Принцип Парето - що це таке і чи потрібно застосовувати його на роботі?
20% досліджуваних об'єктів відносяться до 80% певних ресурсів - так звучить принцип Парето. Що це означає? Іншими словами, невелика частина ваших завдань або робіт приносить аж 80% прибутку і вигод. Завдяки цьому ви можете заощадити час і знайти моменти в своїй роботі, які зменшують вашу продуктивність.
Як принцип Парето використовується на роботі?
Що таке принцип Парето?
Принцип Парето, також званий правилом 80/20 або 80 на 20, був сформульований на початку 1950-х років Джозефом Юраном, але був заснований на відносинах, які помітив Вільфредо Парето, а саме, що 80% світових товарів належать 20% людства. Перетворюючи ці значення в інші змінні, виходить, що в разі повторюваних дій це правило працює. Звичайно, це не завжди точне співвідношення, значення досить ілюстративне і не буде застосовуватися в кожній ситуації, але в багатьох випадках принцип Парето працює відмінно.
Принцип Парето - приклади
Як виглядає принцип Парето в повсякденному житті і де ви можете його побачити? Є багато прикладів, і вони включають в себе такі ситуації, як:
- дорожні пригоди, ДТП - близько 20% водіїв винні в 80% аваріях;
- інтернет - 20% користувачів зазвичай генерують 80% контенту. Аналогічно це правило діє на різних порталах, наприклад, YouTube. Хоча у каналів багато передплатників, 80% коментарів виходять від 20% з них;
- іспити - зазвичай 80% іспиту засноване на 20% матеріалу. Варто задати питання, що є найбільш важливим, і саме про це сказати учням або студентам;
- гардероб - безумовно, майже кожен при огляді гардеробу дізнається, що у нього багато одягу, який він взагалі не носить, близько 20% одягу ви носите 80% часу.
Таких прикладів можна навести більше, і якщо ви помітите деякі залежності, то зможете навчитися завдяки принципу Парето економити час і простір.
Чи застосовується принцип Парето на роботі?
Застосування принципу Парето в повсякденній роботі здається майже очевидним. Таке управління собою і завданнями повинно бути важливо для людей, пов'язаних з бізнесом, і мова йде не тільки про підприємців, але і про співробітників. Діяльність 80 з 20 може поліпшити роботу компанії і її персоналу. Як це зробити?
Спочатку ви повинні розуміти, що в значній мірі тільки 20% вашої діяльності дають до 80% результатів. Тому на них варто зосередитися. Наприклад, припустимо, що ви працюєте в компанії, де переважає спілкування з клієнтами по телефону. Ви намагаєтеся ставитися до кожного з них з належною повагою, приділяєте їм багато часу, не дивлячись на те, що іноді це не дає бажаного результату. Ви розумієте, що тільки 20% ваших клієнтів дійсно приносять прибуток компанії, а решта – не мають особливого значення, хоча час, витрачений на них, вимірюється годинами.
Якщо ви відмовитеся від співпраці з такими клієнтами і присвятите весь час і сили щойно згаданим 20%, ви збільшите не тільки прибуток, але і час, який приділяєте роботі.
Тому на початку варто вказати змінні, які ви можете виміряти. Виділіть дії, які насправді можуть генерувати 80% результатів і які, безумовно, заслуговують роботи. Перевірте, які завдання повторюються, і подивіться на них. Проаналізуйте час, присвячений їм - чи можете ви зробити більше? Чи не витрачаєте ви його даремно? Чи немає у вашій роботі відволікаючих факторів, які можна було б усунути?
Якщо ви знайдете завдання, в яких відповідь на вищевказані питання ствердна, подивіться на них уважніше і оцініть, які елементи цієї роботи приносять найбільшу користь. Коли ви їх знайдете, то зможете повністю зосередитися на них, підвищити продуктивність і заощадити час.
Принцип Парето - резюме
Застосовуючи принцип Парето в своїй роботі, ви можете знайти місця, де продуктивність і ефективність зменшуються. Іноді ви занадто багато уваги приділяєте справам, які не відносяться до основної роботи, від них можна було би відмовитися, і це ніяк не вплинуло б на роботу компанії. Якщо ви знайдете 20% завдань, які приносять 80% прибутку, то зможете присвятити набагато більше часу цій частині.
Іноді дійсно варто відмовитися від клієнтів або послуг, коли ви бачите, що віддача мінімальна. Є приказка, що клієнт повинен бути вашим господарем, але не варто сліпо слідувати їй. Так, взаємна повага і добра співпраця є важливими цінностями, проте, якщо ваші дії безрезультатні, часто варто просто припинити співпрацю.
Завдяки принципу Парето, ви можете організувати роботу і життя. Оскільки зазвичай ви носите тільки 20% одягу 80% часу, може, варто позбутися решти і очистити простір? 80% одягу просто лежать в шафі і займають місце для зберігання.
Безумовно варто подумати про впровадження принципу Парето в життя і роботу, тому що це може змінити вас на краще. Ви будете на крок ближче до успіху, як в особистому, так і в професійному житті. Все, що вам потрібно зробити, це уважно спостерігати за повторюваними явищами і робити правильні висновки з них.