Як стати багатшим: 8 фінансових порад для міленіалів

Якщо вірити останнім дослідженням, сьогодні покоління міленіалів (народжені у 1981-2000 рр.) має велику владу, але не у фінансовій сфері. Іншими словами – ці люди просто «потопають» у боргах.

Хоча покоління українців, що зростало на початку нового тисячоліття не таке ж, як їх американські однолітки, але це люди, які також лише нещодавно стали фінансово незалежними. Міленіали стикаються з подібними проблемами незалежно від країни проживання.

Ми пропонуємо вісім важливих порад, які розробили  фінансові експерти, щоб утриматися «на плаву».

Подивимось на фінансову картину американських міленіалів: 75% мають будь-яку заборгованість, 34% чекають придбання житла в кредит, 31% чекають на пенсію з боргами, 46% зазначають, що їх банківський рахунок порожній, 67% міленіалів заявляють, що мали б проблеми з оплатою несподіваної купівлі чогось сумою в тисячу доларів, приблизно 50% відчувають хронічний фінансовий стрес. Статистика досить погана. Але це не тому, що міленіали витрачають всі свої гроші на тост з авокадо, який став символом їх неощадливості. Суть в іншому: зростаючи в тіні кризи 2008 року, ці люди розпочинали свій шлях в несприятливих умовах.

В США рівень зайнятості міленіалів менший ніж був у часи, коли їх батьки були в тому ж віці. Ба більше, попри стагнацію заробітної плати, витрати на освіту, житло та охорону здоров’я є рекордно високими. Студентський борг міленіалів становить 300% боргу батьків, а їх заробіток не набагато вищий. Не дивно, що покоління цих людей має шанс бути першим, кому буде насправді гірше, ніж їх батькам. І цей неприємний прогноз може бути правдивим і для українських міленіалів.

8 фінансових порад 

1. Оцініть своє фінансове становище

Проаналізуйте свій дохід, скільки грошей ви витрачаєте, на що саме. Поки ви не відповісте на ці запитання, не зможете почати працювати над своїми фінансами. Погляньте своїм грошам «прямо в очі». Це може злякати, але це те, що вам потрібно для вироблення нових звичок.

Дослідіть кожен пункт витрат. Наприклад, скільки платних підписок у вас наразі? Як часто ви насправді ними користуєтесь? Вони того варті? Скористайтеся програмою Mint. Під’єднайте до неї дебетові та кредитні картки, вона класифікує ваші транзакції та покаже, як ви витрачаєте гроші. Це абсолютно безкоштовно! Скільки грошей забирає, наприклад, фаст-фуд? Сума може вас налякати, але ця інформація - це ключ до подолання проблеми.

2. Створіть бюджет (і дотримуйтесь його)

Запишіть усі свої витрати, починаючи з найважливіших (оренда, рахунки) та закінчуючи найменш важливими (розваги). Визначтеся, скільки грошей ви витратите на кожну категорію. Деякі витрати, як і більшість рахунків, будуть однаковими щомісяця. Інші одноразові - наприклад, святкування дня народження або купівля подарунку. Ось чому необхідно коригувати бюджет щомісяця.

Також плануйте заощадження. Експерти радять зберігати мінімум 20% доходу. Якщо для вас це забагато, виберіть інший відсоток. Розглядайте суму, яку ви заощаджуєте як одну з обов’язкових щомісячних витрат.

Бюджет призначений лише для того, щоб захистити вас від імпульсних покупок, про які ви пошкодуєте пізніше. Якщо ви хочете придбати коштовну річ, додайте це до свого кошторису на місяць. Залежно від вашого фінансового становища, можливо, вам доведеться викреслити витрати з інших, менш важливих категорій.

Можна спробувати варіант з конвертами: оплатіть рахунки, як зазвичай це робите. Для кожної з інших категорій витрат виділіть конверт із назвою: розваги, кав’ярня, продуктові магазини, одяг тощо. Покладіть у конверт суму грошей (готівкою), передбачену на цей місяць для даної категорії. Готівка в кожному конверті - це всі гроші, які ви можете витратити на цю категорію до кінця місяця. Якщо з якихось причин вам потрібно мати більше грошей на одні витрати, доведеться витягнути гроші з іншого конверта.

