13 найскладніших запитань на співбесіді: як на них відповідати?

Якщо ви готуєтеся до співбесіди, розпочніть з найскладніших питань. У такому разі ви зможете адекватно реагувати й надати правильну відповідь рекрутеру. Краще бути готовим до важких запитань, можливо, ви їх і не почуєте, але у протилежному випадку, проявите свою професійність та відповідальність.

На основі соціологічних опитувань, проведених експертами з працевлаштування у різних країнах світу, ми зібрали найбільш поширені складні запитання, які кандидати чули на співбесідах. Ось найголовніші з них:


  1. Що сказав би про вас ваш колишній начальник?

У цьому питанні вам доведеться фантазувати. Фактично, рекрутер очікує, що ви наведете конкретні приклади та події з вашого професійного життя, які допоможуть йому сформувати враження про вас як працівника. Як відповісти: «Мій директор цінував мене за те, що я був чесним, він міг повністю довіряти мені. За його відсутності я брав на себе обов'язки, пов'язані з контактами з клієнтами. Я ніколи не підводив його».


  1. Де ви бачите себе через 5 років?

Насправді це непросте питання, але ви можете легко обійти його. Не кажіть, що бачите себе в певній компанії в майбутньому. Краще наведіть приклади, як ви плануєте розвивати свої навички та чого хочете досягти в професійному плані. Як відповісти: «Через 5 років я хотів би стати фахівцем своєї справи. Для цього постійно вдосконалюю свої вміння, багато вчуся, беру участь у тренінгах. Моя мета – досягти повного професіоналізму та працювати з кращими людьми цієї галузі»

.

  1. Чому ми повинні найняти вас?

«Бо я найкращий!» - це найгірша відповідь, яку ви можете дати! Ви повинні бути дуже конкретними й наводити лише приклади. Перед тим, як йти на співбесіду, уважно прочитайте пропозицію про роботу та вивчіть вимоги до кандидатів. Як відповісти: «В оголошенні про роботу ви написали, що шукаєте того, хто зможе швидко збільшити групу підписників ваших каналів у соцмережах. Я людина, яка ідеально підходить для цього завдання. Працюючи на попередній посаді, я зміг успішно реалізувати власну стратегію, що призвело до збільшення кількості підписників у Facebook на 400% та в Instagram на 350%».


  1. Чому ви хочете працювати з нами?

Відповідь на це питання слід ретельно обдумати. Не говоріть про фінансові стимули або що у вас відсутня робота. Кожна компанія хоче мати «на борту» співробітників, які свідомо думають про свою роботу та кар’єру. Як відповісти: «Я людина, яка не вважає роботу неприємним обов'язком з 9 ранку до 5 вечора. Я хочу бути там, де люди виконують свої завдання з пристрастю, розвиваються та вірять в те, що вони роблять. Ваша компанія - це середовище, в якому я завжди хотів працювати. Підхід до інновацій, захисту навколишнього середовища та прозорості, який ви декларуєте на своєму сайті, на 100% відповідає моїм поглядам та професійним цілям».


  1. Які ваші слабкі сторони? 

Відповідаючи на це питання, ви повинні усвідомлювати свої обмеження та недоліки, але не розкривайте занадто багато. Спробуйте назвати слабкість, яка насправді є перевагою з точки зору роботодавця. Ось деякі приклади: «Я занадто зосереджуюсь на деталях; часто не можу собі пробачити помилку; у мене немає звички говорити «ні»; я нервуюся, коли  не вкладаюся у терміни виконання проєкту; іноді мені не вистачає впевненості; я не можу просити про допомогу; я завжди намагаюся вирішити проблему; іноді у мене є проблеми з балансом між роботою та особистим життям». Також можна розповісти про певну рису, якої ви намагаєтеся позбутися. Це покаже рекрутеру, що ви усвідомлюєте власні недоліки та прагнете їх позбутися.


  1. Розкажіть про себе.

Намагайтеся дати стислу й конкретну відповідь. Це питання дійсно складне, тому що фокус полягає в тому, щоб представити себе як цікаву особистість і водночас цінного кандидата.

