Жінки в ІТ сфері: досвід США
У світі, керованому технологіями, потік інформації є ключовим для нашого спільного майбутнього. Але хто бере участь у побудові цього майбутнього? Так склалося, що у більшій частині людської історії переважають чоловіки, це стосується також і роботи. Наприклад, міністерство праці у США повідомляє, що сьогодні жінка заробляє 78 центів на кожен долар, зароблений чоловіком. Отже, різниця в заробітній платі все ще існує.
Хоча нині жінки роблять свою присутність у професійному світі щораз сильнішою, ніж будь-коли, для них все ще існують бар'єри. Одним з них є той факт, що в деяких галузях, зокрема ІТ, працює набагато більше чоловіків. Це ускладнює жінкам прийняття рішення обирати саме дану сферу для роботи.
Американська журналістка Кейт Харвестон зібрала досвід жінок, яким вдалося піднятися на вершини технологічної індустрії, зокрема ІТ.
Загалом, жінок у технологічних галузях занадто мало. З усіх посад нижчого рівня жінки займають лише 37 %, на керівних посадах ця кількість падає до 15 %.
Сідней Шаккельфорд з Aeon Development Group на своєму досвіді бачила дискримінацію та упередження, що стосуються поводження з жінками на робочому місці. Сідней щотижня спілкується з широким колом людей. Їй довелося зіткнутися з багатьма перешкодами у цій професії. Багато з них були спричинені глибоко закріпленими очікуваннями у переважно чоловічому оточенні.
Серед її спогадів – велике здивування чоловіків, які дізнались, що Сідней стала керівником відділу інформаційних технологій. «Я зрозуміла, що мені потрібно бути набагато твердішою та суворішою, щоб мене почули». Простіше кажучи, її колеги і не мріяли, що жінка може зайняти таку посаду.
Мужні, безкомпромісні чоловіки є нормою для всіх медіа: фільмів, телешоу, комп’ютерних ігр та літератури. Майже завжди, коли є герой-чоловік (іноді навіть антигерой), глядачі його вважають прикладом для наслідування. Йому прощають провини, захоплюються здібностями.
У реальному житті жінки в галузі технологій (та і в будь-якій іншій галузі зайнятості) повинні бути готовими буквально до всього, «озброєні».
Дана Марлоу, засновниця Accessibility Partners та головний партнер цієї компанії зазначає, що хоча доступ до технологій та можливостей, які вона пропонує, є ключовим для побудови стабільного суспільства, класичні соціальні стереотипи впливають на доступ до технологій. Як результат, жінки, люди з обмеженими можливостями відчувають себе виключеними з одного з найважливіших секторів людського прогресу.
«Я є провідним партнером та засновником компанії Accessibility Partners, компанії, яка адаптує технології для використання людьми з обмеженими можливостями. Мені подобається в технологіях те, як вона може відкрити людям доступ там, де вони раніше не були. Саме ці роздуми про те, як технології можуть вирівняти умови, змусили мене створити партнерів по доступності», - говорить Дана.
Соня Ен Джонс із Bay Dynamics має великий досвід роботи в сфері ІТ. Вона - старший інженер з продажу, професор математики та статистики в Каліфорнійському університеті Мірамара. У вільний час проводить уроки, розвиває акторські та рекламні навички, виступає на публіці. Крім того, вона активно сприяє участі жінок у технологічній індустрії за допомогою публікацій, соціальних мереж, виступів, у 2009 році Соня виграла титул Міс Корпоративна Америка.
Усі ці досягнення далися їй зовсім не легко. «Жінки повинні почати вже зараз боротися за своє власне майбутнє. Це величезний крок для них. Це марш. Важко бути єдиною жінкою із ста осіб, тому що люди не сприймають вас серйозно, а іноді навіть не слухають ваших ідей. У мене є колеги, які також борються з цим викликом», - каже Соня Ен Джонс. Вона поділилася історією, яка наочно ілюструє це: «Одного разу я пішла на робочу зустріч, увійшла й сіла за стіл з чоловіками. Двоє хлопців почали сміятися. Я подивилася їм у вічі й одразу зрозуміла, що означає цей сміх. Вони зробили ставки на те, скільки жінок з’явиться на цьому заході. Приблизно через десять хвилин зайшла ще одна жінка, яка сіла поруч зі мною. Згодом було нас разом11 жінок. А сміх лунав до кожної, яка переступала поріг і сідала за стіл».
Соня Ен Джонс радить готуватися до того, щоб завжди бути на сторожі та мати можливість проявити себе в бою. Це як гра в шахи: продумайте кілька кроків вперед і використовуйте докази (факти), щоб підтвердити свої ідеї та роботу. Не бійтеся нетворкінгу, не бійтеся говорити про свої досягнення чи те, у що ви вірите. Крім того, завжди вимагайте того, що вам належить. Адже ви професіонал своєї справи.
Жінкам, які працюють в ІТ сфері, важливо не сумніватися в собі. Бувають випадки, коли людям потрібно більше часу, щоб довіритися вашим здібностям, але як тільки ви заслужите довіру, ви отримаєте повагу та можливості.
Літал Ашер-Дотан, віце-президент з питань досліджень та контенту в Cybereason, каже, що сьогодні величезна кількість матеріалів доступні жінкам, які хочуть працювати в галузі ІТ. «Моя порада всім, хто хоче приєднатися до ІТ, технологій чи кібербезпеки: просто зробіть це. Ви можете знайти дуже багато навчальних матеріалів, навіть на YouTube, онлайн-курсах. Сьогодні великий попит на обдарованих жінок. Не хвилюйтеся, якщо щось здається «занадто технічним» або ви не маєте досвіду. Кожен може навчитися. Почніть з невеликих завдань, з основ. Ваш кар’єрний розвиток буде супроводжуватися постійним підвищенням кваліфікації», - радить Літал.
Якщо у вас є дочка, сестра чи подруга, які цікавляться ІТ, кібербезпекою, підтримайте їх. Це має велике значення. Дуже часто жінки недооцінюють власні досягнення. Будьте рушійною силою їх впевненості в собі. Це найкраще, що ми можемо зробити, якщо хочемо світ, повен сильних лідерів. Жінкам потрібно допомогти реалізувати свій потенціал.