Звільнення з роботи: будьте завжди готові

Напевно, кожен із нас хоча б раз у житті втрачав роботу. Щоб якомога легше прийняти таку неприємну подію у професійному житті, варто бути до неї готовим.

У середньому ми змінюємо роботу п’ять разів протягом життя, і це не завжди планово.  Втрата роботи є травматичною подією для багатьох. Вона посідає восьме місце з 43 стресових явищ за шкалою стресу Холмса і Рахе. Однак варто усвідомлювати, що травма після звільнення багато в чому залежить від особистих переконань і раніше прийнятих рішень.

Перш за все, пам’ятайте та чітко усвідомте, що сьогоднішня робота  – не на все життя. Ми часто думаємо, що когось іншого можуть звільнити, але нас це точно не стосується. Так вважають більшість людей, поки одного разу не отримають повідомлення з відділу кадрів чи від директора про звільнення. Неприємні відчуття виникають в основному через відсутність підготовки  до цього. Варто поглянути на справу з іншого боку й прийняти звільнення як природний хід речей.

Перевірка інформації про компанію

Вже на етапі вибору роботодавця перевірка інформації про компанію дасть нам відповідні сигнали. Дізнайтеся про відношення керівництва до працівників, умови працевлаштування, дотримання трудового законодавства. Чим більшою є плинність кадрів, тим відповідно  менша задоволеність співробітників. Під час найму кандидати часто обирають невірну стратегію, що полягає у покірному ставленні до компанії чи рекрутера. На жаль, люди рідко обговорюють щось інше, крім фінансових питань чи навчання. Узгодження умов роботи відбувається на початку працевлаштування. Від них залежить наша безпека у разі звільнення. Ми можемо домовитися не тільки про розмір заробітної плати, а й про тип контракту, його тривалість, строк попередження, розмір вихідної допомоги. В основному ці пункти зазначені в трудовому законодавстві, але роботодавець може прийняти рішення про умови договору, які є вигідними для працівника. Складність для кандидатів на цьому етапі полягає у сприйнятті своєї позиції на ринку праці. Нам здається, що в часи високого безробіття ми не маємо права пропонувати власні умови роботодавцю. Однак, керівник також може довго шукати відповідного працівника, а коли знаходить, відкритий до діалогу та готовий іти на поступки.

Перед початком роботи:

  • перевірте репутацію роботодавця;
  • обговоріть найкращі для вас умови працевлаштування та звільнення;
  • керуйте своїми фінансами, пам’ятаючи про ризик втрати роботи;
  • розвивайте власну незалежність у роботі;
  • дотримуйтесь балансу між роботою та особистим життям;
  • вибудовуйте партнерські відносини з роботодавцем;
  • відстежуйте тенденції ринку праці;
  • керуйте своїми компетенціями самостійно;
  • розвивайте альтернативні джерела доходу.

Партнери на роботі

Люди, які повністю присвячують себе компанії та нехтують особистим життям, ідентифікують себе виключно з роботодавцем. Коли їх звільняють, вони відчувають тривогу не лише через фінансові проблеми чи зупинку кар’єри, але й через втрату власної особистості. Якщо у вашому житті сенс має лиш робота, то звичайно, з її втратою, ви стаєте ніким. Це дуже боляче.

Працівники повинні зберігати баланс між професійним життям та особистим. Завдяки цьому їх самооцінку формуватиме не лише робота чи займана посада.

Не менш важливо вибудовувати партнерські відносини з керівником. Це зробить «прощання» з фірмою менш руйнівним. Працюючи, варто пам’ятати про власні цілі розвитку, а не пасивно слідувати баченню компанії та менеджерам з персоналу. Дбайте про особисті інтереси й зацікавлення, а не лише про те, що потрібно вашому роботодавцю. Адже ви повинні бути привабливими на ринку праці, а не тільки в даній компанії. Завдяки цьому ви мінімізуєте емоційні втрати через можливе звільнення.

Прибуткове хобі

Ви втрачаєте дохід разом з роботою. Тому подбайте про резерв, який дозволить комфортно жити мінімум пів року після звільнення. Це середня тривалість періоду, протягом якого більшість людей шукають нову роботу. Чим вищою була у вас посада, тим більшим може бути період пошуку.

Окрім управління особистим бюджетом, можна розробляти альтернативні джерела доходу, залишаючись на роботі. Варто час від часу задавати собі такі питання: чим я хочу займатися через десять років? Чи завжди я хочу бути спеціалістом, керівником, директором? Що я маю почати робити зараз, щоб через 10-20 років мати змогу робити те, що хочу? Що я завжди відкладав, хоча мріяв про це? Що нового я можу створити паралельно на основі того, що у мене вже є? Яке з моїх хобі може стати джерелом доходу зараз чи в майбутньому?

Зберігайте спокій

Час, коли ми дізнаємося про втрату роботи, нелегкий, але це також час для переговорів з роботодавцем. Варто зберігати спокій та не боятися сказати керівнику, яка підтримка нам потрібна. Умови звільнення можуть бути змінені за згодою сторін, тому й варто вести переговори.

Важливо не керуватися гнівом чи стресом, коли ви втрачаєте роботу.

Прийняття втрати – це повернення до нормального життя. Радість життя повертається і зазвичай у нашому житті з’являються нові цілі.

Нові можливості

Стів Джобс у віці 30 років був звільнений з Apple, компанії, яку він заснував. Кілька місяців він був спустошений і не знав, що робити, відчував себе втраченим і непотрібним. Однак через кілька років він зрозумів, що нічого кращого тоді з ним не могло статися. З успішної людини він знову перетворився на новачка. Наступні п'ять років були найтворчішим періодом його життя, він заснував компанії Next і Pixar.

«Не випускайте з поля зору те, що любите робити, озирайтеся навколо й не зупиняйтеся на досягнутому», - радив Джобс випускникам Стенфорду. Під час роботи ми часто не знаходимо часу на улюблені заняття. Ми занадто захоплені справами компанії, внутрішньою політикою та обов’язками. Час, який ми отримуємо після втрати роботи, можна вважати ресурсом. Коли ми прощаємося з колишнім роботодавцем, перед нами постануть нові можливості.

Ян Кум, співзасновник WhatsApp, безперечно пошкодував би сьогодні, якби він не розірвав стосунки з Yahoo у 2007 році. Можливо, сьогодні в Yahoo він був би керівником відділу чи менеджером. Тим часом він почав працювати над WhatsApp і заснував компанію, яку продав Facebook за 19 мільярдів доларів на початку цього року.

Повороти, які виводять нас із зони комфорту, коштують чималих зусиль. Вони руйнують старі зручні звички й змушують братися за нові виклики. Коли ми дивимося на звільнення як на можливість, прорив, а не як на втрату, ми збільшуємо мотивацію та мобілізуємо внутрішній ресурс.