Софрологія: як віднайти гармонію душі й тіла
Софрологія – це одна з технік релаксації, яка дозволяє розслабити тіло, контролювати емоції та позбутися стресу. Цей метод поєднує в собі дихальні вправи, візуалізацію та специфічні рухи тіла. Що ж варто знати про софрологію? Відповідь ви знайдете у нашому матеріалі.
Софрологія - це неінвазивна методика, яка впливає на тіло й розум. Це поєднання дихальних вправ, м’яких вправ та софронізації (характерних візуалізацій). Ці рухи вимагають закрити очі, але їх можна виконувати як сидячи, так і стоячи.
Софрологія була розроблена в 1960-х роках нейропсихіатром Альфонсо Кайседо. Методика є дуже популярною у Франції та Швейцарії та фінансується державою.
У чому суть софрології?
Ця техніка релаксації створює стан, подібний до гіпнозу, що дозволяє тілу розслабитися. При цьому стимулюється права півкуля мозку, яка відповідає також за творчість та інтуїцію.
Техніка складається з дванадцяти рівнів, розташованих у три цикли. Їх послідовність дає можливість правильного перебігу софрології та одночасного розвитку власної усвідомленості, відчуття гармонії та розслаблення. Щоб оцінити переваги методу, необхідно виконати наступні пункти:
- I рівень - його суть дещо запозичена з йоги. Потрібно зосередитися на пізнанні власного тіла, його можливостей, форми та діапазону рухів. У той же час необхідно слідкувати за правильним диханням, контролювати напруження м’язів та зняття внутрішнього напруження.
- ІІ рівень - походить від буддизму, він полягає у створенні позитивного бачення майбутнього та окресленні власних планів. Завдяки цьому розвивається й сенсорне сприйняття (екстероцептивне, інтероцептивне, пропріоцептивне).
- ІІІ рівень - натхненний японським дзен, це свого роду різновид медитації, яка з’єднує тіло з розумом. На цьому етапі відбувається робота над минулим і сприйняття подій під іншим кутом зору.
- IV рівень – це час зосередитися на важливих речах, на нашому становищі в суспільстві та почуттях, пов’язаних з реальністю.
- Рівні V-XII – це розширення сфери власної свідомості, клітинної пам’яті та поглиблення екзистенційної цінності. Софрологія була побудована завдяки трьом стовпам: усвідомлення тіла, позитивного мислення та сприйняття реальності з точки зору себе та навколишнього середовища. Ця техніка може проводитися в індивідуальних і групових заняттях залежно від конкретних потреб.
Деякі фахівці також пропонують семінари на певні теми, наприклад, безсоння або тривоги. Софрологія, як і більшість методик релаксації, вимагає систематичної роботи.
Коли варто використовувати софрологію?
Практикувати методику релаксації можна при будь-якому стані, навіть коли людину нічого не турбує, вона знаходиться у душевному спокої та задоволена собою. Але як показує практика, коли усе гаразд, мало хто задумується про підтримку цього стану. Люди звертаються до різних технік, коли з’являються проблеми – на роботі, в особистому житті, зі здоров’ям.
Часто софрологію радять при таких хворобах чи психологічних станах:
- проблеми зі сприйняттям навколишнього світу;
- депресія;
- невроз;
- тривога;
- проблеми зі сном;
- надмірний стрес;
- астма;
- аритмія;
- хвилювання напередодні іспитів, здачі важливого проєкту, співбесіди, що супроводжуються підвищеним рівнем хвилювання ;
- важко контролювати гнів або смуток;
- біль, наприклад, під час пологів, після травм, операцій.
Цілі софрології
Основний постулат софрології – усунення стресу, почуття тривоги і страху. Крім того, техніка дозволяє прибрати нав’язливі думки, знімає напругу та покращує настрій.
За допомогою софрології можна підвищити впевненість у собі, підвищити мотивацію, набути навичок швидкого розслаблення та відпочинку. Багато людей використовують цю методику для зменшення болю, в тому числі пов’язаної з хронічними захворюваннями.
Софрологія вводить стан свідомості між неспанням і сном, завдяки чому дає можливість стимулювати навички, часто ті, про які ми навіть не підозрювали. Крім того, це розслабляє тіло, вчить концентруватися на собі, контролювати свої емоції, зберігати концентрацію та мислити позитивно.