Хронічний стрес змінює структуру мозку. Однак з цим можна боротися!

Численні дослідження вчених та медиків показали, що тривалий стрес провокує значні зміни у структурі мозку. Крім того, стрес негативно впливає на серцево-судинну систему та є частою причиною серцевих нападів.

Це дуже тривожний дзвіночок, особливо у сьогоднішньому світі, коли уникнути стресових ситуацій дуже важко. Якщо ви багато працюєте, будуєте кар’єру, поєднуєте професійні обов’язки з вихованням дітей та веденням домашнього господарства, прагнете професійного розвитку та зростання, бути весь час спокійним й не нервувати дуже важко.

Наслідки тривалого стресу проявляються численними негативними симптомами. Можливо, якщо на початках вони не будуть аж так помітні, то згодом, якщо нічого не робити, позбутися результатів стресу буде дуже важко, або й не можливо.

Найчастіше люди, що перебувають у постійному нервовому напруженні скаржаться на:

  • порушення концентрації;
  • проблеми з пам'яттю;
  • відсутність контролю над емоціями;
  • тривогу та депресію.

Дуже часто при появі перелічених проблем люди не звертають уваги на них, а про відвідання фахового медика, чи хоча б сімейного лікаря навіть не задумуються. Але так чинити не правильно! Запам’ятайте, ваше здоров’я – найбільша цінність. Жодна професія, кар’єра, посада чи навчання не варті цієї жертви. Потім, коли у вас уже буде цілий «букет» хвороб внаслідок невчасного звернення до лікаря чи відсутності лікування, ви не зможете нормально функціонувати як повноцінна людина, і працювати також. Роботодавцям потрібні здорові та дієздатні працівники.

Тому найголовніше ваше завдання – це дбати про себе, підтримувати власне здоров’я, і тоді лише думати про роботу.

Можна сказати, що в результаті тривалого стресу мозок починає наче «поїдати сам себе». Що це означає? Як пояснює вчена-медик Кімберлі Хіс у статті, опублікованій на сайті Reader's Digest, під впливом хронічного стресу в корі головного мозку людини починає зменшуватися сіра речовина. Автор посилається на дослідження кількох університетів. У префронтальній корі з’являються спеціальні порожнини. Ця частина мозку відповідає за наші когнітивні функції – планування, прийняття рішень, передбачення їх наслідків, контроль над емоціями тощо.

Пошкодження такої важливої частини мозку призводить до багатьох негативних наслідків. Змінюється поведінка людини – вона стає більш «вибуховою», не контролює свої емоції. «Стає  важко навчатися та працювати, людина не може приймати навіть найпростіші рішення», – пояснює доктор Сундарі Четті зі Стенфордської школи медицини.

Однак це не лише тимчасові зміни. Психіатри раніше вже вказували на зв’язок між хронічним стресом і виникненням тривожних розладів та депресії. Нещодавно вчені навіть вирішили назвати деякі види депресії важкою формою тривалого стресу.

Хороша новина полягає в тому, що зміни в мозку, викликані тривалим стресом, не є незворотними. Загалом мозок, і особливо гіпокамп, досить пластичні, легко пошкоджуються, але також легко відновлюються. Якщо усунути причину стресу або зменшити її вплив, все повертається до колишнього стану, переконані медики.

Фахівці зазначають, що все-таки існують способи зупинити негативний вплив стресу на мозок, якщо уникнути повністю напружених ситуацій не реально. Ось три простих «рецепта» як допомогти вашому мозку відновитися.

  • Заняття спортом – навіть 30 хвилин фізичної активності на день пригнічують вплив кортизолу (гормону стресу) та покращують настрій. Звичайно, ідеальним буде варіант, якщо ви знайдете бодай 1 годину в день для тренування та 30 хвилин на прогулянку парком перед сном. Це може бути фітнес, йога, пілатес, їзда на велосипеді чи заняття в тренажерному залі. Обирайте такий вид активності, який вам більше до душі.
  • Медитація вважається дуже корисною у боротьбі з наслідками стресу. Її позитивний ефект буде помітний дуже швидко. Було проведено дослідження, яке показало, що близько 10 хвилин медитації усвідомленості (тренування уважності) значно зменшує стан тривоги.
  • Сон також відіграє ключову роль у процесі відновлення, який, за словами доктора Четті, має величезне значення у контролі над впливом гормону стресу.

Як бачите, ці методи «лікування» дуже прості та безплатні, і вам не потрібні жодні таблетки чи складні процедури.