Як ефективно працювати вдома з дітьми: виклики для дистанційної роботи

Проблема поєднання роботи та догляду за дітьми ще ніколи не була такою актуальною, як сьогодні. Хоча варто нагадати, навіть коли навчальні заклади ще працювали повноцінно, а бізнес не стикався з такою «турбулентністю», як сьогодні, 64 % жінок та 45 % чоловіків заявили (дослідження Hays Poland), що вони стикалися з проблемами у своїй професійній кар’єрі через паралельне виховання дітей. Люди, які поєднують ролі працівника та батьків, становлять майже половину колективу більшості компаній.

А сьогодні в умовах пандемії виникає все більше проблемних ситуацій, пов’язаних з тим, що батьки повинні працювати з дому та паралельно доглядати чи слідкувати за навчанням дітей.

Зачинені школи та дитячі садки - це реальність, з якою сьогодні зіткнулися всі працюючі батьки. І хоча робота з дому приємна для багатьох, і колишні офісні працівники із задоволенням працюють в звичних домашніх умовах, у нинішній ситуації це досить складно. З одного боку, деякі переваги роботи вдома все ще актуальні - ми не витрачаємо час та кошти на поїздки до офісу і маємо більше часу на інші справи. З іншого боку, відсутність навичок у цьому режимі роботи та присутність поряд дітей ускладнює досягнення повної ефективності та виконання всіх професійних зобов’язань.

Що ж робити, щоб час, проведений дітьми вдома, був розумно наповнений, а батьки могли ефективно працювати? Експерти підкреслюють, що хоча не існує універсального рецепту у такій ситуації, проте є кілька загальних правил, які допоможуть пережити цей непростий час.

Відразу зазначимо, що робота вдома, коли поряд присутні діти, ніколи не була і не буде легкою. Це вимагає високої самоорганізації та дисципліни всіх членів домогосподарства, особливо коли така ситуація триває довше, ніж зазвичай.

Діти зазвичай думають, що час, проведений батьками вдома, має належати лише дітям. Їм важко зрозуміти і звикнути до того, що батько, чи мама, хоча і поряд з ними вдома, але насправді знаходяться на роботі і не можуть приділяти стільки уваги, як, наприклад, у вихідні чи свята.

Гарною практикою є створення сімейного розкладу на такі робочі дні. Цей графік повинен охоплювати весь час, від моменту, коли перша людина в будинку прокидається, і до моменту, коли остання лягає спати. Графік повинен включати узгоджені години роботи, харчування та перерви.

Варто пристосувати план роботи до рутинних занять дітей. Батькам молодших дітей легше планувати телефонні дзвінки та онлайн зустрічі під час сну, батькам школярів – у час, який вони проводять у «віртуальному класі». Коли вдома є двоє працюючих батьків, ви можете розділити години роботи та догляду за дітьми. Завдяки цьому кожен отримає хоча б короткий час, щоб зосередитися на своїх робочих питаннях.

Інший спосіб - це визначення робочого часу. Головне - не допустити, щоб батьки проводили увесь день перед комп’ютером чи в роботі. Звичайно, не кожен працівник має повну свободу у визначенні робочого часу, але варто спробувати пристосувати графік роботи до такої унікальної ситуації. Робочий час повинен відповідати віку дітей, а отже, їх повсякденному ритму, потребам та звичкам. Наприклад, батько може працювати кілька годин зранку, а потім - після закінчення шкільних завдань – присвятити час спільному відпочинку чи заняттям з дитиною.

Після закінчення робочого дня варто виділити час для родини, а не займатися до пізнього вечора професійними обов’язками. Усі, звичайно, дбають про безперервність зайнятості, вирішення робочих питань, але у випадку  працюючих батьків потрібно на цьому акцентувати увагу. Роботодавці мають розуміти, що робочий час може бути різним для окремих працівників, одна людина починає о 6 ранку, а інша - лише в другій половині дня.

Робота вдома дозволяє бути гнучким, але в усьому повинен бути порядок, включаючи розумну організацію роботи.  Завдяки розпорядку дня людям, які працюють віддалено, легше відокремлювати робочий час від вільного часу. Вони ефективніші, швидше виконують свої зобов’язання і закінчують робочий день у визначений час. У свою чергу, дітям легше адаптуватися до ситуації, коли кожен день буде такий самий графік. Хоча дитині, якій 2-5 років, важко пояснити, що батьки працюють, і їх не слід турбувати, але навіть у такому віці щоденний графік дня дасть дитині зрозуміти, чого очікувати після сніданку чи обіду, і коли тато чи мама приділять лише йому увагу. Наприклад, час, коли діти дивляться мультфільм - це момент, у який дорослі відповідають на електронні листи, що вимагають зосередженості. Не бажаючи, щоб діти проводили надто багато часу перед телевізором чи гаджетами, нам потрібно швидко організовуватися і вирішити робочі питання якнайшвидше.

Планування є частиною робочої рутини - визначення пріоритетів окремих зобов’язань, записування того, що робити і в якому порядку, практика виконання одного завдання перед початком наступного. Це полегшує організацію роботи вдома, а також передбачає час на ігри та розваги для дітей, які також вдома.

Працюючі батьки вдома не мають більших труднощів, ніж діти, яким нудно і немає чим зайнятися. Тому добре включати у свій щоденний графік час на спільні заняття, фізичні вправи, ігри та розваги. Діти, які знають, що вдень у дорослих є час для них, не лише більш зацікавлені у заняттях, а і розуміють, що  слід дати можливість батькам попрацювати, адже потім їх чекає веселе та захоплююче проведення часу. Не забуваємо про терплячість, адже ситуація, коли всі залишаються вдома досить важка для кожного члена сім’ї.