Що таке непотизм та які його наслідки для бізнесу й працівників

Непотизм – це надання переваги родичам чи друзям під час підбору персоналу та працевлаштуванні , іншими словами – це «кумівство». Направду, така ситуація характерна для багатьох сфер, включаючи бізнес, політику, розважальний сектор, спорт, церкву.

Термін непотизм латинського походження, від слова nepos, що означає нащадок. Раніше під цим поняттям розуміли привілейоване ставлення до незаконнонароджених дітей та родичів церковних осіб. Сьогодні ж термін «кумівство» вживається у набагато ширшому розумінні й стосується також влаштування на роботу «по знайомству».

Непотизм на практиці

Ігнорування правил відбору кандидата на певну посаду і працевлаштування обманним шляхом (або відкрито) на роботу членів сім'ї чи друзів називають «кумівством». Цілком зрозуміло, що це виключно негативне явище, оскільки воно не дає можливості людям, які можуть краще працювати на певній посаді, отримати роботу та кар'єрний розвиток.

Непотизм - це різновид корупції, який безпосередньо пов’язаний зі зловживанням владою. На жаль, існує він уже дуже давно, з часів появи державних та церковних установ. Поширеним непотизм був ще у середні віки та є однією з найдавніших форм «гри у владу». Крім того, сьогодні також є дуже багато таких «гравців», які зловживають своїм становищем у професійній сфері та ігнорують правила чесної діяльності.

Непотизм має низку синонімічних термінів: доступ, зв’язки, товариські стосунки, протекціонізм, домовленості, заступництво, впливи, залежності, та інші.

Чому «кумівство» вважається неетичним?

Одного разу журналіст "Нью-Йорк Таймс" у своїй колонці запитав: «Чому не можна надавати перевагу «своїм людям» - тим, кого знаєте і кому довіряєте (на відміну від незнайомців)?». Він згадав книгу "Проти справедливості" Стефана Асми, яка містить тези про природну тенденцію людини обирати близьких людей, мотивовану еволюцією і підтверджену в прагненні виживання виду.

Можна було б заглибитися у такі типи етичних міркувань, якби не чіткі докази того, що «кумівство» - виключно негативне явище як для працівників, так і для функціонування цілих установ, в яких зустрічається непотизм. Численні дослідження показали, що одним з його наслідків є зростання бідності малозабезпечених верств населення та збільшення економічної нерівності в суспільстві.

Наслідки непотизму

«Кумівство» однозначно псує стосунки у колективі, сприяє втраті талановитих працівників у компаніях. Явище непотизму має і корупційну основу, адже людина, яка допомогла працевлаштуватися іншому, рано чи пізно очікуватиме на отримання за це винагороди.

Ось основні наслідки кумівства:

1. Наслідки непотизму для команди: труднощі у спілкуванні, конфлікти, посилення конкуренції (спроби догодити «своїй» людині), небажання ділитися знаннями та досвідом, доноси та плітки, приписування собі чужих досягнень, мобінг, прогули працівників, напруженість між працівниками, відсутність почуття справедливості в колективі (використання інших критеріїв при просуванні по службі, преміюванні, підвищенні), «закриття очей» на недосконале виконання завдань «своїми» людьми,  та ін.

2. Наслідки для інших колег по роботі: блокування професійного розвитку, зменшення імовірності підвищення, стрес і психічна напруга, думки про звільнення, почуття несправедливості, нерівні умови праці, втрата мотивації та бажання ефективно працювати, зниження рівня ентузіазму та залученості до робочих процесів обдарованих працівників, ін.

3. Наслідки для самої ж «своєї» особи:  мобінг зі сторони інших працівників, ігнорування та погані стосунки з колегами, необхідність доводити свою компетентність та професійність.

4. Наслідки для організації: втрата клієнтів, зниження доходу та втрата позитивного іміджу компанії, необхідність постійного пошуку персоналу, звільнення талановитих й кваліфікованих працівників.

Як бачите, працевлаштування «по знайомству» має багато негативних наслідків - вас сприйматимуть як менш компетентного працівника, а отримання визнання вимагатиме більше зусиль. А цим ви будете близькі до професійного вигорання.

Сама ідея проведення співбесід із потенційними працівниками полягає у протидії непотизму. Чіткі правила відбору кандидатів мають передбачати вибір найкращого.

Приклади кумівства в історії

Випадки непотизму відомі з часів Стародавнього Риму. Кандидати від найстаріших родів отримували привілеї у змаганні за високі посади. Перш за все важливим було походження із заможної та відомої родини із бездоганною репутацією. Згадки «кумівства» також зустрічаються в  грецькій історії та міфології.

Непотизм у церкві

Папа Римський Калікст III (1378-1458) призначив кардиналами двох своїх племінників. Після нього традиція «кумівства» продовжувалася у Ватикані, кінець їй поклав Папа Інокентій XII у 1692 році.

Непотизм у політиці

Найвідоміші приклади кумівства походять із США. Джон Ф. Кеннеді призначив свого брата Роберта Ф. Кеннеді генеральним прокурором США в 1961 році. Роберт Кеннеді на той час мав незначний юридичний досвід і не відповідав вимогам типового кандидата на посаду генерального прокурора.

Дональд Трамп зробив свою дочку Іванку та її чоловіка Джареда Кушнера своїми радниками. На саміті країн «Великої двадцятки» дочка президента США сиділа поруч з Ангелою Меркель та впливовими міжнародними політиками, маючи дуже низьку кваліфікацію у порівнянні з ними.

Рузвельт та Ейзенхауер призначали своїх синів на адміністративні посади. Рузвельт призначив свого сина Джеймса секретарем, тоді як Ейзенхауер дав синові Джону посаду помічника секретаря апарату.

Як показує історія, не завжди гарне резюме і висока професійність приводили до прибуткової роботи. У цьому випадку ми навіть не згадуємо про супровідні листи. Навіть сьогодні вони можуть бути непотрібними, якщо в певній компанії при працевлаштуванні набагато більшу вагу  мають домовленості чи сімейні зв’язки, ніж компетенції, вміння та навички.