«Сorporate wellness» («корпоративне оздоровлення»): як дбати про здоров’я працівників?

Дедалі більше роботодавців усвідомлюють, що одним із головних мотиваційних факторів для багатьох працівників є не лише висока зарплата чи премії, а гарна атмосфера на робочому місці, відчуття важливості й затребуваності та реальний вплив на функціонування компанії. Керівники, які це усвідомлюють, знають, наскільки важливими є фізичне та психологічне здоров’я для ефективного виконання завдань - чим краще почуваються підлеглі, тим краще вони працюють. Тому поняття «корпоративне оздоровлення» (сorporate wellness) останнім часом набирає все більше популярності.

Здоров’я працівників - це дуже важливо

Хоча концепція корпоративного оздоровлення є досить новою, про здоров’я працівників роботодавці частково дбали і раніше, але точно не в такому масштабі, як це відбувається сьогодні. У багатьох компаніях абонементи на відвідування тренажерного залу чи фітнесу, медичне обслуговування не є чимось незвичайним.

Але разом з цим, досі багато роботодавців не усвідомлюють, наскільки важливим є підтримка здоров'я їхніх працівників і не приділяють увагу цьому питанню!

Втома, стрес, постійні недосипання, неправильне харчування - все це змушує персонал почуватися погано, і часто впливає на зосередженість та ефективність роботи. Усі розуміють, що чим здоровішим та активнішим є працівник, тим краще він працює на роботі, почувається краще, має багато енергії, його не вражають інфекції, він рідко йде на лікарняний.

Тому дуже важливо створити такі умови роботи, аби працівник відчував, що важливим є не тільки результат його праці, але і те, як він почувається, чи здоровий, чи має гарний настрій. Саме «корпоративне оздоровлення» дозволяє це зробити.

Як застосувати сorporate wellness на практиці?

Ринок праці в багатьох галузях - це ринок працівників. Пошук фахівця в певних галузях - не найлегше завдання. Отже, роботодавці повинні дбати про те, щоб працівник почував себе якнайкомфортніше на роботі та брав активну участь у житті компанії. Для цього керівники направляють персонал на навчання, підвищення кваліфікації, вивчення чогось нового та заохочують до постійного розвитку. У цьому всьому «вирії» роботи й постійного навчання та вдосконалення, важливо не забути, що знання і діяльність підлеглих безперечно є дуже важливими, але самопочуття, здоров’я, психологічний стан працівників може бути набагато актуальнішим.

Корпоративна оздоровча програма передбачає піклування про здоров’я та психологічний стан працівників так само, як і про розвиток їх компетенцій. Навіть найкращий фахівець буде погано працювати під час тривалого поганого настрою чи хвороби й не зможе зосередитись на завданнях. Спортивні заходи, забезпечення належного відпочинку й турбота про здоров’я можуть підвищити ефективність та мотивацію персоналу.

Для того, щоб працювати якісно і наполегливо, потрібні умови, що сприяють цьому. Відчуття своєї важливості та розуміння, що ви не лише маленький «гвинтик» великого механізму, підвищує бажання працювати.

Корпоративне оздоровлення на практиці

Які заходи і дії може включати сorporate wellness? Що ця концепція дасть вам, як працівнику?

Спільні заняття спортом

Ми вже згадували, що один із варіантів турботи про здоров’я персоналу - це, наприклад, абонемент на відвідування спортзалу. Однак такий варіант може підійти не всім. Варто спробувати залучати до певного виду спорту практично весь колектив. Наприклад, два рази в тиждень усі йдуть в орендований зал грати у волейбол чи баскетбол, або усі разом відвідують заняття з бальних чи латиноамериканських танців. Це буде прекрасним вкладом у здоров’я працівників та ще й розвиток «командного духу. Такі спільні «зустрічі» поза роботою об’єднують людей, вони дедалі більше пізнаватимуть одне одного, а значить, працювати разом буде набагато краще.

Здорове харчування

Інший варіант сorporate wellness - інвестувати в здорове харчування та забезпечити, щоб кожен працівник мав можливість їсти здорову їжу на роботі. Наприклад, можна запланувати два дні на тиждень, коли компанія надаватиме працівникам безкоштовні фрукти та овочі чи здорові обіди. Завдяки цьому кожен зможе урізноманітнити свій раціон та змінити харчові звички на корисніші.

Тренінги по здоровому способу життя

Роботодавці можуть організувати зустрічі з дієтологами чи тренерами для навчання персоналу здоровому способу життя. Для багатьох працівників це може бути надзвичайно корисним та мотивуватиме їх працювати над собою й своїми звичками.

Фізіотерапія й офісний міні-зал

Офісна робота передбачає сидіння за робочим столом протягом 8-9 годин поспіль. Це  дуже важко для хребта й шкідливо для всього організму загалом. Тому частиною корпоративного оздоровлення може бути, наприклад, надання працівникам масажу або фізіотерапевтичних процедур в спеціальному виділеному для цього кабінеті. Якщо дозволяє офісний простір, можна в окремому приміщенні організувати свого роду міні-тренажерний зал: кілька килимків для йоги, невеликі гантелі, тренажер або бігова доріжка. У вільну хвилину кожен працівник матиме можливість зайнятися фізичними вправами.

Кімнати відпочинку та кофортні умови роботи

Те, як влаштовано офіс, також може бути важливим у контексті корпоративного оздоровлення. Добре підібраний стілець, регулярні провітрювання кабінетів, якісні монітори, наявність місця, де можна відпочити від обов’язків, полежати під час перерви, почитати книгу - все це може зробити працівників більш мотивованими до ефективної діяльності.

Зручності для велосипедистів

Останнім часом все більше людей обирають велосипед як засіб пересування. Деякі люди полюбляють роликові ковзани чи самокати. Однак часто вранці вони змушені обирати автобус, метро чи машину, бо знають, що їм ніде буде залишити велосипед, або вони приїдуть на роботу спітнілі й не зможуть прийняти душ в офісі. Тому частиною корпоративного оздоровлення може бути, наприклад, створення велисипедної стоянки або доступ до душу.