Планування кар’єри: чи має це сенс?
Чи можете ви сказати, де бачите себе через кілька років, коли ринок праці вимагає гнучкості, адаптації та систематичного розвитку компетенцій? Під час співбесіди часто ставлять схожі питання про плани кандидата. Є люди, які мають чітко спланований кар’єрний шлях і свідомо хочуть йти ним. Інші не планують майбутнє, а просто живуть у власному самостійному ритмі.
Як розповідають спеціалісти з підбору персоналу, на ринку праці домінують кандидати, які, плануючи кар’єру, не заглядають далеко в майбутнє. Водночас якщо ми дбаємо про професійний успіх, то повинні планувати власний розвиток і систематично покращувати навички. До речі, майже 40% усіх працівників не займаються діяльністю, спрямованою на професійний розвиток.
Для чого потрібно планувати?
Визначати власні кар’єрні цілі – завдання непросте, а іноді й досить складне. У часи стрімких економічних змін, інтенсивного розвитку нових технологій та високого рівня конкурентоспроможності на ринку праці вкрай важко передбачити, на якій професійній точці ми будемо через кілька років. Тоді навіщо планувати кар’єру? Можливо, краще просто зосередитися на виконанні своєї роботи саме зараз?
Загалом, потрібно спробувати спланувати кар’єрний https://novarobota.ua/ua/articles-jobseeker/k-chemu-vy-stremites-na-rabote-6-vazhnykh-shagov-professionalnoy-karery-423 шлях та перевірити всі можливі варіанти наближення до мети. Завдяки такій діяльності ми пізнаємо себе та знаходимо відповідь на питання, як ми хочемо, щоб наше професійне життя виглядало. Переосмислення того, чим ми хочемо займатися в професійному житті, дозволить уникнути багатьох помилок і невдач. Ви повинні враховувати як свої сильні та слабкі сторони, так і компетенції, які полегшать виконання певних видів діяльності або завдань.
Велику частину свого життя ми присвячуємо роботі, виконуючи різноманітні завдання та вдосконалюючи свої вміння. Зміни на ринку праці все частіше вимагають від працівників систематичного підвищення кваліфікації. Тим часом як показують опитування, майже кожен третій працівник не займається діяльністю, спрямованою на підвищення кваліфікації. Серед людей, які заявили, що розвивають свої компетенції, 76% вивчають хоча б одну іноземну мову. Крім того, 53% беруть участь у конференціях та семінарах, пов’язаних із поточною роботою, і лише 17% здобувають додаткову освіту.
Плануючи подальші етапи своєї кар’єри, не забудьте про досвід та нові навички. Виходячи з того, чого ви навчилися, можна зупинитися на недосліджених раніше сферах розвитку, як професійного, так і особистого життя.
Стережіться пасток
Щоб план професійного розвитку був повним і цілісним, необхідно зосередитися на методах, за допомогою яких можна досягти передбачуваних цілей. Однак перевірте, чи ваші цілі реалістичні. Існує багато факторів, які можуть вплинути на провал намірів, і не можливо вплинути на всі з них. Деякі можуть бути пов’язані зі змінами, що відбуваються навколо, інші – стосуватися вашого розвитку на різних етапах життя. Тому так важливо використовувати можливості у своїх кар’єрних планах.
Більшість підводних каменів планування кар’єри пов’язані з неправильним уявленням про ідеальну посаду. Іноді людині не вистачає мотивації, щоб пройти певні кар’єрні етапи і, як наслідок, досягти мети. Тому найкраще зібрати необхідну інформацію про професію чи спеціалізацію і бути готовим до того, що кінцевий ефект може бути не задовільним. У такій ситуації варто мати план Б і якщо один шлях виявиться хибним, піти іншим.
Через стрімкі зміни реальності та величезну конкуренцію на ринку праці сьогодні неможливо мати лише один план на майбутнє. Ви повинні розробити кілька варіантів на випадок невдачі хоч одного з них.
Експерти ринку праці прогнозують, що молодим поколінням, які тільки починають свою роботу, доведеться сім разів змінювати сферу зайнятості протягом професійної кар’єри. Щоб ці зміни нікого не здивували, варто заздалегідь продумати різні варіанти розвитку кар’єри.
Головна пастка планування кар’єри — сліпо дивитися лише в один бік, який ми сприймаємо як цікавий з професійної позиції. На початку кар’єри іноді ми настільки захоплюємося компанією та колегами навколо нас, що можемо не помітити інших, можливо кращих шляхів і можливостей для подальшого розвитку.
Ще одною пасткою може бути висока заробітна плата. Часто працівник погоджується на некомфортну атмосферу, понаднормові години чи важку роботу через потребу або просто бажання отримати значні фінансові ресурси. Тому слід пам’ятати, що попри велике значення розміру оплати праці, вона не настільки важлива, щоб впливати на ваш розвиток та професійну реалізацію.
Прямуйте до успіху
Кар'єра є джерелом доходу і, таким чином, впливає на наш соціальний статус. Вона також визначає середовище, в якому ми живемо, і певним чином формує наші цінності та принципи. Тому слід переконатися, що професійна стежина приносить задоволення. Звичайно, хід кар’єри не завжди може бути на 100% контрольований. Усе ж таки свідоме планування може принести багато переваг. Коли ми знаємо, до чого прагнемо, наша мотивація для досягнення мети підвищується, а це наближає до успіху.
Говорячи про свідоме планування кар’єри, пам’ятайте про відвертість і використовуйте принцип самокритики у визначенні сильних і слабких сторін. Якщо є певні сфери, де ви почуваєтеся погано, не варто в них будувати майбутні плани. Не забувайте, що часто вміння приймати рішення на основі ризику є важливою умовою. У деяких ситуаціях варто скористатися висловом «хто не ризикує, той не п’є шампанського». А вміння аналізувати ситуацію та можливі подальші сценарії дозволить знизити цей ризик.