Чому не кожна розумна людина стає успішною та багатою?

Існує таке твердження, що успіх та високий рівень достатку часто прямопропорційно пов’язані з розумовими здібностями. Ми вважаємо, що чим розумніший хтось, тим більше шансів у нього стати успішним та багатим. Звичайно, це лише один з варіантів. Адже у світі є багато людей не надто розумних, але разом з цим заможних, а є розумні, але багачами їх не назвеш.

Отже, якщо не інтелект визначає багатство, тоді ж що?

Відповідь на це питання у статті для Bloomberg шукала відома наукова журналістка Фей Флем, авторка науково-популярних і психологічних книг. Як зазначає Флем, дослідження економіста Джеймса Хекмана показує, що освічені люди, але не науковці, особливо політики, стверджують, що відмінності між багатством та інтелектом корелюються приблизно на 25%, деякі навіть на 50%. Тим часом фактичні дані показують, як пише автор, що це значно менше: 1-2%.

Тоді виникає питання: чому розум не забезпечує багатство, які ще характеристики його визначають?

Наука не має однозначної відповіді на це питання, але вона визначає ключові фактори, які сприяють збільшенню власного достатку.

Особистість

Флам цитує, серед іншого, дослідження вищезгаданого Хекмана, який довів, що одним із ключових факторів збагачення є просто характер людини, її особистість. Насамперед це визначається скурпульозністю, яка складається з: працьовитості, наполегливості та дисципліни.

Ця теорія підтверджується багатьма іншими джерелами. Стівен Сіболд, який опитав 1300 мільйонерів по всьому світу, щоб дізнатися про їхні звички, стверджує у своїй книзі на цю тему, що «багатство не залежить від освіти» та «будувати багатство не означає бути розумнішим, ніж інші».

На шляху до накопичення свого капіталу дуже важливо знати, чого ти хочеш і бути повністю зосередженим на кінцевій меті, щоб отримати бажане. Не важливо, скільки праці, часу, зусиль, ресурсів слід вкласти у процес. Це з одного боку просто, але й нелегко водночас.

Тож можна сказати, що характер людини дуже важливий у прагненні до багатства, особливо необхідні наполегливість і дисципліна для досягнення мети.

За словами колишнього декана Стенфордського університету Джулі Літкотт-Хеймс, навчити дитину виконувати роботу по дому (прибирання, прання, закупи тощо) ще змалечку— це найпростіше та найкраще, що можуть зробити батьки, щоб зробити своїх дітей успішними. Це виховує у дитини наполегливість, дисципліну та старанність. Як підкреслює у своєму тексті Фей Флем, Хекман в інших дослідженнях довів, що вироблення у дитини такої риси характеру як скрупульозності, сумлінності набагато ефективніше, ніж інтелектуальних здібностей.

Навички

На наш фінансовий успіх також впливають навички, яким, за словами Хекмана, може навчитися кожен. Одною з них є, наприклад, відкритість, що включає цікавість. З іншого боку, інтроверта можна навчити бути активним у спілкуванні з людьми, а екстраверта – заспокоюватися й слухати.

Ця сфера має бути в центрі уваги учнів, студентів яка, на жаль, не отримує належної освіти в даній ділянці в навчальних закладах.

Звичайно, інтелект має значення в контексті навичок – відомо, що людині з вищим IQ буде легше вивчати програмування чи мови. Але, за словами Хекмана, багато чого з цих речей можна навчитися, а люди зазнають невдачі, тому що не усвідомлюють, що їм не вистачає навичок не обов’язково пов’язаних з інтелектом. Наприклад, потенційний кандидат на посаду запізнюється на співбесіду, тим самим втрачаючи свої шанси на працевлаштування, або одягається невідповідно події. У такій ситуації високий IQ та багаж знань не врятують вас ніколи.

Тож якщо ви освічені, розумні, але фінансові справи йдуть кепсько, можливо, настав час подумати про свої цілі, переглянути їх, задуматися про фінансову дисципліну. Як показує дослідження вчених Пенсільванського університету 2011 року, яке цитує Фей Флем, розумні та наполегливі люди просто більше працюють, наприклад, щоб знайти правильне рішення завдання, ніж люди, які однаково розумні, але ледачі.