Іноді погляд і фізичний дотик до самих банкнот потрібні для розуміння функціонування бюджету, особливо якщо ви лише починаєте заощаджувати.

3. Використовуйте технології

Mint - не єдиний додаток для управління витратами. Також можете спробувати: EveryDollar -  додаток заснований на принципі, згідно з яким кожен долар має свою мету. Він відстежує ваші витрати та показує, скільки ви витратили досі на кожну категорію щомісячного бюджету та скільки вам залишилось витратити; Wally - простий у використанні фінансовий інструмент, дозволяє порівнювати свої доходи з витратами, контролювати витрати, встановлювати та досягати фінансових цілей; YNAB - якщо ви відхиляєтеся від свого бюджету, YNAB може допомогти зрозуміти, де ви помиляєтесь. Пакет включає онлайн-курси з інструктором, а бюджетна система дозволяє планувати індивідуальні витрати, наприклад, різдвяні подарунки. За користування YNAB потрібно платити, але користувачі кажуть, що програма того варта; Credit Carma - простий, безкоштовний спосіб контролю кредитної історії, також пропонує поради щодо підвищення кредитоспроможності. Ви дізнаєтесь, що формує ваш поточний рейтинг та як ви можете його покращити.

4. Застосування зворотного проектування для свого майбутнього

Подумайте, де ви хочете колись бути. Які ваші найбільші кар’єрні та професійні цілі? Які шляхи реалізації цих мрій? Запишіть усі кроки між вашою поточною ситуацією та позицією, якої ви хочете досягти. Створіть бюджет для цих кроків. Скільки коштуватиме кожен з них? Як ви це профінансуєте? Визначте, які дії ви можете зробити зараз, щоб наблизитися до своїх цілей.

 5. Не бійтеся змінювати галузь

Плануючи свій шлях, ви можете помітити необхідність щось змінити. Не потрібно цього боятися. Будьте далекоглядні. Якщо ви залишитеся там, де зараз є, де ви будете через 5-10 років? Залежно від ситуації зміна галузі може бути лише невеликим кроком назад. Питання в тому, чи це наблизить вас до ваших цілей за ці 5-10 років?

Не уникайте переїзду. Якщо вартість житла у вашому місті занадто висока, спробуйте знайти роботу, де проживання буде дешевше. 

6. Опануйте свій стрес

Часто життя в стресі призводить до безглуздих витрат. А такі витрати викликають знову стрес, уже фінансовий. Виникає замкнене коло. Обов’язково боріться зі стресом: займайтеся спортом, медитуйте, знайдіть хобі, зустрічайтеся з друзями, відпочивайте правильно й активно, менше користуйтеся гаджетами та соцмережами, дивіться позитивні й комедійні фільми,  перебувайте на свіжому повітрі.

7. Розвивайте свої навички

Якщо ви хочете бути успішним (і заробляти більше), вам потрібно постійно розвивати свої вміння. Підпишіться на блоги та подкасти, що стосуються вашої галузі. Слідкуйте за тенденціями та стежте за конкурентами. Читайте книги, користуйтеся перевагами онлайн-курсів, отримуйте важливі сертифікати. Завдяки цьому ви будете вдосконалюватися як працівник, а керівник оцінить вашу ініціативу. Коли ви нарешті попросите підвищення, у вас будуть вагомі докази вашого прогресу та досягнень.

8. Не порівнюйте себе з іншими

Дослідження показують, що міленіали витрачають більше, ніж мають лише для того, щоб бути на рівні зі своїми успішними чи багатими однолітками. Спостереження за життям інших у соціальних мережах, де люди вихваляються дорогими авто, одягом, відпочинком та іншими коштовними речами, приносить вам лише негатив та непотрібні витрати. Зупиніться і подумайте, чи вам справді потрібно те, що ви збираєтеся придбати лише тому, що у знайомого чи друга це є? Природно хотіти бути схожими на своїх однолітків. Але спокійне життя без фінансових стресів набагато краще ніж будь-яка кількість вподобань в Instagram чи Facebook. Обмежте використання соціальних мереж програмами  (Offtime, Moment та Forest).