Як відповісти: «Я працював у галузі одягу протягом 8 років. Починав як продавець у популярній мережі магазинів, де я реально побачив, що означає контактувати з клієнтом. Я люблю моду, у вільний час вивчаю крій і шиття. Я також клієнт і шанувальник вашого бренду. Ціную його за створення стильного одягу».


  1. Що вам найбільше не сподобалося на попередній роботі? 

Чому кандидати вважають це питання складним у співбесіді? Можливо, причиною є те, що люди бояться чесно відповідати. Не варто перелічувати усі негативні моменти попереднього роботодавця перед ймовірним майбутнім. Відповідь ваша повинна бути нейтральна.

Як відповісти: «Найбільше мене непокоїло, що на моїй попередній роботі не було професійних можливостей для розвитку. Це була невелика компанія, де я не міг досягти більше як бухгалтер, я багато чого навчився там. Проте хочу досягти більшого, тому звертаюся до такої компанії, як ваша, яка надає такі можливості».


  1. Які ваші сильні сторони? 

Рекрутер хоче почути у відповіді лише про сильні сторони, які будуть корисні у вказаній вакансії.

Як відповісти: серйозність, творчість, дисциплінованість, терпіння, вміння працювати в команді, швидке прийняття рішень, здатність адаптуватися до нових умов, точність. Також перевірте навички, які ви вказали у вашому CV. 


  1. Як ви справляєтеся зі стресом і працюєте під тиском? 

Це питання ставлять керівники компаній, де робота передбачає багато стресових і важкоконтрольованих ситуацій. Тому врахуйте це. Немає людей, які б завжди спокійно реагували на постійний стрес та напружену атмосферу. Так що не запевняйте рекрутера, що ви завжди спокійно й мало не з захватом сприймаєте тиск та стрес на роботі. Також поясніть, яку тактику ви використовуєте для усунення цих ситуацій.

Як відповісти: «Я намагаюся реагувати переважно на саму проблему, а не стрес, викликаний нею. Можу передбачити складні ситуації та запобігти їм заздалегідь. У цьому мені допомагає планування».


  1. Що вам найбільше сподобалося на попередній роботі? 

Дослідження показують, що близько 2/3 працівників не люблять свою роботу. Можливо, саме тому так важко знайти плюси минулої роботи. Але пам'ятайте, що ваша відповідь на це питання є для роботодавця важливою.

Як відповісти: «На своїй попередній роботі я цінував автономію, яку давала мені моя посада. За цей час я мав можливість багато чому навчитися. Спочатку відповідальність була дещо непосильною. Але згодом довіра, яку я отримав від керівника, багато значила для мене.


  1. Опишіть свій стиль роботи?

Поставивши це запитання, рекрутер хоче перевірити відповідність  посаді та політиці компанії. Адже навички – це ще не все.

Як відповісти: поясніть, чи любите ви працювати поодинці чи в команді, зверніться до того, який стиль управління вам найбільше підходить. Розкажіть, як плануєте свою роботу, опишіть свій стиль спілкування.

Пам’ятайте, що не можна казати неправду на співбесіді. Багато кандидатів намагаються вдавати, що вони ідеально підходять для компанії, але жодна зі сторін не підтримує цього.


  1. Чому ви вирішили змінити роботу? 

У цьому питанні також слід уникати надмірно негативних висловлювань про свого колишнього роботодавця. Робіть ставку на позитивні причини зміни роботи, такі як розвиток, набуття навичок і розширення знань.

Як відповісти: «Я шукаю нових викликів; хочу працювати з кращими кар’єрними можливостями; мені довелося звільнитися через сімейні або особисті причини; я вирішив переїхати в інше місто; я хочу змінити свій кар'єрний шлях; моя особистість не вписується в загальну політику компанії; я знайшла пропозицію роботи, яка повністю відповідає моїм очікуванням».


  1. Що вас мотивує?

Рекрутер хоче знати, що утримає вас на цій роботі. Може, це конкуренція, перспектива досягнення цілей, навчання чомусь новому? Одним словом - все, що змушує думати про свої обов'язки з прихильністю.

Як відповісти: «Мене мотивують потенційні досягнення та успіх, і знання того, що моя праця та наполегливість допоможуть отримати більше в майбутньому, це завжди спонукає мене діяти».