Я ненавиджу свою роботу, ненавиджу директора: що робити?

«Я ненавиджу свою компанію. Я ненавиджу галузь, в якій працюю. Я відчуваю, що ненавиджу своє життя. Я не можу більше це терпіти. Але з іншого боку, я не знаю, що робити далі...».

У вас виникали подібні думки? Не впадайте у відчай! Навіть з такої ситуації є вихід!

З нашої статті ви дізнаєтеся, що робити, якщо ви ненавидите свою роботу? Як кинути роботу, яка вам набридла? Які є перевірені способи перетворити ненависну вам роботу на цікаву? Як провести конструктивну розмову з босом-тираном? Як відрізнити невдоволення роботою від вигорання?

Як діяти, якщо ви ненавидите свою роботу та свого начальника

Перш за все, виясніть: ви ненавидите свою роботу, чи зазнали професійного вигорання? Коли працівник «застряг» у замкнутому колі розчарувань, важко зрозуміти, що насправді не так.

Глибоко вдихніть, закрийте очі, зробіть кілька обережних вдихів і видихів. А тепер серйозно подумайте: "Чому я ненавиджу свою роботу?". Запишіть усі причини, які вам спадають на думку в цей момент. Таким чином ви можете визначити джерело невдоволення роботою.

Приклади відповідей: ви ненавидите свого начальника настільки, що не любите ходити на роботу; ви ненавидите компанію, в якій працюєте; ненавидите свої обов’язки; вам не подобається галузь, в якій ви працюєте.

Можливо, одним із цих варіантів є ваша відповідь на це запитання. А може, кілька з них. Найголовніше - зрозуміти, що саме змушує вас так сильно не любити свою роботу. Як тільки це буде встановлено, тоді зможете розробити ефективну стратегію дій.

Є ще один важливий фактор, який слід врахувати. Можливо, справа не в тому, що ви ненавидите свою роботу, а страждаєте від професійного вигорання. Це не одне і те ж, але ці два почуття легко переплутати. Дослідження, опубліковане Всесвітньою психіатричною організацією, визначає три компоненти вигорання:

  • виснаження - ви втрачаєте енергію, постійно відчуваєте втому, не вистачає сил діяти;
  • деперсоналізація - безпристрасне ставлення до роботи: ви перестаєте вірити у професійні ідеали, ваші клієнти та колеги дратують вас, ви все менше дбаєте про якість своєї роботи;
  • неефективність: ваша продуктивність падає, і ви не можете цьому зарадити.

Якщо це схоже на ваші проблеми, швидше за все, ви відчуваєте вигорання. У такому випадку зміна роботи може бути зовсім не найкращим рішенням. Є ризик, що ви попрощаєтесь із кар’єрою, яка лише на цей момент не влаштовує вас. Під імпульсом ви можете прийняти неправильне рішення звільнитися і опинитися на новій роботі, де знову почуватиметесь втомленими та невмотивованими.

На щастя, існує безліч науково доведених способів подолання вигорання.  

Але якщо вас не переслідує вигорання? Що робити, якщо після цього короткого аналізу вам все одно хочеться кричати: "Ні, я хочу кинути цю роботу!".

Як поводитися з роботою, яку ви ненавидите (а точніше: як не ненавидіти свою роботу)

Нещодавня доповідь американського інституту дослідження громадської думки Gallup показала, що 85% працівників у всьому світі визнають, що ненавидять свою роботу (опитування проводилося анонімно). Цифри вражають, еге ж?

Можливо, проблема полягає в самих працівниках, а не в робочих місцях? Ваш керівник приймає рішення про щоденні обов’язки. Тож якщо робота вам не подобається, дратує, чому б перш за все не поговорити з керівником про це? Заздалегідь домовтеся про зустріч із безпосереднім директором, добре підготуйтеся. Фідбек, яким ви поділитесь з керівником, побудуйте на трьох критеріях: найгірша його поведінка; причини вашого невдоволення (на основі фактів, даних); результати, яких можна досягти завдяки змінам, що ви пропонуєте. Наприклад, вам не подобається ваша робота, оскільки проєкти, в яких ви берете участь, не приносять вам очікуваного задоволення від їх реалізації. Але ви знаєте, які інші завдання дозволять вам проявити себе набагато краще, і чому це піде на користь компанії.

Тому ви повинні сказати директору: вас не влаштовує ваш поточний обсяг завдань; ви відчуваєте, що можете робити щось інше (вкажіть, які саме завдання й чому це буде краще для компанії); внесіть пропозицію: наприклад, проєкт, який збільшить прибуток, або дозволить дослідити нові сфери ринку.

Якщо ж пропоновані варіанти не дають потрібного результату, тоді залишається одне…

Усвідомте, що кинути роботу, яку ненавидите – це не поразка

Ви майже кожного дня відчуваєте негативні емоції, лише подумавши про свою роботу? Ян Сігель, генеральний директор ZipRecruiter, пропонує відповісти на три запитання, які дозволять зрозуміти, чи справді ви ненавидите свою роботу:

  • Ви відчуваєте себе погано, депресивно?
  • Ви заробляєте достатньо грошей?
  • Чи маєте ви підтримку керівництва?

Якщо навіть одна відповідь «так», а дві - «ні» - кидайте цю роботу! Життя занадто коротке, щоб так себе мучити. Ви обов’язково знайдете щось краще.

Плануйте пошук нової роботи

Якщо вас «все дістало», може виникнути спокуса піти негайно, кинути шефу заяву та гримнути дверима. Але так робити ніколи не можна.

Знайти кращу, добре оплачувану роботу й спокійно звільнитися буде легше, якщо ви опануєте емоції. Виберіть правильну стратегію: подумайте, яка робота зробила б вас щасливим? Пам’ятайте, що вибір певної професії не означає, що це уже на все життя. І хоча зміна галузі може бути нелегкою, але робота вам подобається - у вас все вийде! Тому добре обміркуйте план пошуку, переконайтеся, що ви будете працевлаштовані на бажану вакансію, тоді уже можна думати про звільнення.

Не спалюйте мостів за собою. У сучасному професійному світі зв’язки є важливішими як ніколи раніше. Ви ніколи не знаєте, коли професійні знайомства стануть вам у пригоді. Навіть, якщо ви ненавидите  свого директора зараз, пам’ятайте, що може настати момент, коли він буде вам корисним.

Звільняйтеся правильно

Попередьте керівника про своє бажання звільнитися завчасно, щоб він міг знайти людину на ваше місце. Не кажіть йому, чому ви звільняєтеся насправді, поясніть своє рішення прагненням пізнати нові сфери діяльності, змінити галузь, відпочити, і т.д.. Надішліть персональні, дружні електронні повідомлення на прощання своїм колегам. Зрештою, один із них колись може стати новим Біллом Гейтсом чи Індрою Нуї.

Отож, якщо ваша поточна робота перетворилася на жахіття, не варто зволікати та терпіти. Ваші професійні обов’язки повинні приносити задоволення, а не створювати негатив!