Що робити, аби вас полюбили: 14 простих підказок

Напевно, ви не раз зустрічали таких людей, які от просто подобаються вам та більшості іншим навкруги. Проте вченим не достатньо пояснення, що це лише харизма чи стиль життя цих людей робить їх такими. Дослідники витрачають роки, намагаючись зрозуміти, чому хтось має набагато більше шансів подобатися, легше заводить друзів, підтримує гарні стосунки із великою кількістю осіб.

Нижче ми зібрали 14 найцікавіших порад фахівців про те, як навчитися подобатися людям. Усі ці твердження допоможуть вам будувати міцніші та глибокі стосунки з іншими.


1. Копіюйте особу, з якою ви перебуваєте

Цей метод називається «дзеркальним зображенням», він полягає в обережній імітації поведінки, жестів, міміки вашого колеги, співрозмовника чи друга. У 1999 році вчені з Нью-Йоркського університету виявили «ефект хамелеона», який виникає, коли люди підсвідомо копіюють поведінку. Така схожість сприяє можливості подобатися один одному. У дослідженні взяли участь 36 пар чоловіків і жінок. За ними спостерігали, чи копіюють вони один одного, якщо так, які  взаємодії виникають між респондентами. Після цього учасники повинні були сказати, наскільки їм подобається їх партнер. Звичайно, ті пари, в яких була імітація, швидше за все були захоплені один одним.

2. Проводьте більше часу з людьми, якими прагнете сподобатися

Згідно з дослідженнями, людям подобаються вже знайомі особи. Психологи з Піттсбурзького університету перевірили це твердження на групі в коледжі, до якої долучилися 4 дівчат, які прикидалися студентками. Вони приходили на заняття з різною частотою. Коли згодом іншим студентам показували їхні фотографії, чоловіки висловлювали найбільше симпатії дівчатам, які найчастіше були на заняттях, хоча вони з ними навіть не спілкувалися.

3. Робить компліменти іншим

Люди асоціюють прикметники, які ви використовуєте для опису інших, з вашою особистістю. Це явище називається «спонтанна передача ознак». Тобто, якщо ми охарактеризуємо когось як доброго та веселого, інші будуть асоціювати ці якості з нами. Згідно з дослідженням, опублікованим в Journal of Personality and Social Psychology, цей ефект виникає навіть тоді, коли хтось знає, що ми взагалі не володіємо згадуваною рисою характеру. Але майте на увазі, що це також працює навпаки: якщо ми говоримо погані речі про інших, вони будуть однаково асоціюватися з нами.

4. Намагайтеся проявляти позитивні емоції

За словами дослідників з Гавайського університету та Університету Огайо, люди підсвідомо відчувають емоції оточуючих. Це, ймовірно, тому, що ми підсвідомо часто копіюємо мову тіла інших людей, тому відчуваємо себе схожими на них. Тому, якщо ви хочете, щоб люди навколо вас були щасливими, намагайтеся «транслювати» позитивні емоції.

5. Будьте приязними та компетентними

Дослідники Прінстонського університету припустили, що ми оцінюємо інших на основі їх доброти та компетентності. За їх словами, якщо ви можете представитися як приємна людина, наприклад, не надто самовпевнена й доброзичлива, люди відчують, що можуть вам довіряти. Якщо ви складаєте враження компетентної особи - наприклад, маєте високий економічний статус або гарні знання - інші поважатимуть вас ще більше. За словами психолога Емі Кадді з Гарварду, перше, що потрібно зробити, це проявити «теплоту», а не компетентність, особливо в ділових ситуаціях. Всупереч зовнішності, важливіше, щоб потенційний клієнт або партнер довіряв нам, ніж вважав компетентним.

6. Час від часу показуйте свої недоліки

Відповідно до «ефекту орла», ви більше подобаєтеся людям, якщо робите помилки, але за умови, що ви гарний фахівець своєї справи. Показавши, що ви не ідеальні, іншим легше ідентифікувати себе з вами. Це довів Елліот Аронсон з Університету Остіна, штат Техас, який виявив це, вивчаючи студентів коледжу. Він показав їм записи людей, які брали участь у вікторині. Учасники, які добре впоралися із запитаннями, але в кінцевому підсумку пролили каву, виявляли більше співчуття, ніж ті, хто впорався добре і поводився ідеально.

