7 симптомів втоми

Робота стала для вас неприємним обов’язком? Виникають труднощі з концентрацією уваги, і ви просто чекаєте вечора п’ятниці? Дуже часто це просто ознаки виснаження організму.

У нашій статті ви прочитаєте, якими можуть бути симптоми втоми, і дізнаєтеся, що потрібно зробити, аби усунути їх та подбати про своє здоров’я.

Симптоми, які повинні вас турбувати

Вони є дуже різними й не обов'язково пов'язані лише з психологічним станом. Хронічна втома й стрес, які часто ігноруються, впливають на здоров’я, приводячи до серйозних захворювань. Це може бути депресія, що вимагатиме консультації психіатра та медикаментозного лікування, а також хронічні психосоматичні захворювання (біль у животі, голові чи м’язах). Якщо ви відчуваєте себе втомленими протягом двох-трьох тижнів, перевірте, чи проблеми, які з’явилися у вашому житті останнім часом, не пов’язані із занадто великим навантаженням на роботі та відсутністю відпочинку.

Найпоширенішими симптомами втоми є:

1.Проблеми зі сном

Тривалий стрес і зосередженість на професійних обов’язках можуть ускладнити засинання, спричинити пробудження вночі та призвести до проблем із вставанням зранку. Дефіцит сну ще більше посилює симптоми втоми, тому ваше самопочуття та здоров’я погіршуються з кожним наступним тижнем. Ви хочете лише спати й спати багато годин, але вечором перед сном відчуваєте тривожні думки, які ускладнюють перехід у фазу сну. Надмірна денна сонливість й порушення сну – перші тривожні сигнали.

2. Апатія

Байдужість до зовнішніх факторів і небажання займатися діяльністю - це інші симптоми втоми, які повинні змусити вас подбати про своє здоров’я. Апатія, яка проявляється депресією та зменшенням зацікавленості повсякденними завданнями, які дотепер не були проблемними, може викликати складнощі з роботою.

3. Часті хвороби

Організм може сигналізувати про втому різними способами. Часті застуди, субфебрильна температура, герпес, інші шкірні захворювання - якщо ви часто помічаєте подібні симптоми, варто не тільки лікуватися, краще харчуватися, але і добре відпочити.

4. Мігрень і запаморочення

Інші соматичні симптоми втоми включають: головний біль різного ступеня тяжкості, мігрень із супутніми проявами (світлобоязнь, нудота, запаморочення). Однак у випадку цих та інших фізичних захворювань завжди потрібно в першу чергу виключати причини хвороби.

5. Погіршення розумової діяльності

Втома ускладнює концентрацію й запам’ятовування та сприяє помилкам. Наприклад, ви забудете написати звіт або оформити замовлення, чи погано виступите на важливій презентації, хоча і довго готувалися до неї. Буває, що такі помилки мають серйозні наслідки. Невдачі на роботі та невдоволення начальства перетворюються на зростаюче почуття депресії та стресу.

6. Зменшення ефективності роботи

Іншою ознакою виснаження є, наприклад, збільшення необхідного часу на виконання окремих завдань. Це пов’язано з вищезазначеними симптомами, такими як труднощі з концентрацією уваги, відволіканням чи частими помилками.

7. Відсутність задоволення роботою

Чи відчуваєте ви, що заслужили свій успіх, але у вас немає сил та бажання насолоджуватися ним? Це втома, безумовно, дає про себе знати. Іноді варто «відпустити» все й провести час із близькими людьми, замість того щоб «бити власні рекорди». Приділіть час особистому життю: спробуйте те, що вам подобається (малювання, спів, поїздка на велосипеді, відвідини кінотеатру, і т.д.), прислухайтеся до своїх пристрастей та інтересів. Також візьміть за правило регулярно займатися фізичними вправами. Спорт і рух - це одні з найкращих способів підвищити рівень енергії та бажання жити.

Ви впізнаєте у себе ці симптоми втоми? Пройдіть медичне обстеження

Якщо ви відчуваєте втому, перш за все зробіть аналізи крові та сечі. Зверніться до сімейного лікаря, щоб виключити такі захворювання, як ниркова недостатність, діабет, проблеми із серцем та підвищений кров’яний тиск. Також варто обстежити гормони щитовидної залози. Його гіперфункція та гіпотиреоз дають подібні симптоми - виснаження організму. Анемія - не менш часта причина нездужання. Вона може виникнути через неправильне харчування, що призводить до дефіциту заліза. Щоб виключити це, зробіть аналіз крові та перевірте рівень заліза й феритину. Якщо результати не входять у норму, ознайомтеся зі своїми харчовими звичками та при необхідності проконсультуйтеся з дієтологом.

Як допомогти втомленому організму?

Перш за все, слід добре відпочити. Найкраще рішення - це взяти тривалу відпустку. Багато професійних психологів вважають, що ідеальна відпустка повинна тривати три тижні, це той проміжок часу, коли тіло насправді відчує позитивні наслідки. Протягом першого тижня організм адаптовується до нової реальності, зазнаючи свого роду детоксикації. На другому тижні ви починаєте пізнавати нове місце, звикаєте. І лише третій тиждень - це справжній час для розслаблення, регенерації та розумової готовності повернутися до обов’язків.

Відпустка, безумовно, дозволить зарядитися енергією, але в довгостроковій перспективі це не допоможе, якщо ви повернетесь до старих звичок на роботі. Щоб раз і назавжди подолати втому, добре внести невеликі, але суттєві зміни у свій спосіб життя.

Переконайтеся, що ви вживаєте достатню кількість рідини протягом дня. Навіть незначне зневоднення може спричинити втому та головний біль. Обов’язково введіть у своє меню більше овочів і фруктів, знайдіть час для занять спортом чи ігор з дитиною. Багато роботодавців, які дбають про психологічний та фізичний стан своїх підлеглих, знають, що баланс між роботою та особистим життям – це запорука успішного та ефективного працівника.

Як би абсурдно це не звучало, але відпочивати в наші дні стає все складніше. Гаджети з вами всюди, люди стали залежними від перевірки електронної пошти, месенджерів, потоків інформації,  соціальних мереж. Дуже багато працівників сьогодні страждають від так званого ефекту FOMO (страх втратити чи пропустити щось). Такий спосіб життя означає, що ви можете навіть після відпочинку повернутися знесилені. Тому коли ви йдете у відпустку, не беріть із собою робочий телефон чи ноутбук, передайте свої обов'язки іншій особі. Встановіть автовідповідач у робочій електронній пошті - повідомте про термін вашої відпустки.

Якщо ви не можете дозволити собі рекомендований 3-тижневий відпочинок, почніть переходити в режим відпустки вже за тиждень до її початку: не займайтеся робочими питаннями вечорами та на вихідних, менше часу витрачайте на інтернет, довше спіть, більше часу бувайте на свіжому повітрі, більше рухайтеся. Завдяки цьому ви заздалегідь підготуєте своє тіло до повного розслаблення.