Кілька порад для креативного розв’язування проблем
«Це божевілля – робити одне й те саме знову й знову, а очікувати різних результатів», — казав Альберт Ейнштейн. То чому б не спробувати підійти до справи зовсім по-іншому?
Едвард де Боно, мальтійський лікар і всесвітньо відомий фахівець у сфері творчого підходу до розв’язання проблем, ввів термін латерального (тобто паралельного, або «бокового») мислення. Він характеризується новим поглядом на ситуацію, поміченням додаткових можливостей, переформулюванням проблеми, що дає можливість розв’язати її новими методами. Це мислення протистоїть вертикальному (тобто поглибленому), що полягає в пошуку швидких, логічних і відповідних чинним шаблонам рішень.
Як ми самі собі перешкоджаємо творчо мислити?
Перш ніж перейти до решти тексту, подумайте на мить над запитанням вище. Знайдіть якомога більше пояснень та запишіть їх. Зверніть увагу на одне – наша креативність слабшає з віком. Боб МакКім, американський учений, який вивчав цю рису в Стендфордському університеті в 1960-х роках, любив проводити зі своїми учнями наступний експеримент. Він просив їх намалювати за 30 секунд сусіда, що сидить поруч з кожним з них. Коли студенти показували один одному готові роботи, було багато сміху, але й не менше сорому. Насправді щоразу МакКім чув слова «вибач», якими обмінювалися студенти. Це доводить, як сильно ми боїмося оцінки власних ідей. Цей страх змушує нас думати консервативно, використовуючи перевірені моделі мислення.
Ми в школі вчимося логічному та схематичному мисленню – як догодити вчителям, як правильно намалювати будиночок, як з мінімальними зусиллями скласти іспит. Такий спосіб думок полегшує життя, але також вчить відповідати встановленим шаблонам. У разі конфлікту замість того, щоб шукати рішення, ми конфліктуємо з іншими, за будь-яку ціну доводимо свою точку зору. «Бунтівники», які рухаються проти течії, більш креативні у вирішенні проблем, попри те, що — а може, саме тому — вони не опановують відповідних «правил гри».
Створіть умови для творчого мислення
Якби діти провели описаний вище експеримент МакКіма, вони гарно розважилися б, з гордістю, без тіні сорому показали б свою роботу кожному, хто забажав її подивитися. Тому що в дитинстві всі ми були неймовірно креативними, гнучкими в мисленні та відкритими до світу.
Щоб творчо впоратися з викликами дорослого життя, іноді варто повернутися до цього стану. Про це добре знають такі компанії, як Google і Facebook, для яких інновації є ключовою цінністю. Щоб створити простір для розробки нестандартних рішень співробітникам, вони пропонують цікаво облаштовані робочі місця, де можна почувати себе комфортно та безпечно. «У вестибюлях окремих будівель є більярдні столи, столи для пінг-понгу, величезні шахові дошки з пішаками. Коридори повні цеглинок Lego. Компанія, як мама чотирирічного малюка, передбачила, що деяким людям потрібно подрімати, щоб працювати ефективно. У коридорах гігантського комплексу, де працюють 8 тисяч людей, є італійські морожениці, машини для попкорну та вафель з додатками, холодильники, повні свіжовичавлених фруктових соків, професійні кавомашини», – говорить Юстина Яловець, журналіст Gazetapraca.pl, про штаб-квартиру Google у Маунтін-В’ю в США. Це може здатися перебільшеною розкішшю, яка відволікає співробітників від виконання їхніх завдань. Але постійне зростання та міцні позиції Google у бізнесі доводять, що творчі робочі місця варті цього.
Як виглядає ваш творчий простір?
1. Пригадайте часи, коли ви проявляли свою творчість. Намагайтеся робити це якомога точніше. Що вас тоді оточувало: які кольори, запахи, звуки, предмети? Чи приходять до вас найкращі ідеї, коли ви на самоті, або коли проводите час з друзями, рідними?
2. Тепер перенесіть ці ідеї на папір – намалюйте кольорову карту вашого творчого простору. У центрі малюнка помістіть символ себе, а навколо нього символи всього, що допомагає бути творчими. Розвивайте уяву та отримуйте задоволення.
3. Подивіться на карту та подумайте, які елементи простору необхідні для творчого мислення. Виберіть найважливіше. Переконайтеся, що у вас ніколи не вичерпається ця складова під час вирішення складних завдань.
Будьте гнучкими в мисленні та діях
У більшості нових ідей, на перший погляд, є щось неможливе, ризиковане. Уявіть собі обличчя людей, коли Коперник оголосив, що Земля кругла. Або реакцію вчених, коли Ейнштейн довів, що час йде повільніше, коли ми рухаємося зі швидкістю, близькою до швидкості світла. Творчий підхід до завдань вимагає відкритості та кидає виклик традиційній точці зору.
Переломним моментом у створенні інноваційних рішень зазвичай є момент, коли вам вдається поглянути на виклик іншим поглядом. Річард Фобс, автор книги «Ідея на будь-який випадок», стверджує, що, зіткнувшись з будь-якою проблемою, слід озирнутися й шукати нові точки зору, і рішення буде очевидним. «Для найскладніших завдань однієї свіжої думки недостатньо», — додає Фобес. «Продовжуйте шукати, поки не подумаєте: ага, тепер це нарешті має сенс!».