Останнім часом практика коучингу набирає щораз більших обертів. У нашій статті ми розглянемо, звідки саме бере свій початок коучинг. Що він передбачає? Які є його різновиди та хто такий коуч? 

Коротко кажучи, коучинг – це одна з форм допомоги людям, які усвідомлюють потребу розвитку й хочуть вдосконалюватися. Він передбачає створення умов для вашого особистого або ділового розвитку. Для цього використовується ряд психологічних і мотиваційних методів навчання. 

Термін «коучинг» походить із США. Коуч (тренер) – це людина, який мотивує свою команду на досягнення поставленої мети. Спочатку коучинг стосувався спортивної діяльності. Сьогодні це слово має більш ширше значення. Тренера може найняти музикант, спортсмен або будь-хто з нас. Така людина допоможе бути успішними в будь-якій сфері життя. Коучингові зустрічі також спрямовані на покращення якостей іншої людини та виявлення прихованих талантів, що дасть більше можливостей для дій. 

Коучинг поділяється на: груповий (командний), індивідуальний, діловий або управлінський. Сам по собі коучинг можна розглядати як спосіб для розвитку працівника. Між особою, яка користується послугами коуча, і самим тренером має бути взаєморозуміння та співпраця. Метою зустрічей може бути особистий та професійний розвиток, або навіть підвищення ефективності та компетентності. 

Коучинг можна використовувати для однієї людини, або для цілої компанії, чи окремого відділу. У цьому випадку ми маємо справу з бізнес-тренінгом. Головна задача цих двох видів тренувань – досягнення встановленої мети. 

Однак перш ніж скористатися допомогою коуча, ми повинні пам’ятати кілька речей: сам по собі коучинг не є різновидом терапії. Учитель не лікує минулі події. Це лише допомагає досягти успіху. Тренер також не дає порад. Це лише допомагає знайти проблему та її вирішення. Коучинг - це не наставництво. Різниця в тому, що наставник допомагає вам вирішувати проблеми на основі власного досвіду. 

Також коучинг працює без будь-якого сценарію. Треба також пам’ятати, що він базується на співпраці. Чим більше ми співпрацюємо з тренером, тим більше підвищиться ефективність намічених цілей. Слід пам’ятати, що досягти власних цілей легше, коли ми цього дуже хочемо та беремо на себе ініціативу. 

Ми повинні бути відкритими до свого тренера. Без чесності ми не досягнемо стільки, скільки могли б. Будучи в довірі з тренером можливо змінити план дій у будь-який момент і підлаштувати його до власних сил. Коучинг – це ніби мандрівка. Кожен, хто хоче скористатися допомогою тренера, повинен спочатку відповісти на питання – яка мета цієї подорожі. 


Для кого існує коучинг?

Треба розуміти, що такі заняття – це не разова «акція». Коучингові зустрічі тривають не менше 3 місяців. Зазвичай вони закінчуються протягом пів року, але є випадки, коли люди і далі не відмовляються від допомоги тренера. Все залежить від цілей, яких має досягти клієнт – короткострокові чи довгострокові цілі. 

Часто багато успішних людей співпрацюють з кількома тренерами чи наставниками. Коучинг призначений для осіб, які хочуть підвищити свої навички. Це допомагає у розвитку особистих  та професійних компетенцій. 

Ми можемо відвідувати тренерські заняття індивідуально, якщо є така потреба. Роботодавці також можуть організовувати такі зустрічі для своїх співробітників, це називається бізнес-коучинг. Використовуючи індивідуальний тренінг для покращення професійного життя, ми можемо виявити, що саме нам потрібно покращити, знання в якій області підвищити, щоб досягти своєї мети. У такій ситуації будуть корисними індивідуальні заняття. 


Груповий коучинг

Це також один із видів тренінгів. Його можна порівняти з бізнес-тренінгом. Він вчить керівників працювати в команді, покращує компетенції співробітників. Груповий коучинг скоріше підходить для організацій та фірм. Це допомагає в управлінні колективом, відділом або всім бізнесом. Однак ми повинні пам’ятати, що груповий коучинг також потребує часу. Співробітники, які братимуть участь у зустрічах, повинні демонструвати відданість і бажання розвиватися. Без співпраці тренерські зустрічі не матимуть сенсу.

 

Індивідуальний коучинг

Він базується на роботі клієнта та тренера. Підійде такий вид тренувань абсолютно для всіх: для батьків, для людей різного віку, які не знають, у якому напрямку розвивати свою кар’єру, або для тих, хто потребує підтримки у професійному розвитку. У зустрічах можуть брати участь люди, які є найманими працівниками, підприємцями, керівниками, менеджерами чи різними спеціалістами. Коучинг розрахований буквально на всіх. Залежно від наших очікувань ми маємо різні можливості самовдосконалення. Індивідуальний коучинг полягає в тому, щоб розвивати кращу організацію часу, підтримувати краще планування завдань, підвищити ваші навички міжособистісного спілкування. Тренування також можуть сприяти боротьбі зі шкідливими звичками, допомагати долати розчарування, поразки, покращувати власну мотивацію та професійне життя. Хороший коуч допоможе впоратися зі стресом, змінити спосіб життя чи харчування, займатися регулярно фізичними вправами.


Види коучингу

Окрім поділу, про який ми писали вище, тренування можна розділити й на інші категорії: 

* медичний коучинг - полягає в роботі з хворими або медичними працівниками;

* професійний коучинг - це робота над власною кар'єрою;

* інвестиційний коучинг – спрямований на прийняття правильних та результативних інвестиційних рішень;

* лайф-коучинг - полягає в роботі над міжособистісними стосунками та всім особистим життям;

* виконавчий коучинг - призначений для керівного складу компанії;

* дієтичний коучинг - допомагає у веденні здорового способу життя, тобто формуванні звичок здорового харчування, дотриманні дієти тощо.