7. Підкреслюйте спільні цінності

Як ми вже писали, нам подобаються схожі на нас люди на різних рівнях. Це перевірив Теодор Ньюкомб, який у своєму експерименті досліджував ставлення учасників до спірних тем. Потім він помістив їх в одному будинку на короткий час. Як виявилося, орендарі зі схожими поглядами подобалися один одному.

8. Тонко переступайте бар'єр дотику

«Тонко» означає, що людина ледве помічає, що ви до нього доторкнулися. Поширеним прикладом такого жесту є дотик або постукування по плечу, що може викликати у іншої особи приємні почуття. Це було доведено французькими вченими, які вивчали, чим закінчаться розмови між чужими чоловіками та жінками на вулиці. Бесіда проходила набагато краще, коли учасники ледь-ледь торкалися жіночих плечей, ніж коли вони нічого не робили. Тим часом в університеті Міссісіпі подібне дослідження було проведено з офіціантками. Ті, хто легенько торкався клієнтів під час принесення рахунку, отримували набагато вищі чайові у порівнянні з офіціантками, які не торкалися гостей закладу.

9. Посміхайтесь

Посмішка є основою для того, щоб люди бачили в нас позитив. Це підтверджують численні дослідження, це й думка багатьох коучів, тренерів чи просто успішних людей. Вчені зі Стенфорду помітили, що навіть під час взаємодії з віртуальним аватаром, по той бік екрану, люди позитивніше реагували на аватарки з посмішкою.

10. Дивіться на іншу людину так, як вона хоче, щоб її бачили

Людям подобається бути сприйнятими так, як вони самі це уявляють. Це називається теорією самоперевірки. За її словами, кожен з нас шукає підтвердження власної думки про себе, позитивної чи негативної. Стенфордські дослідники зібрали дві групи людей: перша оцінювала себе негативно, друга -  позитивно. Коли їх запитували, з ким вони воліли б проводити час, перші обирали тих, хто до них ставився критично, друга – навпаки. 

11. Розкажіть їм секрет

Поділитися таємною або особистою інформацією – одна з найкращих технік побудови відносин. Як доказали вчені з кількох університетів у спільному дослідженні, студентам, яким платили за те, щоб вони проводити час з іншою людиною, взаємна симпатія виникала тоді, коли співрозмовники  ділилися особистою чи інтимною інформацією. Якщо ви розповісте щось своє близьке, люди відчують вашу довіру до них.

12. Покажіть, що ви вмієте зберігаєте таємниці

Усі люди високо цінують довіру, чесність і надійність. Ці якості особливо важливі, коли мова про ідеального друга чи співробітника. Сюзанна Деггес-Уайт з Університету Північного Іллінойсу на PsychologyToday пише: «Довіра складається з кількох елементів, включаючи чесність, надійність і вірність, і хоча кожна з цих якостей важлива для побудови відносин, чесність і надійність вважаються найважливішими в дружбі».

13. Проявіть почуття гумору

Незалежно від того, які риси ми приписуємо ідеальному партнеру, почуття гумору завжди важливе. Група дослідників виявила, що використання почуття гумору при першому знайомстві з кимось може змусити вас подобатися цій людині більше.

14. Дозвольте іншим говорити про себе

Згідно з дослідженням Гарварду, розмова про самого себе може бути дуже корисною для мозку. Вчені завели учасників у апарат для магнітно-резонансної томографії мозку та ставили їм запитання про їхню чи чужу думку. При цьому поруч з апаратом сидів член сім’ї чи друг, якого мали привести учасники. У деяких випадках респондентів просили поділитися своєю думкою з рідними. Результати показали, що мозкові центри, які відповідають за мотивацію та позитив були найактивнішим, коли учасники розповідали про себе, якщо навіть їх ніхто не слухав. Тому, якщо дозволити іншій людині поділитися її думками, а не говорити лише про власні, ви точно їй сподобаєтеся!