Перевірте свій рівень креативності: тест DAT

Креативність є однією з найбажаніших якостей сьогодні. У школі, на роботі, в особистому житті – усюди творчих людей сприймають як тих, хто краще справляється з викликами й охоче береться за нову діяльність. Група американських та австралійських вчених розробила інструмент, який дозволяє легко виміряти нашу креативність.

Новий метод оцінки креативності, прихований під дещо загадковою назвою - задача дивергентної асоціації, Divergent  Association Task (DAT), є простим тестом, точніше, одним коротким завданням. Важливо виконувати її «сирою» - тобто знаючи якомога менше про зміст тесту.

Тест на творчість для кожного

Як рекомендують автори тесту на креативність, найкраще спочатку виконати завдання. Воно полягає у визначенні 10 слів, які максимально відрізняються за всіма значеннями та використанням.

Правила тесту на креативність:

  • використовуйте лише окремі слова;

  • використовуйте лише іменники (наприклад, назви речей, предметів, понять);

  • не використовуйте власні назви (тобто назви конкретних людей або місць);

  • не використовуйте спеціалізовану лексику (наприклад, технічні терміни);

  • складіть слова самостійно (не піддавайтеся впливу, наприклад, вашого оточення).

Готові? Якщо так, перейдіть на www.datcreativity.com, а потім поверніться, щоб побачити, що означає ваш бал. Зверніть увагу, що тест проводиться англійською мовою. Для завершення може знадобитися до 2 хвилин.

Як оцінити творчість?

Тест стосується роздумів про не пов’язані між собою явища, речі або сфери й заснований на припущенні, що люди, які більш креативні, схильні шукати різноманітніші ідеї.

Після того, як користувач введе необхідні 10 висловів, спеціально створений алгоритм оцінює асоціацію кожного слова з іншими. Цікаво, що лише перші сім слів насправді включені в дослідження. Інші три відхиляються - головним чином, щоб уникнути повторення тесту, якщо користувач робить помилку або не дотримується правил і використовує власне ім'я або складну термінологію.

Відношення між словами було визначено як «семантична дистанція». Нагадаємо, що семантика — це розділ лінгвістики, предметом якого є аналіз значень слів. Ця відстань обчислюється за допомогою бази даних, яка описує, як часто ці слова використовуються разом у схожих контекстах.

Алгоритм визначає семантичну відстань для кожної пари слів і виражає її у відсотках. Таким чином, слова «земля» і «вода» як протилежності вважатимемо близькоспорідненими, а «земля» і «дошка» — слабоспорідненими. Середнє значення всіх значень дає кінцевий результат, який говорить нам, наскільки ми креативні та як ми порівнюємося з іншими учасниками.

На тестовій сторінці ми можемо дізнатися, що середній бал становить 78 балів. Більшість людей набирають від 74 до 82 балів, але є й великі розбіжності. Найнижчий результат, отриманий одним користувачем, склав 24, а найвищий – 96. Представлені результати стосуються аналізу відповідей 8914 волонтерів.

Хоча теоретично найвищий можливий бал становить 200 балів, творці тесту визнають, що отримати понад 100 балів дуже малоймовірно. Принаймні з першої спроби. У наступному – коли ми знаємо, яке завдання – він може покращити свою оцінку.

Тест DAT є надійним і універсальним показником креативності

Автори методики вважають, що DAT принаймні так само хороша, як й інші використовувані нині методи оцінки креативності людини. Результати, отримані респондентами за допомогою DAT, схожі на результати, отримані за допомогою інших, більш складних інструментів, – наголошують вони.

Щобільше, результати показують, що метод ефективний для різних демографічних груп, що робить його придатним для широкомасштабних досліджень. Ключова перевага DAT полягає в тому, що він простий і швидкий, а також - на відміну від інших - не вимагає оцінки сторонніми особами.

Основне обмеження тесту, на думку вчених, полягає в тому, що він не вимірює всі аспекти творчості. DAT вивчає дивергентне мислення та вербальну творчість, але важко співвіднести це, наприклад, з художньою творчістю. Однак, автори вважають, що це дозволяє оцінити здатність розв’язувати проблеми.