Стабільність у часи VUCA
Невизначеність і відчуття загрози вриваються в сучасну реальність компаній, додаючи новий вимір усьому, що було добре відомо до цього часу. Для багатьох, особливо молодих працівників, це перший такий складний досвід. У двозначному, складному і часто незрозумілому світі VUCA (абревіатура від англійських слів: volatility — нестабільність, uncertainty — невизначеність, complexity — складність та ambiguilty — неоднозначність) намагання відновити стабільність в організації стає проблемою.
У результаті пандемії коронавірусу світ раптово зменшився до розмірів наших будинків. Хоча ми повільно повертаємось із віртуального простору до реального, нічого не є таким, як було. Бізнес-спільнота це відчула сповна. Тому в управлінні людьми сьогодні як ніколи важливі міцні основи, що грунтуються на цінностях і сильному лідерстві та допоможуть відновити передбачуваність процесів й психологічний добробут працівників. Особливо без останнього важко говорити про подальший розвиток.
Бізнес у світі VUCA
Світ у «режимі» VUCA насправді ні для кого не є новиною, хоча назва може бути відома не всім. Оскільки її популяризували американські військові стратеги після закінчення холодної війни, вона назавжди увійшла у світ бізнесу. Саме ділове середовище роками розробляє стратегії боротьби зі змінним, невизначеним, складним та неоднозначним світом. Величезні темпи змін змушують керівників підприємств набувати здатності швидко пристосовуватися до них, а також відновлювати почуття стабільності в командах, які його втратили. І це нелегке завдання.
У непевні часи вся справа в стабільності
Власники бізнесу або менеджери розуміють, що повернення до стабільності буде довгим і вимагатиме відданості та напруженої роботи. Це знають і працівники, яким потрібна підтримка сильного керівника. Антикризове управління - важкий момент для всіх, тому для нього потрібно віднайти хорошу основу. Це можуть бути цінності, які слід розглядати як «дороговкази». Це перший крок до відновлення довіри та відданості співробітників. Як підтримати їх у цьому? Ніщо не може замінити чесну та емпатійну розмову, але також зараз саме час скористатися перевагами інноваційних інструментів, які стануть основою всіх видів діяльності.
Дослідження потреб працівників
Під час кризи дуже важливим є послідовне та прозоре спілкування між керівництвом та персоналом, а також двосторонній зв'язок. Якщо директор вважає, що не варто досліджувати задоволеність підлеглих, запитувати про їхні потреби в кризові періоди, то він помиляється. Відчуття стабільності повертається разом із відчуттям впливу на навколишнє середовище. Варто регулярно питати працівників про їх думку під час реалізації нових проєктів та навіть під час реструктуризації. Пам'ятайте про «синдром виживання», який може спіткати працівників, якщо ви не належним чином піклуєтесь про тих, хто залишається в компанії. І справа не в тому, щоб задовольнити запити працівників, а говорити про них і швидко реагувати на них.
Простір для «виходу емоцій»
Найбільшим викликом в епоху VUCA є вміле управління змінами. А це завжди викликає появу емоцій, які варто дозволити, навіть у ділових колах. У кризових командах стримування емоцій «під килимом», або навіть ігнорування приносить більше шкоди, ніж користі. Ефективне керівництво також передбачає вміле управління емоціями, тому варто приділити працівникам час і подбати про простір для вираження цих переживань. Незалежно від того, працюють люди вдома чи на місцях в офісі, вони повинні мати можливість легко та швидко висловити свою думку між собою. Це можна зробити за допомогою внутрішніх повідомлень, доступ до яких має кожен працівник, або інтернет-платформи, яка дозволяє коментувати поточні події.
Навчання та обмін досвідом
Нова реальність змусила роботодавців використовувати віддалені інструменти для дистанційної роботи та управління в більших масштабах, ніж раніше. Майбутнє все ще не має чіткого образу, тому варто підтримувати щоденну роботу співробітників комплексними, довгостроковими рішеннями, необмеженою базою знань та можливістю обміну досвідом. Ми не знаємо, коли знову повернемось до навчальних кабінетів, чи зможемо вільно зустрічатися, обмінюватися досвідом та ділитися знаннями та інформацією. Усі кадрові процеси потрапляють у нову, невідому сферу.
Відновлення стабільності та почуття захищеності в часи, коли нічого не визначено, нагадує балансування на мотузці у вітряний день. Якщо мотузка міцна, натягнута на міцні стовпи, хороший менеджер веде свою команду вздовж неї, попри сильний порив вітру та несприятливі прогнози. Однак для цього йому потрібні відповідні, інноваційні та інтерактивні інструменти, структуровані процеси та завжди доступна база знань. Якщо майбутнє в епоху VUCA непевне, дайте своїм людям підтримку.