Мобінг на роботі: як розпізнати і боротися з ним?

Страх втрати роботи і відсутність підтримки з боку колег і керівництва - ось головні причини, за якими працівники бояться реагувати, коли в компанії відбувається моббинг.

Моббінг - це тривалий і постійне переслідування або залякування.

Коли ви відчуваєте утиски і приниження з боку колег по роботі, не закривайте очі і починайте боротися.

Безневинні жарти

Якщо забавні і невинні висловлювання завдають комусь біль, викликають дискомфорт або збентеження, від них слід відмовитися. Колега жартує про вашу зовнішність? Або, може бути, роботодавець направляє вам зауваження про ваше особисте життя, релігії або дефекті мови? Реагуйте, якщо вам не подобається це. Розкажіть про свої почуття і проявіть впевненість в собі. Це особливо важливо, коли такі ситуації часто повторюються.

Як поводиться моббер?

Одна фраза або декілька виразів ще не є ознаками моббінга. Про нього можна говорити, коли жарти і неприємні висловлювання:

 * Повторюються часто - немає і дня, коли колега не висловить образу до вас? Роботодавець регулярно і неоднозначно коментує зовнішній вигляд підлеглого? Саме частота виникнення визначає, чи можуть конкретні події розглядатися як прояви моббінга;

 * Довготривалі і наполегливі - кожен може випробувати спалах гніву. Якщо після такого інциденту відбувається вибачення, ви можете бути спокійні. Ситуація дійсно серйозна, коли крики і образи є нормою в компанії;

* Грунтуються на переслідуванні або залякування - роботодавець порушує ваші права, і в той же час повідомляє, що заперечення приведуть до звільнення? Начальник не може, наприклад, відмовити вам у компенсації за понаднормову роботу. Він також не має права звільнити вас, тому що ви запитуєте грошову винагороду, передбачене в Трудовому кодексі;

 * Висловлюють низьку оцінку професійної придатності - ви часто чуєте, що ні на що не годитеся і у вас немає шансів на кращу роботу? Коментарі про вашу ефективності повинні бути конкретними і конструктивними. Роботодавець не може принизити вас, навіть якщо ви не відповідаєте його очікуванням або не справляєтеся з обов'язками;

* Вони викликають або спрямовані на приниження і висміювання працівника, ізоляцію або виключення з команди - колега поширює чутки, бажаючи дискредитувати вас в очах інших людей, що працюють в компанії? Роботодавець часто критикує вас на зборах? Ви не повинні погоджуватися з цим.

Ви стали свідком моббінга? Не будь пасивним!

Варто також реагувати, коли виникають ситуації з ознаками моббінга на ваших очах. Жертви насильства часто не мають сил захищатися і соромляться просити про допомогу.

Як людина, яка бачить переслідування колеги на робочому місці, ви повинні повідомити агресору, що його поведінка може спричинити за собою правові наслідки, такі як втрата посади або необхідність виплати компенсації. Також можна звернутися за допомогою до керівництва фірми. Уникайте залишатися наодинці з агресором. Присутність третіх осіб може запобігти небажану поведінку.

Важливо підтримувати людину, яка зазнає переслідувань. У робочій обстановці трапляється так, що свідки приєднуються до агресора, сприяючи ескалації насильства. Якщо масштаб цього явища широкий, єдиним конструктивним виходом із ситуації буде зміна місця роботи.

Ким є моббер?

Особи, які вчинили моббинг або інші форми насильства, свідомо вибирають своїх жертв. Зазвичай вони шукають невпевнених і дуже спокійних людей, які бояться зробити будь-які дії. З іншого боку, якщо, наприклад, на керівні посади призначають людей зі схильністю до агресії, низькою самооцінкою, ця проблема може також торкнутися тих співробітників, які не є «типовими» жертвами моббінга. Виконавець насильства зазвичай сприймає співробітників / підлеглих як конкуренцію і піклується лише про своє власне благо.

Якщо ви плануєте влаштуватися на роботу, враховуйте не лише рівень винагороди або можливості розвитку. Дізнайтеся також про психологічній обстановці і робочій атмосфері в колективі. Перевірте, як начальство вирішує негативні ситуації.

Тривале перебування в патологічної робочому середовищі може мати серйозні наслідки, такі як психосоматичні захворювання, депресія або нервовий зрив. Якщо ви стали жертвою моббінга і не можете самі впоратися з цим, варто поговорити з кимось про проблему і попросити про допомогу. Відсутність реакції з боку жертви моббінга сприяє тому, що злочинець почувається безкарним.