Що відбувається з вами під час звільнення з роботи і як з цим впоратися?
Втрата роботи дуже часто може спровокувати депресію, погіршення настрою і втрату віри в себе. З іншого боку, звільнення - це шанс до нових успіхів і вражень.
Несподіване звільнення може викликати ті ж почуття, що хвороба або навіть смерть родича або друга. Це тому, що багато ідентифікують себе завдяки своїй роботі, посади. Коли вперше зустрічаються двоє людей, зазвичай задають таке питання: «Чим ви займаєтеся?» Або «Де ти працюєш?». Сьогодні в світі дуже великий роблять акцент на тому, що ви робите, яка кількість робите нікого продукту або послуги, скільки продаєте. Всі вважають, що ви стоїте рівно стільки, скільки коштує ваша робота. Саме тому звільнення має не тільки фінансові, а й психологічні наслідки.
Дізнавшись про втрату роботи, ви напевно шоковані і не вірите, що це сталося саме з вами. Здається, що все, що відбувається - поганий сон, від якого ви скоро прокинетеся, колишній начальник подзвонить і скаже, що він помилявся.
Потім ви повільно починаєте розуміти, що сталося. Тоді у вас з'являється гнів. Ви зліться на компанію, яка звільнила вас або на колишнього боса, а можливо і на себе. Від вашого гніву можуть постраждати родичі і навколишні люди, які можуть і не знати, що ви переживаєте.
У той же час ви аналізуєте те, що сталося, згадуєте свої дії, які призвели до звільнення. Наприклад, ви думаєте: «Якщо я б зробив це по-іншому, мене б не звільнили». Сотні думок вирують у вашій голові. За словами психологів це називається «румінація» (від латинського слова «ruminatio», що означає «міркування»). Розум починає «пережовувати» негативні переживання, аналізувати їх знову і знову, створюючи нові негативні сюжети, в яких кожна наступна версія гірше, ніж минула. Такий тип мислення характерний для стану депресії. Позитивних думок і настроїв стає все менше, знижується і ваша впевненість в собі.
Як пережити втрату роботи?
1. Прийміть ситуацію і відкрийтесь своїм почуттям
Ви можете сумувати, мати поганий настрій, і це цілком природно в ситуації втрати роботи. Дуже добре, якщо ви поділитеся своїми переживаннями з близькими людьми. Ви повинні не боятися розповісти про свої переживання.
Візьміть аркуш паперу і опишіть свої емоції. Опишіть їх, це набагато краще, ніж тримати все в собі. Згадайте, що хорошого було на цій роботі, запишіть свої досягнення і успіхи, похваліть себе за це.
2. Шукайте допомогу
Не бійтеся звертатися за допомогою. Запам'ятайте, зберегти факт звільнення як би потай від близьких ні до чого доброго не приведе. Ви пережили дуже важкий період у вашому житті, не залишайте його тільки в своїй голові. У вас може виникнути бажання бути ізольованим, втекти від інших. І хоча писати набагато легше, ніж говорити, в такій ситуації краще «виходити до людей», а не закриватися в чотирьох стінах.
Коли вам важко впоратися з пригніченими почуттями через втрату роботи, можна звернутися за допомогою до психотерапевта. Кілька занять у досвідченого фахівця повернуть вам віру в себе і позитивне ставлення до життя.
3. Подбайте про себе
Не проводьте цілий день в пошуках роботи. Подивіться, чи є у вашому денному плані заходи, які приносять вам задоволення. Шукайте способи для «підзарядки» своїх сил і емоцій. Будьте фізично активні, спите 7-8 годин. Повноцінний сон значно знижує рівень гормону стресу - кортизолу. Навчіться дихати по-новому, освойте методику розслаблення або йоги. Це все допоможе зменшити рівень стресу.
4. Продумайте план
Пошук роботи - свого роду теж робота, ще й на повний день. Вам потрібен план дня, і ви повинні його дотримуватися. Дуже важливі такі деталі, як годину пробудження, час, коли ви лягаєте спати, або коли готуєте їжу. Така «рутина» полегшує роботу, коли ви погано себе почуваєте. Пошук роботи також повинен мати час початку і закінчення. Вечір краще присвятіть перегляду легкої комедії, зустрічі з друзями або прогулянці в парку.
Не ставте перед собою великі завдання. Ефективніше буде відправити 2 резюме в день, ніж 30, витративши на це весь день і півночі і заснути о 5 годині ранку.
Зосередьтеся на тому, на що маєте вплив. Не чекайте відповіді рекрутерів, сидячи годинами перед комп'ютером. Замість того просто дійте, робіть те, що повинні: готуйтеся до співбесід, шукайте нові пропозиції та надсилайте резюме.