на деякі його функції, та негативно - на інші.
3. Обидві статті були опубліковані в авторитетних журналах. Але перша стаття заснована лише на огляді наукової літератури, а не на власних дослідженнях. Друга, хоча і базується на дослідженні, проведеному на великій вибірці чоловіків та жінок (25 000 учасників), враховує лише корейське населення, результати можуть бути пов'язані зі специфікою середовища цієї країни (клімат, дієта тощо).
4. Ці два джерела не є упередженими, але ми - так. Уже те, що ми шукали в Google, базувалося на певних припущеннях: оскільки ми спочатку вирішили, що мають бути певні причини, чому не слід пити каву, а під час наступного пошуку ми припустили, що є певні переваги напою. Алгоритми пошукової системи Google вже добре знають, що людям подобається знаходити вміст, який відповідає їх особистим припущенням.
5. Розглядаючи всі вищезазначені спостереження, ми можемо з упевненістю сказати, що зібраної нами інформації буде недостатньо для розв’язання проблеми, представленої на початку експерименту.
6. Єдиний висновок, який можна зробити: згідно з даними, які ми знайшли, вживання кави може бути корисним або поганим для серця, залежно від того, скільки змінних ми залишаємо поза увагою.
7. Навіть якщо висновок буде таким: "на цей момент відповіді на питання відсутні", все одно варто поділитися цими результатами.
Чому критичне мислення настільки важливо?
Коли ви думаєте критично, то постійно ставите під сумнів те, що сприймають інші як належне. Вміння критично мислити - запорука саморозвитку та підвищення якості вашої роботи. Тому сьогодні це надзвичайно важлива риса для працівників. Нещодавнє дослідження Американської асоціації університетів та коледжів (AACU) показало, що 93 відсотки роботодавців вважають, що навички критичного мислення цінніші за ступінь бакалавра. Отож, працюйте над своїм вмінням критично думати.