Підвищення зарплати: 15 основних аргументів та порад

Цікаві та амбітні обов'язки, доброзичлива атмосфера, престижні проєкти - все це дуже важливо в професійній кар’єрі . Але для багатьох (або навіть більшості) працівників заробітна плата є найважливішим моментом у роботі.

На жаль, роботодавці зазвичай неохоче підвищують рівень оплати праці. Особливо це актуально для працівників, які цього й не просять. Якщо ви хочете заробляти більше, доведеться взяти справу у свої руки.

У заяві на підвищення заробітної плати основним є ефективне обґрунтування та переконливі аргументи. Від цього залежить, яке рішення прийме роботодавець.

Якщо ваш аргумент полягає в тому, що «колега заробляє більше» або «ви залишите посаду, якщо не отримаєте підвищення», ваш керівник навряд чи прийме такий запит.

Як пояснити своє бажання щодо підвищення:

1. У вас є нові, додаткові чи більші обов’язки. Вкажіть роботодавцю, що нещодавно ви виконали додаткові завдання, які забрали багато часу та енергії. Наприклад, якщо ви почали керувати групою працівників і несете відповідальність за її результати, ваша відповідальність також зросла, і це слід показати у оплаті.

2. У вас є конкретні досягнення. Це найефективніший доказ. Покажіть директору, які вдосконалення та проєкти ви розробили, а потім впровадили. Ви здобули цінного клієнта? Проводили проєкт від початку до кінця, який приніс компанії значний прибуток? Вигадали та втілили гарну й успішну ідею? Обов’язково демонструйте ці досягнення та підкреслюйте свою роль у їх реалізації.

3. Ви підвищили кваліфікацію.  Підкресліть, що ви постійно розвиваєтесь, вчитесь, отримуєте нові, цінні навички. Згадайте про закінчені курси, тренінги, конференції, в яких ви брали участь. Поясніть, як набуті компетентності перетворюються на більш ефективну роботу.

4. Ви більш кваліфіковані, ніж інші працівники на подібній посаді. Якщо ви впевнені, що компетентніші за своїх колег та є незамінними на вашій посаді, обов’язково згадайте про це.

5. Вам додали більше обовязків. Деякі роботодавці використовують так зване«горизонтальне просування» . Часто це означає додаткові обов'язки та більшу відповідальність без збільшення зарплати. У такій ситуації вам неодмінно слід попросити підвищення.

6. Ви маєте вирішальне значення для функціонування та розвитку компанії. Покажіть роботодавцям, як ви забезпечуєте безперебійне функціонування  покладеної на вас ділянки роботи. Також окресліть бачення майбутнього та поясніть, як ваша робота вплине на розвиток компанії.

7. Ви працюєте в організації багато років і досі не отримали підвищення.  Керівники неохоче погоджуються на підвищення після такого пояснення. Однак якщо ви не отримували підвищення роками, саме час запитати себе: "Чи отримаю я його коли-небудь?" Це може бути додатковим аргументом у поясненні підвищення.

Коли просити підвищення зарплати?

Пам’ятайте, що час та обставини, за яких ви подаєте прохання про підвищення також має значення. Якщо компанія переживає кризу, атмосфера напружена – це не найкращий час вимагати більшої зарплати.

Найкраще подати заяву на підвищення:

1. Коли є фінансові успіхи.  Якщо ви впевнені, що роботодавець явно в плюсі, ймовірність отримати підвищення набагато вища.

2. Відразу після успіху або здобуття нових кваліфікацій. Не дозволяйте директору «закрити очі» на ваші досягнення. Не тягніть час, а відразу після успішного проєкту чи здобуття нових вмінь й досвіду звертайтеся за підвищенням.

3. Наприкінці фінансового року. Підсумовуючи результати року та плануючи бюджет на наступні 12 місяців, роботодавець може передбачити кошти на підвищення зарплати. Це може бути неможливо після формування бюджету.

4. Коли інший працівник звільняється, а вам передають його обов’язки. Ваш колега залишає роботу, а керівник «перекидає» його обов'язки на вас? Це ідеальний час, щоб вимагати підвищення.

5. Перш ніж починати новий, вимогливий проєкт. Покажіть роботодавцю, що нові завдання вимагатимуть від вас нових кваліфікацій і багато роботи.

Виберіть правильний день і час. Як показали дослідження видання Форбс, найкраще поговорити зі своїм керівником про гроші в п’ятницю вранці. Не робіть ніколи цього в понеділок.

6. У вас є інші пропозиції роботи. Інші роботодавці запрошують вас до себе на роботу? Якщо ви впевнені, що легко працевлаштуєтеся, варто подати заяву на підвищення. Ви нічого не втратите, можете лише виграти! Звичайно, не слід зазначити, що у вас є інші варіанти роботи. Такий шантаж може призвести до звільнення.

7. Наближається період, коли компанія планує підвищення. Наприклад, ви знаєте що у вашій фірмі підвищення планується на червень. Подайте відповідну заяву за 2-3 місяці до червня, щоб роботодавець міг належним чином підготуватися та скласти бюджет.

Що робити, якщо керівник відхилить прохання про підвищення?

Перш за все, попросіть свого керівника обґрунтувати його рішення, а також те, що потрібно зробити, щоб отримати підвищення. Визначте цілі та домовтесь про зустріч щодо цього питання через три місяці. Відразу обговоріть розмір підвищення, якщо результати будуть досягнуті. Після такої бесіди бажано ще попросити письмового підтвердження ваших домовленостей.