Таргетоз: що це і як з ним боротися?

Все частіше на роботі працівники стикаються зі збільшенням кількості нових викликів та завдань. Персонал лякає не лише встановлений керівництвом новий таргет (у перекладі з англійської – ціль, мета), а й терміни його досягнення. Директор чи власник бізнесу хоче отримати якісний результат якнайшвидше. Такі умови змушують підлеглих працювати під значним тиском. Можливо, окремі працівники схвалюють подібні виклики, вони відчувають адреналін під час такої інтенсивної роботи, змагаються за звання кращого, докладають максимум зусиль, щоб досягти цілі першим.

Але, на жаль, постійне навантаження, робота у шалено швидкому темпі та стрес згодом приводять до негативних наслідків, можуть навіть спричинити професійне вигорання.

Що ж таке таргетоз? Хто може стати його жертвою? Як з цим боротися? На ці питання шукайте відповіді у нашій статті.

Що таке таргетоз?

Таргет - це не тільки цільова група чи просто потенційний клієнт. Таргет також є ціллю, встановленою для працівника. Часто така ціль є надто складною, а час на її реалізацію – дуже обмежений. Тому працівник зобов’язаний працювати в надто напружених умовах. Таргетоз - це і є процес, коли поставлена керівництвом мета чинить негативний тиск на працівника.

Хто може зіткнутися з таргетозом?

Якщо проаналізувати, які професії найбільш схильні до ризику таргетозу, безумовно, це буде будь-яка діяльність, пов'язана з торгівлею. Працівники у цій сфері часто отримують винагороду в залежності від результатів своєї роботи та обсягу проданих товарів чи послуг. Тому вони повинні здійснити якомога більше дій. До того ж, у такому випадку можна стикнутися з нездоровою конкуренцію, яка додатково сприятиме виникненню негативних емоцій та посиленню стресу.

Таргетоз і здоров'я

Робота під постійним тиском безперечно впливає на фізичне й психологічне здоров’я, про що варто пам’ятати. Навіть якщо вам здається, що ви здатні ефективно працювати лише під дією адреналіну, те, що відбувається з організмом під час такого постійного інтенсиву, не впливає на нього добре. У людей, які працюють в умовах стресу, часто підвищений тиск, пришвидшене серцебиття, постійно напружені м’язи, сильні болі в спині після робочого дня.

Крім того, максимальна увага до одного завдання та необхідність якнайшвидшого його виконання змушує працівників зосереджуватися тривалий час лише на своїх обов’язках. Такі люди наче взагалі не реагують на навколишнє середовище, і якщо щось заважає їм, нервують й проявляють агресію.

Тому робота під тиском і у постійній напрузі не сприяє вашому здоров’ю. Роздратування, яке часто супроводжує вас під час такої діяльності, також погано впливає на психіку, відносини з колегами й навіть рідними.

Як боротися з таргетозом?

Перш за все, варто спокійно підійти до будь-якого робочого завдання, цілі чи мети. Якщо перед вами є конкретний таргет - подумайте, як можна виконати його, що для цього потрібно, що полегшить роботу. Варто визначити, які кроки на шляху до мети є найважливішими, спланувати кожен етап.

Список таких кроків може допомогти заспокоїтися та встановити час, необхідний для досягнення цілі. Завдяки цьому ви зрозумієте, що правильно створений перелік позбавляє вас від напруги.

Спробуйте також не панікувати. Можливо, часу й обмаль, але невже ви точно знаєте, скільки саме днів чи годин потрібно для виконання завдання? Паніка, страх та розчарування заважають заглибитися у діло й добре подумати. Підіть на прогулянку, подихайте свіжим повітрям, або займіться пробіжкою чи катанням на велосипеді. Іншими словами, зробіть щось, щоб трохи заспокоїти емоції й відволіктися, а потім почніть працювати.

Але іноді ні холодний, спокійний аналіз, ні ретельно підготовлений план нічого не змінять, якщо мета досягнута не так, як того бажає керівник. Тому варто обговорити це з ним. Вам слід пам’ятати, що необхідно ретельно підготуватися до такої розмови, щоб по суті аргументувати, чому на ваш погляд мети важко або неможливо досягти. Банальне й не конкретне «ні, це неможливо» без жодних аргументів ніколи не спрацює. Окрім того, чітко для себе зрозумійте, чого вимагає керівник, узгодьте з ним кожну деталь, кожен момент бажаної мети, щоб згодом уникнути непорозумінь й розчарувань.

Наслідки таргетозу

На жаль, тривалий вплив стресу і тиску на роботі може призвести до неприємних наслідків, зокрема й вигорання. Як це проявляється? Працівник, який страждає від вигорання, відчуває втому, постійно хоче спати, лише й мріє, як у кінці робочого дня він піде з офісу. Такий стан також може викликати і роздратування - людину легко вивести з рівноваги, вона не може стримувати емоції, не контролює свою поведінку. Працівник не радіє абсолютно нічому, робота його дратує. Відповідно, усе це також впливає й на приватне життя, стосунки з близькими.

Таргетоз свого роду є невіддільним елементом сучасного ринку. Дуже часто робота під тиском й у постійному стресі - це буденна справа. Але якщо проаналізувати його наслідки, тоді таргетоз є насправді шкідливим й негативним процесом. Постійна робота в таких умовах призводить до погіршення її якості, працівники почуваються погано, здоров’я у них погіршується з часом, у колективі пануватиме складна й дратівлива атмосфера, стосунки з колегами також будуть напруженими. Тому навіть якщо іноді стрес стимулює до активних дій і вам подобається так працювати, це не повинно стати нормою й щоденним способом роботи. Потрібно дозволяти собі навчитися працювати виважено й спокійно, раціонально оцінивши ситуацію. Завдяки цьому ви, безумовно, почуватиметесь краще, а працюватимете ефективніше.