Трудоголік: ідеальний працівник або пацієнт доктора?

Де закінчується професійна «пристрасть» або почуття обов'язку і починається трудоголізм? Думки про службові справи під час відпустки, вихідних це норма чи пора бити на сполох?

В Україні така проблема не завжди сприймається всерйоз - на практиці трудоголік іноді є синонімом відданого і амбітного співробітника. У той же час, в розвинених країнах трудоголізм - це хвороба, яка може закінчитися трагічно.


Перфекціоністи, будьте уважні!

На думку психологів, амбітні люди і перфекціоністи, для яких професійний успіх є визначальним фактором щастя, найбільш схильні до ризику стати жертвою залежності від роботи. Трудоголізм рідко зачіпає співробітників на первинних посадах, але скоріше стосується менеджерів та директорів.

«Кордон між роботою, яка є хобі, і роботою, яка перетворюється в хворобливу залежність, дуже тонка, - зазначає бізнес-психолог Ізабела Кільчика. - Трудоголізм частіше зачіпає людей, які вважають, що тільки вони в змозі зробити якусь роботу. Довгий і ненормований робочий день, відсутність особистого життя, хобі та нав'язливе мислення про нові проекти - все це характерні риси трудоголізму ».


Смертельні нові технології

Як показали недавні міжнародні дослідження, проведені компанією Accenture, виключно уразливими для трудоголізму є менеджери компаній, пов'язаних з новими технологіями - 40% таких співробітників вважаються трудоголіками, а більше 80% працюють у вихідні дні. Тому, якщо ви успішний фахівець-керівник в технологічній компанії і, крім того, вважаєте себе людиною з амбіціями - будьте обережні!


Трудоголізм по-японськи

Залежність від роботи - це не проблема виключно західного світу. В Японії існує спеціальний термін - Кароса. Він означає раптову смерть від перевтоми на роботі. Це соціальна проблема японців, а останнім часом і жителів Китаю. У суспільстві, де робота 14 годин в день є нормою, перевтома все частіше призводить до передчасної смерті тисяч людей на рік. Кароса дуже часто зачіпає молодь - ЗМІ повідомляють про жертви навіть в двадцять років. Згідно з дослідженнями, кожен п'ятий житель Токіо і Кіото працює більше 49 годин на тиждень. Для порівняння, згідно з даними Євростату, середній час роботи у Франції або Фінляндії складає 39,5 години на тиждень, в Польщі - 42,5 години на тиждень.


Чи буде трудоголік хорошим співробітником?

Якщо ви є роботодавцем, і вважаєте, що трудоголік це ідеальний працівник для компанії - ви глибоко помиляєтеся. Люди, залежні від роботи, як правило, не можуть ефективно працювати в команді. Вони не терплять стресу і не можуть об'єктивно оцінити обсяг виконуваної ними роботи - вони візьмуть будь-яке завдання, але не обов'язково будуть робити її добре. Рано чи пізно у трудоголіка почнуться проблеми зі здоров'ям.

Трудоголізм, як і будь-яка інша залежність, дуже небезпечний. Такі люди страждають від хронічної втоми і стресу. Вони також більш схильні до серцево-судинних захворювань, проблем з хребтом. Якщо настав момент, що робота - це єдина цінність у вашому житті, терміново звертайтеся за допомогою.

«На сьогодні немає єдиної прийнятої методики лікування залежності від роботи. Нестабільна і низька самооцінка і невротичний перфекціонізм дуже часто є причиною трудоголізму. Терапевтична допомога в такому випадку повинна бути спрямована на підвищення самооцінки і усунення нереальних стандартів в професійному плані », - зазначає психолог, доктор Яцек Бучнев.

Не кожна людина, яка багато працює, трудоголік. Проте варто озирнутися і задатися питанням, чи не потребує хтось поруч з нами в підтримці і не перебуває на початку залежності. Своєчасна допомога фахівця допоможе впоратися з проблемою.