Цифровий стрес: як працівникам його уникнути?
За статистикою 10% від усіх працівників знаходяться на дистанційній роботі. Це має чимало як позитивних, так і негативних наслідків. Однією із основних проблем віддаленого виконання професійних обов’язків є порушення балансу між роботою та особистим життям. Експерти у сфері персоналу все частіше почали використовувати у таких випадках поняття «цифровий стрес». Але він характерний не лише для людей, що працюють з дому. Його «жертвами» також є і всі інші, хто має справу з використанням цифрових пристроїв щодня й багато годин поспіль.
Цифровий стрес: що це?
Цифровий стрес визначається як нездатність адекватно сприймати тривалу роботу з комп’ютерним устаткуванням. Мова про інформаційне перевантаження, що своєю чергою може викликати відчуття дисбалансу, нервозності та негативу.
Як показують дослідження, існує кілька факторів, які викликають цифровий стрес:
- технологічне перевантаження – наприклад, внаслідок виконання завдань за комп’ютером протягом тривалого періоду часу та з високою інтенсивністю;
- порушення балансу між роботою та особистим життям, особливо у людей, які працюють віддалено;
- технологічна невизначеність і незахищеність через постійні зміни;
- недостатнє володіння комп’ютером та інформаційними технологіями.
Практика показує, що цифровий стрес – це дуже велика соціальна проблема, яка посилилася в основному через пандемію та впровадження дистанційної роботи в багатьох компаніях.
До спалаху коронавірусу віддалена зайнятість була не так поширена. Але пандемія внесла свої правила у ринок праці. На жаль, робота з дому суттєво посприяла розвитку цифрового стресу серед людей. Це можливо і дало нові можливості, але також вплинуло на їх особистий час. Чому ж так відбулося? Тому що дистанційна робота – це:
- ненормований графік роботи;
- відсутність контролю;
- відсутність прямого контакту з колегами;
- дисбаланс між роботою та особистим життям.
Соціальні ініціативи
Для прикладу, в Польщі, у 2021 році Центральний інститут охорони праці розпочав акцію під назвою «Цифровий стрес». Його мета полягала в тому, щоб підвищити рівень знань та обізнаності про негативні наслідки стресу, спричиненого цифровим дисбалансом, і розповісти як з ним боротися.
Щоб протидіяти цифровому дисбалансу серед дистанційних працівників, Європейський парламент у січні 2021 року видав резолюцію, що містить серію рекомендацій, спрямованих на привернення уваги до проблеми цифрового стресу серед працівників та «права людей бути офлайн».
Для прикладу, у резолюції наголошують, що надмірне використання технологічних пристроїв може посилити такі явища, як ізоляція, технологічна залежність, недосипання, емоційне виснаження, тривога та вигорання. За даними ВООЗ, понад 300 мільйонів людей у всьому світі страждають від депресії та типових психічних розладів, пов’язаних з роботою, а 38,2% населення Європейського Союзу щороку відчувають психічні розлади. Тому необхідно вживати заходи, що подолають наслідки кризи з COVID-19, яка так радикально змінила спосіб роботи.
За даними Eurofound, більше третини працівників ЄС почали працювати з дому під час карантину, раніше ж на «дистанційці» перебували лише 5% працездатного населення. Понад 27% усіх працюючих з дому заявили, що змушені працювати у вільний час задля виконання усіх поставлених керівником завдань. У згаданій резолюції Європейський парламент закликає усі держави до того, щоб працівники мали право бути «офлайн», а їхні керівники не перевантажували підлеглих, а навпаки, захищали від негативних наслідків дистанційної роботи.
Перебувати в автономному режимі – це дати своїм підлеглим можливість по-справжньому відпочити в неробочий час. Сьогодні багато працівників на «дистанційці» скаржаться на те, що у них більше немає чіткої межі між особистим і професійним життям, директори хочуть, щоб вони були «доступними» в режимі 24/7. Наслідком цього є низька ефективність роботи, що часто призводить до професійного вигорання, а в крайніх випадках — до депресії.
Які наслідки цифрового стресу?
Основними наслідками цифрового стресу є:
- відсутність мотивації до праці;
- замкнутість;
- відсутність задоволеності роботою;
- погіршення показників на роботі;
- погана концентрація уваги, порушення пам’яті;
- втома від роботи;
- страхи, погіршення самопочуття.
Як можна мінімізувати стрес?
Працівникам у цьому можуть допомогти:
- встановлення строго визначеного робочого часу;
- право бути офлайн - інформування співробітників про те, що таке є;
- участь у тренінгах з балансу;
- заходи, спрямовані на покращення самопочуття та позитивний вплив на фізичне та психічне здоров’я співробітників, наприклад, заняття з психологом, абонементи в тренажерний зал, йогу тощо.
У ці часи як ніколи стає актуальним «цифровий добробут», тобто скорочення бездумного використання комп’ютерних та мобільних пристроїв і сприяння здоровому балансу між цифровим і реальним життям. На жаль, розвиток технологій сприяє тому, що ми стаємо заручниками екранів та сповіщень, які з’являються на ньому.
Цифровий стрес – це величезна проблема!
Як відомо, головною причиною професійного вигорання є тривалий стрес, у тому числі цифровий, тому недооцінювати цей фактор не можна. Варто звернути увагу на особливості як роботи, так і особистого життя. Перегляньте свої звички та намагайтеся зменшити час використання цифрових технологій хоча б у вільний від роботи час.