Як стримати процес старіння мозку: 3 головних шляхи
У деяких людей мозок залишається здоровим та досить добре функціонує до останніх років життя. У 70-ти або навіть 80-ти літньому віці такі особи здорові, працюють, мислять як і 20-річні.
Виявляється, справа не у випадковості, везінні чи генах. Все залежить від нас, від обраного способу життя.
Старіння мозку на 75% залежить від того, як ми живемо. Ми своїми діями, звичками формуємо нас самих у старості.
Що можливо зробити зараз, будучи молодим, щоб у зрілому віці якомога довше почуватися розумово здоровим?
Дослідження науковців, які вели спостереження в Массечусетській лікарні загального профілю, показали, що деякі люди здатні зберегти ясний та здоровий розум аж до смерті. Інше дослідження, проведене в Единбурзькому університеті, доводить, що це пов’язано не тільки з генетикою. Так, роль спадковості має місце, але в незначній мірі – лише близько 25%. Інші 75% залежать від того, як ми живемо.
Нейробіологи кажуть, що це хороша новина. Значною мірою людина сама обирає як почуватиметься у зрілому віці. Логічно, що кожен з нас прагне залишатися здоровим, розумово активним якомога довше. Що ж ми можемо зробити для цього? Вчені виділили основні 3 методи, слідуючи яким людина має високі шанси на здоровий мозок у старості:
1. Соціалізація
Існує думка, що розгадування кросвордів або судоку – це найкраще, що ми можемо зробити для нашого мозку. Це неправда. У 2012 році видання «Журнал неврології, нейрохірургії та психіатрії» представило результати дослідження, які показують, що у 65% за розвиток деменції відповідає самотність.
Деякі вчені вважають, що причиною цього є психосоціальний стрес, який викликає шкідливе запалення в мозку. «Це здається неможливим, але тепер ми точно знаємо, що самотність більш шкідлива для організму, ніж 15 випалених цигарок в день, алкоголізм або ожиріння», — каже професор Джеймс Гудвін, головний дослідник Age UK.
Звичайно, ця порада не повинна змушувати вас проводити увесь час із людьми, попри ваші особисті побажання. Якщо іноді ви уникаєте зустрічей з друзями чи колегами, не потрібно винити себе, враховуючи вище згадане дослідження. Якщо ви у цей момент потребуєте тиші, спокою, вам просто хочеться залишитися сам на сам із собою, почитати цікаву книгу, чи переглянути фільм, або погуляти містом, це також буде корисним для вашого мозку. Те саме стосується різноманітних заходів, проведення часу з родиною тощо. У всьому потрібно дотримуватися золотої середини.
2. Фізична активність
Важливість руху для нашого розумового розвитку важко переоцінити. Вправи стимулюють серцево-судинну систему, тоді вона ефективніше постачає кров до мозку. Крім того, коли ми тренуємось, м’язи виробляють катепсин b – це білки, які стимулюють розвиток клітин мозку. «Фізична активність, рух створюють нові нейрони. Зокрема, в гіпокампі, ділянці мозку, що відповідає за пам’ять», - підкреслює Алі Трелле, вчений з лабораторії дослідження пам’яті Кембриджського університету.
Для нашого мозку було б найкраще, якщо б ми займалися мінімум 30 хвилин 5 разів на тиждень. Але не потрібно відразу бігти в тренажерний зал і тягати важкі гантелі, чи бігати до сильної втоми. Просто замість ліфту піднімайтеся по сходах, йдіть зранку пішки на роботу, ввечері – додому, гуляйте, катайтеся на велосипеді, запишіться на йогу чи практикуйте неважкі вправи вдома.
3. Гра на музичному інструменті
Доктор Мелісса Магуайр з Йоркширського центру дослідження мозку каже, що гра на музичних інструментах активує обидві півкулі мозку одночасно. І це надзвичайно добре саме для цього органу.
«Заняття музикою та грою – це, мабуть, єдина діяльність, яка змушує всі частини нашого мозку працювати одночасно», – зауважує дослідник.
Спів також дуже корисний. Неважливо, чи є у вас музичний талант, гарний голос, чи ні – запишіться на уроки гри на гітарі, заняття в хорі, або просто співайте біля багаття з друзями. Ви не тільки чудово проведете час, отримаєте позитивні емоції, а й зробите щось дійсно корисне для свого мозку.