Що ви можете зробити, щоб допомогти своїй дитині досягти успіху?
Сьогодні діти ростуть у світі, який абсолютно відрізняється від вашого дитинства. Дослідники все ще намагаються визначити його специфіку, щоб мати змогу розробити освітні стратегії, відповідні 21-му століттю. Як діти вчаться в школі та поза нею? Чи впливають на це сучасні технології? Чи можуть батьки, вчителі, однолітки та інші допомогти дітям досягти успіху? Зрештою, як пояснити дитині, що таке "бути успішним"?
Пропонуємо 6 науково обґрунтованих методів, які відкриють шлях вашій дитині до дорослого життя та допоможуть створити умови, в яких вона стане успішною.
1. Дозвольте вашій дитині зазнати невдач
Нав'язування власних стандартів може позбавити маленьку людину можливості вчитися на власних помилках. Важливо розуміти, що кожна власна невдача - це шанс чомусь навчитися і стати кращим. Ви повинні показати своїй дитині, що підтримуєте її, незважаючи ні на що, але їй також потрібно вчитися бути самостійною. Не робіть трагедію, коли у вашого сина чи дочки щось не виходить. Пам’ятайте, не помиляється лише той, хто нічого не робить. Крім того, визнайте власні помилки. Оберіть активну та відкриту позицію, запитайте: «Що ми можемо зробити зараз? Як ми можемо навчитися з цього і використати наші знання у майбутньому?».
Ба більше, не змушуйте дитину досягати найвіддаленіших «зірок». Дослідження показують, що отримання найвищого доступного наукового ступеня не завжди означає найвищий потенціал заробітку. Майже 30 % американців, які закінчують середні школи, заробляють більше, ніж випускники вузів.
2. Запишіть дитину на літні курси, майстер-класи та денні табори
Навчання не закінчується з початком шкільних канікул. Запропонуйте своїй дитині скористатися літом, щоб спробувати свої шанси в тому, що її цікавить, розвинути пристрасті та інтереси, яким немає місця в шкільній програмі. Запишіться до найближчої бібліотеки, перевірте програму семінарів у місцевих музеях та громадських центрах, використовуйте те, що вони мають у своєму репертуарі: зустрічі з авторами, уроки мистецтва, наукові експерименти. Перегляньте, які у вас в місті діють денні табори та оберіть щось найбільш відповідне для вашої дитини.
3. Пам’ятайте, що ваша дитина поводиться по-різному залежно від ситуації
Ви думаєте, що ваша дитина бездоганна? Але від вчителя чуєте, що її поведінка в школі зовсім відрізняється від ваших настанов, і поводиться поза домом вона інакше. Психолог Джудіт Річ Гарріс пояснює, що виховання, набуте в одних обставинах, не обов’язково проявляється аналогічно в інших. Однак дітям може бути важко вибрати відповідну поведінку, особливо коли вони оточені суперечливими моделями поведінки та зазнають тиску. Тому ваша дочка чи син поводяться по-різному в різних соціальних ситуаціях. Іноді поведінка, засвоєна вдома, не підходить для використання поза домом. Діти дізнаються, що соціальні ситуації змінюються, і іноді вони ігнорують загальні правила, такі як «ніколи не бреши», «усім допомагай». І якщо вони побачать, як батьки порушують ці правила вдома, їх поведінка також зміниться.
4. Боріться за навчання з урахуванням потреб вашої дитини
Ваша дитина, яка не має проблем із зором та слухом, схильна плутати кольори? Або їй складно розрізнити та використовувати різні мовні вирази належним чином? Чи обмежені мовні навички вашої дитини заважають їй у повсякденному житті та погіршують успішність у школі? Все це симптоми синдрому порушення розвитку мови (DLD). Цей термін нещодавно був розроблений як наступник специфічного мовного розладу - до цього часу мало хто знав про цей стан. Школи та широка громадськість, як правило, не знають про це, залишаючи дітей з DLD осторонь. Щоб отримати підтримку та фінансування дослідження, професор з Оксфорду Дороті Бішоп організувала День поінформованості про DLD 22 вересня 2017 року. Підвищення обізнаності про такий синдром є важливим, інакше буде важко допомогти учням із порушеннями розвитку. Батьки таких дітей не повинні погоджуватися на наявність лише одного вчителя для всіх учнів з класу. У цьому випадку має працювати додатково терапевт чи інші фахівці.
Краще розв’язати цю проблему якомога швидше, ніж дати школяреві боротися з нею протягом усіх років навчання. Встановіть діагноз і почніть дізнаватися про конкретні потреби дитини у розвитку вже зараз.
5. Готуйте разом
Приготування їжі за рецептом вчить вашу дитину систематично проходити кроки, рахувати та мислити стратегічно, і всі ці навички будуть корисні для вивчення наукових дисциплін. Письменниця, доктор Бетані Брукшир придумала ідею експерименту, коли хотіла адаптувати свій рецепт печива до дієти друга, що не вживає глютену. Вона зрозуміла, що ведення книги рецептів та коригування рецептів й розрахунків - це все одно, що вести лабораторний зошит. Адже випічка базується на хімії - для виготовлення тіста в ньому повинні утворюватися білкові волокна, які надають йому структуру хліба, а розпушувач дозволяє виділяти вуглекислий газ, що робить печиво та млинці пухнастими.
Бетані створила інтернет-проєкт "Cookie Science", щоб довести сім'ям, вчителям та дітям, що навчання не нудне. Її метод показує, що є багато способів вчитися - випікання печива розвиває дитину науково й вчить самодостатності, а також приносить смачне задоволення.
6. Шукайте пригод на природі
Природа має багато уроків для найменших. І це може піднести їм справжні сюрпризи. Коли ваша дитина востаннє оглядала калюжі після дощу чи запитувала про квітку, тварину, хробака, яких вона бачила? Чи знає, що їжа, яку вона з'їла на вечерю, походить не з магазину, а насправді є витвором природи? Вам важко навчити своїх дітей, чому варто харчуватися здорово?
Доктор Німалі Фернандо та магістр Мелані Поток є авторами книги "Малий гурман. Як навчити дитину харчуватися охоче та здорово», яка розповідає дітям про важливість здорового харчування, розвиваючи свої знання з садівництва, науки, кулінарії тощо.
Автори виявили, що діти, які беруть участь у рослинницьких проєктах, краще справляються з тестами точних наук, оскільки вони, природно, дізнаються про фотосинтез та склад грунту - завдяки власній цікавості та допитливості. Вони заохочують дітей будь-якого віку створювати журнал рослин, за допомогою чого можуть розвивати художні та наукові навички; вирощувати власну їжу, щоб оцінити щедрість природи. Зрештою, вам не потрібно мати багато місця для цього, спостерігати, як росте горох, можна навіть на балконі. А якщо ви вирощуєте шпинат та часник, які позитивно впливають на когнітивні функції, ви також подбаєте про здоров’я своєї родини.
Діти можуть досліджувати навколишнє середовище за допомогою польових ігор, застосовуючи GPS – сучасний інструмент пошуку скарбів, що поєднує природу з технологіями.
Природа - це скарбниця експериментів - є з чого вибрати, чи не так?