Ергофобія: чому вона виникає і чим небезпечна
Ви відчуваєте прилив холодного поту, коли думаєте про завтрашній робочий день? Можливо, не можете спокійно спати і нервово чекаєте сигналу будильника, щоб піти на роботу? Якщо у вас бувають такі почуття, пов'язані з місцем працевлаштування, швидше за все ви страждаєте від ергофобіі.
Ергофобія - це панічний страх перед роботою. Такий стан, що класифікується як фобія, підлягає лікуванню, оскільки істотно заважає повноцінно жити. Ергофобія - це одна з так званих соціальних фобій, які погіршують ваші відносини з оточуючими. При цьому ні в якому разі не можна плутати з лінню.
У разі ергофобіі людина боїться відповідальності. Коли приходить час приймати рішення, такі люди не можуть цього зробити. Вони відчувають неймовірний страх, у них поганий настрій. Це також впливає на фізичне здоров'я: з'являються прискорене серцебиття, підвищений тиск і потовиділення. Також може бути задишка, нудота або діарея. Просто ходити на роботу - це кошмар для хворої людини. У той же час, коли немає стресового чинника, всі симптоми проходять. Це означає, що людина, що страждає ергофобіей, буде відчувати себе добре у вільний від роботи час.
Найчастіше занепокоєння і нездужання починаються в неділю, коли ви розумієте, що на наступний день потрібно вставати вранці і йти працювати. Однак в момент відходу з роботи ви відчуваєте себе «молодим богом».
Чому виникає боязнь роботи?
Дуже часто страх роботи має на увазі самокритичний підхід до себе. Ви боїтеся, що ваші зусилля не будуть оцінені по достоїнству або просто не виконаєте пред'являються до вас вимоги. Причиною ергофобіі може бути погано обрана професія. Тут слід подумати, чи приносить те, чим ви займаєтеся, задоволення. Якщо ви мрієте бути в абсолютно іншій ролі, то, можливо, варто подумати про зміну професії. Спроба перепідготовки може бути гарною ідеєю, яка значно поліпшить якість життя. Однак потрібно пам'ятати, що це повільний процес, який варто ретельно спланувати.
Іноді в професійне життя проникає рутина, яка дуже ефективно вбиває вашу мотивацію і бажання працювати. Іноді атмосфера на робочому місці дуже погана. Люди не добрі один до одного, вони навіть відчувають задоволення, якщо підставлять колегу. Тому, коли ви відчуваєте огиду перед приходом на роботу через колективу, можливо, прийшов час шукати нову компанію, в якій атмосфера буде більш дружелюбною.
Як і будь-яка фобія, ергофобію можна лікувати за допомогою терапії. Якщо проблема набагато глибше, це може означати, що незалежно від того, де ви працюєте, ви все ще відчуваєте паніку. У цій ситуації варто звернутися за професійною допомогою.
Чим небезпечна ергофобія?
Основним наслідком ергофобіі може бути втрата роботи. Вас можуть звільнити, тому що ви перестаєте виконувати свої обов'язки. Також можливо, що в стані дуже поганого самопочуття ви самі пишіть заяву про звільнення, відчуваючи при цьому велике полегшення. У разі ергофобіі також можуть відбуватися часті зміни роботи, тому що у вас завжди буде надія, що наступне робоче місце буде кращим за попередній.
Ще один наслідок - значне зниження самооцінки. У дуже напружені моменти ергофобія може навіть призвести до депресивних станів і бажанням ізолювати себе від решти суспільства. Також інші люди можуть сприймати хворого як ізгоя, не усвідомлюючи, що у людини глибока психологічна проблема.
Все це має наслідки для здоров'я. Тривалий стрес і занепокоєння значно знижують імунітет, а також призводять до багатьох захворювань, таким як безсоння, проблеми з шлунком, виразки, рак, серцево-судинні захворювання, збільшується ймовірність серцевого нападу.
Ергофобію можна лікувати за допомогою терапії і фармакології. Дуже часто обидва методи поєднуються. Тим не менш, важливо використовувати допомогу психотерапевтів, тому що іноді впоратися з цією проблемою самотужки неможливо.