Проводите багато часу у сидячому положенні? Ризик виникнення інсульту може збільшитися в сім раз!
Експерти з Університету Калгарі, що в Канаді, протягом майже 10 років спостерігали за станом здоров'я 143 тисяч людей. Вони виявили, що ті, хто витрачає більше ніж 8 годин на день, працюючи або граючи в комп’ютерні ігри, в сім разів частіше можуть мати інсульт. Але сам екран не є загрозою, як і зміст того, що ми на ньому дивимося. Причина – у тривалому перебуванні в сидячому положенні та відсутності фізичної активності. Саме ці фактори становлять серйозний ризик для здоров'я.
За цей період серед усіх респондентів зафіксовано 2965 інсультів. Найбільша кількість їх була у групі людей, які проводять понад вісім годин на день перед телевізором, працюють за комп’ютером або читають.
Вирішальними факторами підвищення ризику інсульту виявилися малорухливий спосіб життя та недостатня фізична активність. Це ще одне дослідження, яке попереджає про негативні наслідки занадто довгого перебування у сидячому положенні. Попередні спостереження показали, серед іншого, що чим більше часу ми проводимо сидячи, тим більший є ризик розвитку серцево-судинних захворювань та діабету. Інше дослідження показало, що аж дев’ять з десяти інсультів викликані занадто довгим сидінням, фактором, який, здається, відносно легко усунути.
У сидячому положенні ми проводимо понад 10 годин на день
Підрахунки Американської кардіологічної асоціації показують, що дорослі проводять сидячи в середньому 10,5 годин на день – чи то за робочим столом, чи то на дивані перед телевізором. Мало того, з віком ці цифри збільшуються, а люди у віці 50–65 років є найбільш малорухливими. Варто додати, що сидячі заняття також включають лежання, наприклад, перед телевізором або в ліжку під час перегляду фільмів або Facebook. Іншими словами, малорухливий спосіб життя – це все, що не вимагає ніякої активності, крім сну.
«Нам важливо розуміти, що тривалий час у сидячому положенні може призвести до інсульту й в молодих людей. А інсульт може призвести до передчасної смерті або значно погіршити функцію та якість життя», - попереджає автор дослідження та невролог Рейд Джоунді з Університету Калгарі.
Доктор Джунді розділив випробовуваних на чотири групи – залежно від того, скільки часу кожен день витрачалося на фізичну активність. До найменш активної групи увійшли люди, які заявили, що їхній розпорядок дня обмежується 10-хвилинною ходьбою. Такий час становить менше половини зусиль, рекомендованих Американською асоціацією серця для дорослих. А загалом потрібно щонайменше 150 хвилин помірної інтенсивності на тиждень, це мінімум 20 хвилин на день.
Ми також занадто багато сидимо у вільний час
На початку дослідження всі учасники були в цілому здорові – не страждали на серцеві, інші хронічні захворювання чи рак. Аналіз медичних даних за майже 10 років показав, що в групі людей сталося 2965 інсультів, 90% з яких були ішемічними, тобто судини, які постачають кров у мозок, стали заблокованими.
Потім дослідники порівняли історію хвороби учасників з анкетами щодо їх щоденної фізичної активності. Враховувався лише вільний час (крім роботи), витрачений на заняття в положенні сидячи чи лежачи. Автори визнають, що це велике обмеження, адже у незайнятих людей, у тому числі літніх, враховується загальний час сидіння протягом дня, а в офісних – лише час поза роботою.
У 7 разів вищий ризик інсульту
Дані показали, що дорослі у віці 60 років і старше, які сиділи до 8 годин, мали в 4,2 раза більший ризик інсульту, ніж ті, хто сидів лише 4 години на день. І навпаки, люди, які проводили сидячи понад 8 годин на день, мали ризик інсульту в 7 разів більше, ніж у найбільш активної групи.
Доктор Джунді зазначає, що малорухливий спосіб життя відносно легко змінити. Однак для офісних працівників це може вимагати певних зусиль.
«Рекомендації лікарів та політика охорони здоров’я мають робити акцент на підвищеній фізичній активності та скороченні часу сидіння, особливо серед молодих людей. Зміни в цій сфері можуть знизити ризик захворювань і передчасної смерті», - наголошує автор.