Стрес перед публічними виступами: як його подолати?

Швидше за все, мало хто з вас радий чути, що доведеться виступати перед великою аудиторією. А в професійному житті таких виступів може бути дійсно багато - презентація нових продуктів, проекти, виступи на конференціях, бесіди з клієнтами, навчання, представлення своїх ідей і багато іншого.

Фактично кожен може зіткнутися з цією проблемою. Це нерідко пов'язано з крайньою нервозністю, яка проявляється у багатьох відношеннях. Не дивно, що ви шукаєте способи мінімізувати стрес. Зрештою, невеликий страх на сцені може бути досить мотивуючим, але іноді він виростає до такого розміру, що ви відчуваєте себе погано не тільки розумово, але і фізично.

Як боротися зі стресом перед публічними виступами?

Стрес не безглуздий

Багато з вас, особливо ті, хто дійсно стикається з публічними виступами, можуть запитати, чому стрес взагалі існує? Він не має сенсу, блокує вас, змушує відчувати себе погано, у вас немає сил. Невже ви дійсно повинні відчувати такі негативні речі?

Однак варто знати, що стрес перед публічними виступами не є настільки безглуздим. Якби ми всі були в стані повного спокою під час викладу своїх поглядів на публіці, нічого доброго з цього не вийшло б. Кожен міг виступити б без проблем - часто погано підготовлений, з поганою мовою, неперевіреними даними, хоча і без страху і боязні.

Ваш організм знаходиться в стані стресу, завдяки якому ви не будете вибирати роботу, що може якимось чином піддати вас глузуванням або скомпрометувати. Щоб зменшити переживання, ви будете готуватися до виступу.

Чому ви напружені?

Багато з вас ретельно готуються до презентацій - не тільки тому, що хочуть відмінно виступити, але і таким чином ви зменшуєте пов'язаний з цим стрес. Ви читаєте різні джерела, готуєте замітки, тренуєтеся вдома перед дзеркалом, і дійсно приділяєте час усьому, що заплановано. Ви можете з упевненістю сказати, що повністю готові встати перед аудиторією і передати їм свої знання. Що в цьому страшного?

Для багатьох людей - буквально все. Перш за все, ви стурбовані тим, що щось піде не так, забудете текст, пропустите слайд, не зможете відповісти на питання, і вас будуть висміювати. Ви переживаєте, чи добре прийме вас аудиторія, що не буде слухачам нудно під час виступу?

Крім того, є й інші речі, які «виростають у вашій голові» до звання «великої поразки»: пляма на сорочці, дірочка в блузці. Звичайно, все це може статися, але не так часто, як може здатися.

Стрес необхідний, іноді корисний, але ви повинні визнати, що іноді він виростає до такого розміру, що робить життя дуже важким. У вас тремтять руки, ви відчуваєте себе погано, болить живіт, серце, здається, що ви скоро помрете - тільки тому, що повинні стояти перед групою людей і розмовляти.

Ось чому важливо ознайомитися з методами, які можуть зменшити цей стрес і, таким чином, змусити відчувати себе краще.

Стрес і публічні виступи

Стрес може паралізувати вас, змусити здатися, посилити неприємні фізичні симптоми. Він ефективно «відмовляє» вас від подальшої діяльності, часто єдине, про що ви мрієте, це повернутися додому і ізолюватися від усіх. Як же подолати стрес?

- Чим більше тим краще

Це звучить банально, але чим більше ви виступаєте, тим швидше впораєтеся зі стресом. З кожною презентацією ви відчуватимете себе краще і впевненіше, і стрес стає вашим мотиватором, який вже не турбує і не зупиняє вас.

- Ідеальна підготовка

Ніщо не зменшує стрес так, як ідеальна підготовка. Прочитайте все, що ви можете знайти про тему виступу. Напишіть, що хочете сказати. Підготуйте презентацію, яка не буде наповнена нецікавим текстом. Потім попрактикуйтесь: встаньте перед дзеркалом і потренуйтеся говорити. Зробіть це кілька разів, щоб вам не доводилося читати з папірця, а вільно говорити. Прослідкуйте, скільки потрібно часу, де зробити паузу і т. д. Візьміть листок з головними тезами виступу і хоча б дві флешки з презентацією, також надішліть її на свою електронну пошту.

- «Рятувальні кола»

Варто також підготувати «рятувальні кола», тобто питання для слухачів. Може трапитися, що ви забудете, що говорити далі, в такому випадку краще задати питання аудиторії і поки хтось відповідає, швидко переглянути нотатки. Таким чином ви вийдете зі складної ситуації.

- Не пийте каву

Особливо, якщо ваше серце сильно б'ється, ви відчуваєте слабкість і вам не по собі. Кава тільки посилить цей стан.

- Глибоке дихання

Перш ніж дихати, зробіть глибокий вдих, бажано вийти на свіже повітря.

Стрес перед виступами безсумнівно негативно впливає на вас, тому слід вжити всіх можливих методів для його подолання.