До чого ви прагнете на роботі? 6 важливих кроків професійної кар’єри

Професійний розвиток людини відповідає найвищому рівню піраміди Маслоу - потребі у самореалізації. Хоча це не найважливіше в ієрархії потреб, просування по службі може мати величезний вплив на ваше самопочуття та задоволення життям. Досягнення бажаного рівня кар’єри, а отже, і професійна стабільність, може також задовольнити інші рівні потреб: необхідність визнання з боку колег, начальства, близького оточення;  необхідність приналежності  до тієї соціальної групи, якою є ваша компанія.

Ви хочете спланувати свій кар’єрний розвиток? Переконайтеся, що обрана вами професія адаптована до ваших вмінь та можливостей. Також дуже важливо визначити цілі на наступний місяць, рік чи навіть десять років і більше. Як це зробити? Щоб спланувати свій професійний розвиток, слід знати етапи кар’єрного шляху працівника.

Ми підготували для вас 6 кроків, що відповідають різним етапам вашої професійної кар’єри.

Крок 1: Перша робота - тут починається професійна кар’єра

Навчання або період відразу після закінчення навчального закладу - це час знайти першу роботу. Але це не означає, що саме ця професія чи посада супроводжувати вас майже протягом усього життя. На даному етапі у вас є чудова можливість побачити, які завдання ви робите найбільш охоче, а які для вас менш приємні чи складні. Як це зробити? Ви можете один з варіантів:

  • скористайтеся пропозиціями стажувань та практик, запропонованих у вашому університеті. Це чудова можливість з’ясувати, чи правильно ви вибрали напрямок навчання;
  • пройдіть тест на професійну компетентність. Результати допоможуть розібратися, який тип та режим роботи найбільш сумісні з вашими вміннями та навичками;
  • перегляньте варіант працевлаштування на тимчасових роботах. Це буде цінний досвід для вас;
  • спробуйте свої сили у професіях чи посадах, де можна виконувати відразу кілька завдань та поєднувати різні види робіт.

Цілісний підхід до кар’єрного розвитку та пошуку роботи також дозволить вам краще оцінити рівень оплати праці в різних професіях.

Крок 2: Визначення цілей та отримання роботи, про яку мрієте - до чого ви прагнете на роботі?

Професійний шлях розпочато? Ваш перший досвід позаду? Вітаємо! Знання власних здібностей - це перший крок до успіху. Це дозволяє визначити ваші плани на найближче майбутнє.

Визначити свою мету і шлях допоможе метод SMART. Щоб професійна кар’єра могла розвиватися, цілі повинні бути:

  • чітко визначені - тут потрібна конкретна інформація, наприклад: "Через 5 років я буду менеджером з продажу і зароблятиму 30 тисяч гривень";
  • вимірювальні - запишіть, як ви перевірите, чи вдалося вам досягти своєї мети. Що допоможе визначити, чи ви на правильному шляху?;
  • прийнятні - подумайте, чи це мета, з якою ви повністю згодні? Це важливо для вас? Це відповідає вашим переконанням? Якщо ви вагаєтесь, проаналізуйте ще раз, чи ви дійсно хочете досягати мети, у якій не впевнені;
  • реалістичні - ваша мета повинна відповідати законам фізики, логіки та можливостям людини. Пам’ятайте, що за півроку жодна власна справа не принесе вам сотні тисяч гривень;
  • визначені в часі – встановіть період, протягом якого ви будете досягати своєї мети.

Найкраще записувати свої кар’єрні цілі на папері, в нотатках телефону або на комп’ютері, щоб при першій ж потребі перечитати їх ще раз.

Крок 3: Підвищення або зміна місця роботи - який професійний розвиток працівника?

Дайте відповідь на наступні запитання: моя нинішня посада наближає мене до моєї мети чи віддаляє? Скільки часу я можу працювати на тій чи іншій посаді, що мені ще потрібно навчитися? Якщо віддаляє - де мені шукати роботу? Це буде конкретна компанія чи професія?

