Розвиток компетенцій: 10 ідей, як недорого підвищити свою кваліфікацію
«Хто стоїть на місці, той рухається назад» – ця загальновідома приказка передає дух часу, в якому ми зараз живемо. У світі динамічних змін недостатньо одного разу отримати освіту чи професію. Технології, потреби клієнтів і моделі обслуговування розвиваються все швидше і швидше, тому, щоб не відставати від ринку праці, варто постійно інвестувати в розвиток професійних компетенцій.
На щастя, валютою цієї інвестиції часто може бути лише час - великі суми грошей для цього не потрібні.
Відомий оратор і гуру психології успіху Браян Трейсі присвятив один з розділів свого бестселера «Звички на мільйони» темі розвитку професійних компетенцій. На думку автора, звичка безперервно навчатися та отримувати нові знання є тим чинником, який може значно прискорити кар’єрний розвиток. Однак важливо відповідально ставитися до своєї освіти і не чекати, поки роботодавець відправить вас на навчання. «Не чекайте, поки ваш роботодавець організує тренінг або поки компанія погодиться покрити витрати на додаткове навчання. Нікого насправді, окрім вас самих, не хвилює можливість збільшення особистого доходу і отримання шансу стати одним з найкращих спеціалістів галузі. Це завдання ваше», - пише Брайан Трейсі
Сьогодні робота над власними компетенціями (м’якими, мовними, управлінськими чи будь-якими іншими) вимагає набагато менше зусиль, ніж навіть кілька років тому. Тижневі курси або післядипломне навчання більше не є єдиним варіантом для вашого подальшого розвитку, хоча в деяких ситуаціях варто розглянути і їх. Також вам не потрібен товстий гаманець, щоб вчитися у експертів і отримувати від цього користь.
Широкий доступ до електронного навчання, обмін знаннями в блогах, вебінарах або в соціальних мережах відкривають багато можливостей для тих, хто справді хоче розвиватися. Але водночас ви можете легко потрапити в пастку цієї доступності. Тому необхідна чітка стратегія, яка дозволить спланувати ефективний розвиток компетенцій. Почніть свій професійний розвиток із планування
Як розвинути свої професійні компетенції? Спробуйте ці 10 інструментів
Отже, що ви можете використати у своєму професійному розвитку, якщо у вас немає великого бюджету, але ви не хочете стояти на місці? Пропонуємо вам 10 ідей, як дешево розвинути свої компетенції.
1. Онлайн-курси
На відміну від стаціонарного навчання в аудиторіях, вартість якого включає оренду житла чи приміщення, харчування та оплату часу, який приділяє тренер, онлайн-курси мають ту перевагу, що матеріал зазвичай готується один раз, а потім використовується сотнями чи тисячами користувачів. Навіть якщо контент потрібно оновити, це не так затратно. Нижча ціна – не єдина перевага такої форми розвитку компетенцій. Зазвичай ви можете опрацьовувати матеріал у власному темпі та в будь-який час, наприклад, пізно ввечері, на вихідних.
2. Вебінари
Вебінари є цінною формою підвищення кваліфікації. Зазвичай вони тривають не довше 1-1,5 години, а експерти передають саму суть знань з заданої теми. Звичайно, це лише початок шляху, але такі онлайн-зустрічі дозволяють заздалегідь визначити певну територію та вирішити, чи хочете ви її досліджувати. Для незалежних авторів вебінари також можуть бути формою просування – завдяки цьому ви маєте можливість отримати певні знання, а заодно дізнатися, чи підходить вам, наприклад, стиль спілкування даної людини і чи варто купити у неї курс.
3. Електронні та класичні книги
Регулярне читання фахових книг – друкованих чи електронних – може стати способом щоденного розвитку професійних компетенцій. Не випадково генеральні директори найбільших компаній та люди з обкладинок Forbes наголошують на важливості ділового читання у своїй кар’єрі. Беріть з них приклад, читайте якомога частіше. Бажано виділити для цього 30 або 60 хвилин на день (звичайно, може бути і більше, якщо у вас є час), бажано в конкретний момент дня: можливо, перед роботою, чи ввечері. А якщо ви багато їздите, слухайте аудіокниги.
4. Галузеві наради та конференції
Хочете бути в курсі новин своєї галузі? Вас цікавлять тематичні дослідження, історії успіху та практичні поради із серії «Як це роблять інші»? Немає кращого способу, ніж відвідувати лекції спеціалістів. Це не обов’язково повинні бути великі багатоденні конференції з іменами зірок індустрії. Шукайте безкоштовні ініціативи, разові чи циклічні зустрічі. Слідкуйте за подіями у Facebook, підписуйтесь на інформаційні бюлетені галузі, і ви нічого не пропустите.
5. Преса та галузеві портали
Щоденну порцію знань, новин та натхнення у своїй галузі ви знайдете також в статтях, опублікованих у галузевих ЗМІ. Перевірити їх можна під час перерви на роботі. Підпишіться на розсилку улюблених газет чи журналів, щоб нічого не пропустити.
6. Подкасти
З кожним роком подкасти набирають все більшої популярності. Усе більше людей надають пріоритет аудіоконтенту: це зручно та економить час. Послухати лекцію про підвищення кваліфікації можна практично в будь-яких умовах: їдучи в авто чи громадському транспорті, під час бігу в парку, приготування вечері, миття ванної кімнати. Така багатозадачність може вам добре послужити! Мотиваційні, ділові чи психологічні подкасти можуть бути особливо корисними, якщо ваша мета – розвинути управлінські компетенції або м’які навички.
7. Додатки
Смартфон також може допомогти вам у професійному розвитку. Точніше, це програми, які допомагають вам здобути нові знання. Додатки – це спосіб розвивати мовні та психологічні компетенції та багато інших навичок, корисних у щоденній роботі.
8. Практикуми та психологічні тренінги
Розвиток м’яких навичок особливо важливий на посадах, які вимагають контакту з людьми, або управління командою. Але насправді усвідомлення себе і своїх емоцій корисно кожному і допомагає не тільки в кар’єрі, але і в особистому житті. Оскільки більшість з нас не вивчали психології в школі чи у вузах, варто систематично тренуватися в цій сфері, наприклад, брати участь у групових семінарах з міжособистісного спілкування чи подолання стресу.
9. Соціальні мережі
Знайти цінні матеріали, що сприяють розвитку м’яких, лінгвістичних та інших компетенцій можна на YouTube, Facebook чи Instagram. Усе це абсолютно безкоштовно. Відеоуроки — це хороший спосіб вивчити Excel або основи програмування. Дописи, історії чи приклади успішних людей допоможуть покращити свою англійську, попрацювати над навичками планування або досягти цілей.
10. Стаціонарні професійні курси
Якщо ви хочете методично та під наглядом тренера досліджувати певне питання, знайдіть класичне стаціонарне тренування. Дізнайтеся, чи передбачений у вашій компанії бюджет на навчання, можливо, роботодавець відправить вас за кошти фірми на обраний курс. Однак, як ми вже говорили на початку, не чекайте ініціативи директора – дійте активно та самостійно шукайте можливості навчання та саморозвитку!