Працівник на карантині: як допомогти йому пережити цей непростий час?

Під час пандемії коронавірусу людей, які контактували із хворими, або мешкають із людиною, яка захворіла на COVID - 19, змушують перебувати на карантині близько двох тижнів. Звичайно, у такому випадку людина не може ходити на роботу, а змушена перебувати на лікарняному звільненні у власному домі.

Карантин не варто порівнювати із відпусткою, хоча багато людей так і роблять.

Працівник, відправлений на карантин, не може вийти з дому, а це уже через кілька днів починає згубно впливати на його психіку, особливо це важко для соціально активних людей. У такому випадку саме роботодавець може багато в чому допомогти своєму підлеглому, та підтримати його у цей період.

Пропонуємо кілька таких порад.

Доручіть підлеглому виконати певні завдання

Віддалена робота сьогодні стала майже звичним явищем. Якщо працівник почувається добре, не хворіє, а карантин є більш формальним, тоді ніщо не заважає доручити йому виконання кількох робочих  завдань. Завдяки цьому працівник не нудьгуватиме, зберігатиме «розумову діяльність» і не робитиме надмірної заборгованості у робочих питаннях.

Запросіть працівника на відеоконференції

В епоху глобального доступу до інтернету ви можете легко підтримувати зв’язок із працівником. Тож організуйте принаймні дві відеоконференції, під час яких працівник зможе долучитися до поточної роботи компанії  та бути в курсі діючих проектів. Це також чудова можливість використати його потенціал, ідеї та залучити до роботи в команді. Людина ж відчуватиме себе потрібною.

Надішліть працівнику план дій на перший тиждень роботи  після повернення в офіс

Це буде дуже корисно в ситуації, коли співробітник дійсно має багато чого зробити, повернувшись з карантину. Він може побоюватися, що у нього з’явиться багато незакінчених справ на роботі. Подібні думки абсолютно не допомагають людині перебувати в  ізоляції і навіть можуть спричинити появу поганого самопочуття.

Якщо ви надасте працівникові розумний графік виконання обов’язків, він буде знати, до чого готуватися, і це повинно позитивно позначитися на його мотивації.

Поясніть, що карантин не вплине на заробітну плату та професійне становище працівника

Важливо, щоб людина відчувала підтримку і не звинувачула себе через потрапляння у карантин. Ви, як роботодавець, скажіть своєму підлеглому, що ні в якому разі не звинувачуєте його, розумієте, що просто потрібно перечекати цей час, а вимушена відсутність на роботі ніяк не вплине на його кар’єру чи заробітну плату.

Багато людей під час карантину зазнають психологічних страждань. Вони бояться, що після повернення в компанію отримають набагато меншу зарплату і з часом можуть бути звільнені. Якщо ви, як керівник, цього не плануєте, відверто запевняйте у цьому свого підлеглого.