Як довго я працюю на цій посаді? Чи чітко визначений у мене кар’єрний шлях і чи маю я шанс розвиватися далі в цій компанії? Що я можу зробити, щоб досягти вищої посади? З ким поговорити про підвищення? Що мене тримає в цій компанії? Чи можу я змінити роботу? Чи потрібно для цього здобувати якісь нові навички? Чи збільшився мій заробіток за останній період роботи?

Чи я уже ближче до досягнення своєї мети? Якщо ні - яка ситуація в компанії та оцінка моєї роботи керівництвом? Що я можу зробити, щоб добре підготуватися до співбесіди? Що робити, якщо я отримаю негативну відповідь? Якщо так - то з якою швидкістю зростають мої заробітки? Чи задоволений я цим? Чи є мій ріст результатом загальних рішень начальства, чи на них впливають мої досягнення? Як далі прискорити досягнення мети?

Крок 4: Інтенсивний професійний розвиток працівника - місце для найшвидшого розвитку кар’єри

Чим вища посада, тим більші вимоги. Із часом знання, отримані під час навчання або в перші роки роботи, можуть виявитись недостатніми. Подальші посади та підвищення вимагатимуть набуття не лише технічних навичок, а й м’яких компетенцій.

Якщо ви хочете отримати підвищення на керівну посаду, вам може знадобитися навчання з менеджменту. Якщо ви хочете стати спеціалістом, потрібні будуть додаткові курси та сертифікати, які підтверджують вашу майстерність.

Не бійтеся постійних навчань. Коли ви почуєте від свого керівника, що вам потрібні ще більші навички, сприймайте це зауваження без образ. Знайдіть онлайн-курси або післядипломне навчання, проявіть ініціативу та заявіть директору про готовність пройти курси самостійно. Не виключено, що компанія покриє всі або частину витрат.

Крок 5: Короткий зміст кар'єри - як оцінити досягнення на даний момент?

Ви досягаєте наступного професійного рівня, і ваша кар’єра рухається вперед? Пам’ятайте завжди про свої кар’єрні цілі та переконайтесь, що все відбувається за планом:

  • встановіть «часові маркери», що дозволять перевірити досягнення цілей: це може бути оцінка виконання планів щороку, кожних 2 роки або 5 років;
  • оцінюйте свої підвищення з «холодним» розумом – не аналізуйте ситуацію під впливом емоцій та відразу після отримання нової посади. Чи ця зміна наближає вас до мети? Подумайте, які нові завдання вас чекають;
  • слідкуйте за своїми заробітками - завжди перевіряйте, чи збігаються ваші доходи з тим, чого ви хотіли досягти на даному професійному рівні.

Цей крок - останній для більш серйозних змін і, наприклад, зміни галузі. На цьому етапі ви все ще можете почати все спочатку.

Крок 6: Професійна стабілізація - як закінчити професійну кар'єру?

Це саме той момент, коли вдається досягти кар’єрних цілей - як з точки зору посади, так і доходу. Далі йде професійна стабілізація. Але пам’ятайте, це ще не кінець вашої роботи. Кар’єрний шлях продовжується, але більша його частина уже за вами. Попереду – лише остання пряма дорога: ви знаєте, чого чекати, маєте навички й досвід дій у непередбачуваних ситуаціях. І, найголовніше, ви задоволені своєю зарплатою. Це ідеальний час для поступового завершення професійної кар’єри. Подумайте, що ви будете робити далі, порахуйте розмір майбутньої пенсії, як ви будете використовувати вільний час - розвивати хобі, шукати нові заняття чи можливо, хочете ділитися з іншими людьми своїми знаннями. У вас є безліч можливостей. Пам'ятайте, що кінець кар'єри не повинен бути кінцем вашого професійного досвіду.