Відпочинок: проведіть відпустку з користю для себе
За вікном літо. Нарешті настала довгоочікувана багатьма пора року. Особливо з нетерпінням чекають трьох теплих місяців офісні працівники, які найчастіше у цей період беруть відпустку .
Літо напевно у всіх асоціюється із відпочинком, мандрівками, численними прогулянками та новими приємними емоціями. Усі знають, наскільки важлива релаксація та час без роботи, особливо, у активно працюючих протягом цілого року людей. Відпочинок – це свого роду перезавантаження, звільнення думок, тіла від звичного ритму буденного життя. Згодом згадки про приємно проведений час відпочинку будуть надихати та мотивувати вас, стануть промінчиками світла у вирі буденних справ та обов’язків.
Але як організувати свій відпочинок, щоб можна було зарядитися енергією на наступний рік та використати цей час з максимальним ефектом для себе?
Як ефективно відпочивати?
Кожна людина повинна планувати відпочинок відповідно до своїх потреб та умов роботи. Але головне правило звучить так: відпочинок має обов’язково відрізнятися від основної діяльності. Тобто, головний зміст відпочинку полягає у зміні діяльності. Наприклад, якщо ви проводите багато часу за читанням книг, написанням статей, годинами сидите в офісі - зосередьтеся на активному відпочинку. Якщо ви спортсмен, чи тренер, і кожного дня багато рухаєтеся, ідеальною для вас буде відпустка досить пасивна, піші прогулянки чи щоденні тренування у залі не підуть вам на користь. Також потрібно враховувати власні уподобання: хтось любить мандрувати горами й ночувати в наметах, комусь потрібен тиждень лежання на теплому піску на березі моря, інший отримає задоволення, проводячи час на дачі та вирощуючи помідори й картоплю. Адже найголовніше – ви повинні отримати задоволення від цього вільного часу й робити те, що вам до вподоби.
Звільніться від повсякденного життя
Плануючи відпочинок, потрібно вибрати місце, де вам буде добре. Ідеальним варіантом є поїхати з дому, навіть якщо ви запеклий домосід та хочете просто сидіти у рідних стінах. Оберіть житло не дуже далеко від свого міста, якщо для вас неприйнятні довгі переїзди. Зміна місця вашого перебування навіть на тиждень чи два дуже позитивно вплине на самопочуття, відновлення сил, додасть нових вражень та приємних емоцій. Дослідження Framingham Heart Study показало, що працівники, які щороку подорожують, рідше страждають від серцевих нападів та хвороб серця.
Однак ще важливішим є «звільнення» голови (та й рук) від повсякденних домашніх справ та проблем. Відпочити навіть від щоденного готування їжі вдома та прибирання також потрібно, і спробувавши, це вам неодмінно сподобається!
Для нашого мозку дуже корисними є мандрівки через те, що ми бачимо щось нове, нову місцевість, нових людей, нові предмети. Завдяки цим новим «картинкам» перед очима у мозку активізуються нейронні зв’язки, зростає когнітивна гнучкість мозку, що сприяє його кращій діяльності, запобігає хворобам у похилому віці. Як показали дослідження, наведені в Journal of Personality and Social Psychology, ті, хто подорожує та навчається за кордоном, як правило, більш відкриті і емоційно стабільні.
Також виявляється мандрівки значною мірою сприяють зміцненню імунітету. Вчені довели, що під час подорожей, коли ми потрапляємо у нове для нашого організму середовище, імунна система зустрічається із незвичними, незнайомими бактеріями, мікроорганізмами. Це змушує імунітет активніше працювати, збільшується кількість вироблених антитіл, які захищатимуть нас у несприятливих умовах.
Як досягти вищого рівня відпочинку?
Ось кілька порад для вас, які можуть допомогти досягти більш якісного відпочинку:
1) у вільний час не думайте про справи, що вас хвилюють та не дають спати вночі. Помиріться зі своїм другом, сестрою чи батьками перед від’їздом. Також перед відпусткою «закрийте» всі питання та незакінчені справи, які можуть зіпсувати вам настрій;
2) пам'ятайте про здоров'я! Їсти фаст-фуд, вживати алкоголь й танцювати до світанку протягом усього періоду відпочинку не бажано. Тоді ваше тіло втомлюється, замість того, щоб відновлюватися;
3) будьте егоїстом! Звичайно, в невеликій мірі. Пам'ятайте про себе, про свої потреби. Спробуйте «прислухатися» до власних бажань, зробіть щось, що до цього часу здавалося вам божевільним і незрозумілим. Не думайте про те, що скажуть інші. Головне – аби для вас це було потрібним!
4) сварки? Не у відпустці! Задля спокійних нервів іноді намагайтеся відмовитися від своїх принципів, правил і звичок. Іноді краще щось не помічати і не чути, ніж брати участь у непотрібних дискусіях і суперечках;
5) вимкніть телефон та повідомлення у месенджерах! Сьогодні мобільний телефон є «продовженням» ваших рук. Постарайтеся мінімізувати час за телефонними розмовами та в інтернеті. Попередьте усіх на роботі, що на час відпустки ви для робочих питань «в зоні недосяжності». Інакше цей час буде просто продовженням роботи, лише у телефонному режимі чи в інтернеті. Проводьте час з друзями чи рідними, тими, хто поруч з вами зараз. А віртуальне життя соцмереж чи останні події в сайтах новин зачекають.
Отож, ніколи не відмовляйтеся від відпочинку та відпустки бодай один раз в рік. Так, усі сьогодні працюють в шаленому темпі, поєднують дві-три роботи, чи паралельно здобувають нову професію. Але у такій гонитві за кар’єрою чи великими грошима дуже легко «згоріти», втратити здоров’я та мотивацію до майбутньої роботи. Усе потрібно робити в міру. Відпустка – це ваш заряд енергії та можливість поповнити власні ресурси. Головне, правильно організуйте свій відпочинок!