Вплив харчування на якість роботи та ефективність виконуваних обов'язків

Робота є частиною життя кожного, тому питання як працювати максимально ефективно та швидко актуальне завжди. Навряд чи хтось усвідомлює, що ви можете впливати на якість своєї роботи за допомогою звичних щоденних дій, наприклад, відповідної дієти.

Існує багато продуктів і поживних речовин, які підвищують ефективність виконуваної роботи. Найвідоміший такий продукт - це кава. Кофеїн, що міститься в ній, має стимулюючий ефект і зменшує відчуття втоми. Інші, наприклад, горіхи - містять незамінні жирні кислоти, які покращують роботу нервової системи, підвищують імунітет при тривалому їх споживанні.

У нашій статті розглянемо деякі продукти, які можуть підвищити ефективність вашої роботи.

Вуглеводи в раціоні

Часто вуглеводи пов'язують лише з цукром - і це правильно. Вони містяться у багатьох продуктах, починаючи з хліба, каш, овочів та фруктів, й закінчуючи солодощами, солодкими напоями, молочними продуктами. Найважливішим цукром є глюкоза, вона впливає на харчування мозку та надходження енергії до інших клітин тіла. Вуглеводи поділяють на прості та складні. Глюкоза - це простий цукор, тобто, він дуже швидко «використовується» організмом. Тому найкорисніше їсти складні вуглеводи, які повільніше перетравлюються й довше є джерелом енергії. Прості вуглеводи – це фрукти, солодощі, солодкі напої, білий хліб, цукор та мед. Складні вуглеводи: хліб з цільнозернового борошна, крупи, бобові, висівки.

Жири - чому вони необхідні у раціоні?

Жири - важлива складова будь-якого харчування. Найважливішими є ненасичені жирні кислоти. Вони позитивно впливають на функції кровоносної системи, підтримують імунітет та покращують процеси мислення. Лецитин можна віднести до групи жирів - це суміш сполук, переважно жирної природи. Він виконує багато функцій в організмі, насамперед це будівельний компонент мозку. Вживання продуктів, багатих лецитином, покращує пам’ять й концентрацію уваги. Особливо це рекомендується людям з розумовою працею та людям похилого віку. Його можна приймати у вигляді добавок, а також, природно, разом із їжею. Велику кількість лецитину містять: яєчні жовтки, печінка, горіхи, жирна риба, нерафінована ріпакова олія, зародки пшениці, авокадо.

Волоські горіхи - це зручний та легкодоступний перекус, коли немає можливості повноцінно пообідати чи повечеряти. Вони багаті омега-3 жирними кислотами, що підтримують нормальну роботу мозку та нервової системи, також позитивно впливають на здатність до навчання.

Дефіцит ненасичених жирних кислот може спричинити підвищений ризик інфекцій, втому, слабкість та багато інших недуг.

Вплив харчування на якість роботи: мінерали

Залізо - важливий мінерал, який повинен потрапляти у ваш організм щодня. Основне завдання заліза - брати участь у транспорті кисню й подавати його в клітини, воно також бере участь у формуванні еритроцитів. Дефіцит заліза може спричинити анемію, а отже – слабкість, труднощі з концентрацією уваги, запам'ятовуванням та дратівливість. Залізо міститься в основному в продуктах тваринного походження, таких як м’ясо (у більшій кількості в червоному), а також у рослинних продуктах: цільнозернові каші, висівки, пророщені зерна та деякі овочі (шпинат, петрушка), сухофрукти.

Магній впливає на нормальну роботу нервової системи та мозку. Він бере участь у проведенні нервових імпульсів, і його дефіцит може погіршувати самопочуття, призводити до головного болю й навіть сприяти депресії. Нестача магнію часто діагностується у людей, які зазнають стресу. Какао, темний шоколад, цільні зерна, горіхи та насіння є джерелом магнію.

Калій в основному впливає на правильне зволоження організму. Нестача його може спричинити набряки, серцеві аритмії, а також нервозність та втому. Калій міститься в багатьох харчових продуктах, але найбагатшими та найдоступнішими джерелами є сухофрукти, горіхи, насіння, овочі та фрукти.

Належне зволоження організму

Дбати про вживання достатньої кількості рідини так само важливо, як і правильно харчуватися. Рекомендується випивати близько 1,5–2 літрів води на день. Вода входить до складу кожної клітини людського тіла. Вона очищає організм від токсинів, транспортує поживні речовини та підтримує відповідну температуру тіла. Чому вода важлива, можна зрозуміти уже навіть при невеликому зневодненні. Підвищене почуття спраги, млявість або сонливість будуть заважати нормальному функціонуванню протягом дня, тому обов’язково потрібно регулярно пити воду.

Кава та кофеїн: чи вони обов’язкові у вашому щоденному раціоні?

Всі асоціюють каву з її стимулюючими властивостями. Цей напій активно впливає на вас, зменшує почуття сонливості та втоми. Інгредієнт, відповідальний за цю дію, - кофеїн. Він діє на нервову систему, стимулюючи клітини до збільшення виробництва енергії. Випивши каву, людина відчуває енергію та більше зосередження, що може призвести до зростання ефективності роботи. Однак у цьому випадку дуже важлива міра. Оскільки вживання занадто  великої кількості кави може мати негативні наслідки (такі як дратівливість), викликати апатію та занепокоєння.

Отже, ваш спосіб харчування  має великий вплив на якість роботи. Правильно вибираючи продукти, ви можете впливати на самопочуття та концентрацію, покращувати свою ефективність та успішність.