Здоровий трудоголізм - як встановити для себе межі

Коли людина отримує задоволення від своєї роботи? Коли виконуючи свої обов'язки буде помічена, оцінена і досягне успіху? Або, можливо, про справжнє задоволення можна говорити тільки тоді, коли робота - це ваше хобі і пристрасть, незалежно від заробітку? Трудоголізм робить вас менш щасливими? Якщо робота приносить задоволення, чи варто занурюватися в неї з головою? Що, якщо робота - єдина цінність, яку ви перед собою ставите? Чи варто встановлювати певні межі?

Спробуємо відповісти на ці питання в нашій статті.

Дві сторони трудоголізму

Термін «трудоголік» можна інтерпретувати двома способами:

  • Негативно, приписуючи їх людині, яка живе лише роботою настільки, що навіть у вільний час не відпочиває. Це завжди супроводжується почуттям внутрішнього примусу і тиском для виконання обов'язків, які більше професійних вимог. Трудоголік оцінює себе з точки зору власної позиції і досягнутих успіхів. Його невдачі блокують подальші дії, тому що він не може прощати свої і чужі помилки. В результаті така людина все ще сумнівається в своїх здібностях;
  • Позитивно, як людини зі здоровою залежністю, чия пристрасть перетворилася в джерело доходу. У цьому випадку кожен день, проведений на роботі, - це не робота, а мрія, яка дає почуття самореалізації і виконаної місії. Такий позитивний трудоголік просто робить те, що любить, і гроші, які він заробляє, є скоріше побічним ефектом, ніж пріоритетом. У нього більше позитивної енергії та ентузіазму до дії, на відміну від випадків, описаних вище. Однак, він також може «загубитися» в роботі.

Навіщо встановлювати межі?

Точно так же, як лейкоцити в організмі використовують свою мембрану для боротьби з бактеріями, так і, встановлюючи межі, людина віддає наказ собі і створює систему самозахисту від «зловмисників», які можуть проникнути в її особистий простір. Це важливо, тому що підтримка здорових відносин між різними сферами життя призводить до синергетичного ефекту і почуття виконаного обов'язку. У свою чергу, погано визначені межі (або їх відсутність) можуть привести до втоми або вигорання.

Здоровий трудоголізм тільки при визначенні меж

У разі трудоголіків визначення меж також дозволяє захистити себе. Трудоголізм може привести до негативних наслідків. Тому тим, хто захоплений роботою, слід пам'ятати про встановлення меж:

  • тимчасових, що передбачає поділ дня на частини, відведені тільки для конкретних видів діяльності, наприклад, часу, призначеному для рідних, для спорту, для відпочинку;
  • фізичних, які дозволяють вам відокремити себе від службових приміщень - вихід з роботи у встановлений час, вимикання робочого комп'ютера, телефону після роботи;
  • пізнавальних, які дозволять зосередитися на тому, що відбувається тут і зараз, не замислюючись про завтрашні робочі моменти.

Отже, не потрібно прагнути за всяку ціну до (примарного) балансу, тому що більш важливо діяти в встановлених рамках, які допомагають тримати все в потрібному місці. Насправді, це призводить до балансу професійного та особистого життя. Трудоголізм також може бути здоровим, якщо знайти до нього відповідний підхід.