Експеримент в Ісландії щодо переходу на 4-денний робочий тиждень
У період з 2015 по 2019 рік близько 2500 ісландців взяли участь у двох великих експериментах, щоб побачити, як скорочений робочий тиждень вплине на їхню продуктивність. І ось стали відомі результати такого досвіду.
Автори звіту однозначно заявили, що експеримент в Ісландії є «великим успіхом» і розвіює сумніви навколо недоцільності чотириденного робочого тижня.
Основний висновок дослідження полягає в тому, що скорочення 40-годинного робочого тижня до 35 або 36 годин не призвело до зниження продуктивності праці працівників або до погіршення якості наданих послуг. Щобільше, це принесло багато користі самим працівникам, які повідомляли про зменшення рівня стресу й напруги та покращення самопочуття. Ризик вигорання також зменшився.
«Люди, які брали участь в дослідженні, заявили, що, коли вони почали менше працювати, відразу почувалися краще, бадьорішими та менш нервовими. Це давало їм більше енергії для інших видів діяльності, таких як фізичні вправи, зустрічі з друзями та хобі. Загалом зменшення робочого тижня позитивно вплинуло на їхню роботу», — йдеться у звіті, опублікованому Асоціацією стійкості та демократії (Alda) в Ісландії.
Підвищення продуктивності співробітників
У чотирирічному експерименті було залучено багато різних професій – від медиків до офісних працівників, це близько 2,5 тис. ісландців, що становить понад 1% економічно активного населення країни (все населення Ісландії становить приблизно 350 тис. осіб).
У висновку дослідження Alda зазначають, що співробітники повинні були проявити гнучкість і креативність, аби впоратися з усіма обов’язками за менший час. Хоча деякі учасники зізналися, що спочатку їм було важко пристосуватися до чотириденного робочого тижня, але більшість швидко звикли до нового режиму.
Також скорочення відпрацьованих годин не призвело до понаднормової роботи в інші робочі дні. Це дозволило внести кілька простих змін, наприклад, скоротити робочі зустрічі, запровадити змінну роботу чи уникнути непотрібних завдань. Важливо, що попри скорочення робочого часу, учасникам дослідження не знизили оплату праці.
Кращий баланс між роботою та особистим життям
Дослідження показало, що учасники експерименту повідомляли про менший рівень стресу, ніж до скорочення робочого часу. Вони також краще оцінили свій баланс між роботою та особистим життям. Це зрозуміло, адже у людей з’явилося більше вільного часу, який вони змогли присвятити рідним чи друзям, особистим вподобанням, мандрівкам, читанню, фізичній активності тощо.
Автори звіту дали зрозуміти, що експеримент в Ісландії був «великим успіхом». Він показав, що хоча й керівники, й персонал проводили на роботі менше часу, але кількість та якість виконуваних завдань не знизилася. Таким чином, результати дослідження розвіюють основні сумніви, пов’язані зі скороченням робочого часу.
Найкращою рекомендацією для широкого застосування 4 денного робочого тижня є те, що більшість учасників хотіли продовжувати працювати у такому режимі. Як показує звіт, вже 86 % всіх працездатних ісландців вирішили працювати менше.
Чотириденний робочий тиждень приносить користь економіці
Вчені, які стоять за експериментом, сподіваються, що ідея скорочення робочого тижня до чотирьох днів знайде застосування також в інших країнах і стане частиною «нової норми» у світі після пандемії COVID-19.
Нагадаємо, що після кризи, викликаної коронавірусом, деякі країни вважають, що скорочений робочий тиждень може стати рецептом не тільки для відновлення економічного розвитку. Це також може виявитися корисним для людей, які переживають тривалий карантин, ускладнення після хвороби й сильний стрес.
У листопаді 2020 року політики та лідери профспілок Великобританії, Німеччини та Іспанії підписали спільний лист до лідерів країн ЄС. У ньому вони доводять необхідність запровадження скороченого робочого тижня, щоб у світі після пандемії ті, хто не працює, могли розвантажити людей, які багато працюють.
Іспанія, Фінляндія та Нова Зеландія також розглядають можливість внесення змін. Поки що в жодній із країн проєкт не вийшов за межі фази дебатів, але деякі фірми впровадили нові рішення самостійно. Такою стала компанія Microsoft, яка продовжила вихідні для своїх працівників задовго до пандемії. Експеримент 2019 року показав результати, подібні до ісландських – величезна економія та різкий стрибок продуктивності персоналу.