10 фактів і міфів про резюме
В інтернеті можливо знайти безліч порад, як написати резюме. Деякі фахівці радять писати свою розповідь на одну, максимум дві сторінки, інші стверджують, що креативна автобіографія виділить кандидата з-поміж інших. Як це насправді?
Правда та помилкові думки про написання резюме підтверджуються та спростовуються рекрутерами, які прочитали сотні, якщо не тисячі, таких документів за своє професійне життя.
Ми зібрали для вас найважливіші 10 міфів та фактів по резюме:
1. Резюме має складатися з однієї, максимум двох сторінок
Це дуже поширена порада. Ми часто чуємо, що рекрутери читають наше резюме «по діагоналі», тому чим воно коротше, тим краще. Як це насправді? Фахівці сходяться на думці, що це міф, хоча й не завжди.
Резюме може містити більше однієї сторінки, але лише за умови, що кандидат має значний досвід. В іншому випадку ваше портфоліо повинно займати максимум дві сторінки. У резюме ви описуєте досвід, накопичений протягом професійної кар'єри. Наприклад, 5-8 років роботи, чи навіть десяток, важко вмістити в такий маленький простір. Резюме – це не лише реєстр роботодавців та посад. У ньому необхідно чітко описати коло обов’язків на останніх 2-3 роботах, згадати професійні успіхи або якщо в досягненнях був цікавий проєкт, то варто написати й про це.
Тому більшість фахівців з персоналу вважають, що коли ваш досвід – це десятки років, не варто зосереджуватися на якомога меншій кількості сторінок. Хороший рекрутер не відхилить ваше резюме лише через його величину. Найголовніше, щоб воно було розбірливим і послідовним
2. CV завжди з фотографією
Це ще одне твердження, яке викликає сумніви. Чи справді відсутність фотографії в резюме зменшить шанси на запрошення на співбесіду? Це теж міф! До речі, іноземні компанії давно забули про вимогу додавати фотографії до резюме. Хоча в Україні інколи все ж таки трапляються оголошення з проханням наявності фото в резюме. Але таким чином потенційний роботодавець фактично порушує ваші права. Теоретично, жоден рекрутер не повинен відхиляти заявку лише через відсутність фотографії. Часто це залежить від вимог посади, на яку претендує кандидат.
Якщо у вас є професійна портретна фотографія, то варто включити її в резюме – це додасть привабливості та допоможе краще запам’ятати вас. Однак якщо ви вирізали своє обличчя з групового фото з вечірки чи сімейного відпочинку, пам’ятайте, краще нехай резюме залишиться без фото.
3. Нам не обов’язково писати про хобі в резюме
У резюме кандидати іноді не знають, що вписати в розділі про особисті захоплення. А може й не варто про це розповідати? Так, ви праві! Замість того, щоб використати стандартні кліше типу «книги, фільм, спорт», краще пропустити цей розділ. Якщо ж у вас справді є цікаве хобі, що допоможе підкреслити вашу значущість та особистий розвиток, згадайте про нього.
4. Не пишіть про всі свої роботи й посади
З одного боку, всі постійно повторюють, що в резюме треба писати тільки правду. Отже, перераховуємо все, чим займалися в житті? Чи може приховування такої інформації знищити наші шанси на успіх у працевлаштуванні? Багато рекрутерів стверджують, що не обов’язково вказувати всіх роботодавців у своєму резюме. Так що це факт!
Резюме описує досвід, і якщо ми не хочемо згадувати про робоче місце, яке було лише тимчасовим, ми маємо на це право. Якщо кар’єра складається з багатьох етапів, ми можемо дозволити собі трохи вибірковості - опишіть більш детально досвід, що збігається з позицією, на яку ви претендуєте. Щодо інших посад – згадайте їх коротко. Будьмо розумними – якщо ми претендуємо на посаду директора з багаторічним досвідом роботи в галузі, то можемо пропустити досвід літніх підробітків під час навчання.
5. Нам не потрібно мати «креативне» резюме, щоб зацікавити роботодавця
У мережі є дуже багато програм, що допоможуть зробити CV. Є також компанії, які пропонують підготовку оригінального резюме за окрему плату. Однак не потрібно мати «креативне» резюме, щоб зацікавити роботодавця чи рекрутера. І це факт!
Резюме не завжди повинно бути переповнене цікавими доповненнями чи барвистими картинками. Все залежить від посади, на яку претендуєте. Якщо креативність є вимогою на тій чи іншій роботі, нею варто похизуватися на етапі написання резюме. Якщо ви претендуєте на типову аналітичну посаду, краще включити в резюме цифри, які підтверджують ваші успіхи. Більша креативність, безсумнівно, буде корисною, коли претендуєте, наприклад, на посади з маркетингу, але пам’ятайте – все в міру. Найважливішим є зміст, адже саме він стане вашим приводом запрошення на співбесіду.
6. Одного універсального резюме достатньо, щоб претендувати на будь-яку посаду
Резюме не пишеться за 5 хвилин, тому часто один і той самий документ ми використовуємо для різних пропозицій. Чи достатньо одного універсального резюме, щоб подати заявку на будь-яку посаду? Це міф!
Необхідно змінювати резюме залежно від посади, на яку претендуємо. Пам’ятайте, що CV є відповіддю на вимоги та очікування роботодавця, а досвід повинен узгоджуватися з потребами даної організації. Отже, для кожного оголошення про роботу готуйте окреме резюме, яке має бути пристосоване до вказаної посади. Таким чином ви привернете увагу до окремих етапів вашого досвіду, які найкраще відповідають конкретним вимогам.
7. Не обов'язково вказувати номер телефону в резюме – достатньо електронної пошти
Трапляються випадки, коли кандидати вказують у своєму резюме лише адресу електронної пошти, а не номер телефону. Це вірне рішення? Це міф! Телефонний номер досі є найпоширенішою формою контакту з кандидатами, тому він обов’язково має бути у кожному CV. Навіть якщо іноді на ранніх етапах процесу набору нас можуть попросити виконати онлайн-тести чи заповнити анкети електронкою, рано чи пізно настане час зв’язатися телефоном.
8. Не варто писати про перерви в роботі
Що робити, якщо в кар’єрі були перерви в роботі – догляд за дітьми, тривала подорож чи просто безробіття? Чи можемо ми опустити такі періоди у своєму резюме? Ні, ми не повинні цього робити, отже, це міф.
Не варто з самого початку приховувати тривалі перерви в роботі, якщо ми серйозно ставимося до пропозиції, на яку претендуємо. Якщо вдасться перейти до наступних етапів набору, то рано чи пізно цей факт стане відомим. Інформація, що ви приховуєте правду на самому початку, може істотно зашкодити довірі до вас – отож, ризик занадто високий.
Окрім того, відсутність зайнятості певний час не є підставою для відхилення заявки, якщо інший досвід відповідає усім вимогам роботодавця.
9. У резюме ми не повинні вказувати таку інформацію, як сімейний стан, громадянство або місце народження
Чи потрібно включати такі дані в резюме? Ні, отже, це правда. Інформація про ваш сімейний стан не є (або принаймні не повинна бути) важливою для процесу працевлаштування. Також з юридичної точки зору потенційний роботодавець не може вимагати від вас надання такої інформації, а питання про це під час співбесіди має насторожити кандидата.
Єдиним винятком може бути інформація про громадянство, особливо якщо мова йде про іноземців.
10. Описуючи досвід, варто використовувати конкретні цифри
Чи варто писати в резюме, наприклад, про рівень досягнення цілей продажів чи кількість клієнтів? Однозначно так! Це правда.
Цифри найбільш точно репрезентують досягнення та прогрес, тому не соромтеся використовувати їх у своєму резюме. Майбутній роботодавець зможе відразу побачити, якими були результати дій кандидата на даному робочому місці. Треба лише пам’ятати, що не можна розголошувати секретну інформацію з вашого попереднього місця роботи.
Як бачите, деякі поради щодо написання резюме, з якими багато хто з нас стикався, можуть виявитися суперечливими. Замість того, щоб зосередитися на максимально короткому описі досвіду або графічно урізноманітнити своє резюме, іноді варто просто використовувати здоровий глузд.