Сумісництво – зворотний бік медалі

Робота одночасно у кількох компаніях найчастіше зумовлена фінансовими труднощами або пошуком шляхів професійного зростання. Працівник має можливість розширити коло ділових знайомств, набути додатковий досвід і навчитися  ефективно управляти своїм часом. Якщо людині вдається поєднати декілька видів зайнятості, це позитивно впливає на самооцінку та професійні здобутки, не кажучи вже про матеріальну винагороду.

Як же правильно розподілити свої сили, час та здібності, щоб працювати не на одному робочому місці? Розглянемо основні правила.


Важливі формальності

Робота за сумісництвом є внутрішня та зовнішня. У першому випадку працівник знаходиться в межах своєї фірми, займаючи дві посади. На практиці така ситуація найчастіше трапляється при тимчасовому збільшенні обов’язків. Наприклад, потрібно виконати роботу, відповідальні за яку відсутні (через хворобу, відрядження, декретну відпустку). Вагомим моментом у поєднанні посад є добровільна згода, керівництво не має права змусити працівника. Ви надаєте роботодавцю письмову згоду на додаткові обов’язки, і згідно із законом, можете у будь-яку хвилину відмовитися від додаткового навантаження.

Зовнішнє сумісництво передбачає працевлаштування в іншу компанію. У такому випадку ви маєте укласти повноцінний трудовий договір: тимчасовий або постійний, залежно від умов роботи. Будьте уважними до перелічених обов’язків та оплати. Також ви маєте повне право на такі ж гарантії та умови праці, як інші співробітники: лікарняні, сплату соціальних внесків, відшкодування за особливі умови праці, та ін.. Щорічну оплачувану відпустку вам зобов’язані надавати одночасно у всіх компаніях, де ви працевлаштовані. Для прикладу, якщо на одній роботі ви маєте право на подовжену відпустку (викладач або вчитель), то на іншому робочому місці можете взяти потрібну кількість днів за власний кошт.

Завжди вимагайте документального закріплення додаткових обов’язків. Цим ви себе перестрахуєте на можливе майбутнє збільшення повноважень без додаткового фінансового забезпечення з боку керівництва.

Експерти з рекрутингу рекомендують по можливості приховувати інформацію щодо роботи за сумісництвом, не кожному керівнику сподобається, що ви працюєте не лише в його компанії.

При підписанні трудового договору, прослідкуйте чи не має там пункту про заборону працювати за сумісництвом. При наявності обов’язково вимагайте усунути таку вимогу, вона прямо порушує ваші права.


Пастка сумісництва

Трапляються випадки, коли поєднання посад  в одній організації є невигідним для працівника. Законодавці прописали, що керівники зобов’язані оплачувати понаднормовий час праці: перші дві години – в півтора раза, наступні – у два. Окрім того, ви маєте право накопичені понаднормові години обміняти на додаткові дні до відпустки чи відгули. Часто керівництво не дотримується цих положень, виплачуючи людям на двох посадах в межах одної компанії лише незначну надбавку як за внутрішнє сумісництво.

Добре зважте всі моменти, погоджуючись на додаткову роботу. Якщо маєте сумніви щодо порядності і щедрості директора, краще відмовитися від такої пропозиції.


Корисна інформація

Законодавством визначено категорії працівників, для яких сумісництво заборонено. До них відносяться: молодь віком до 18 років, державні службовці, прокурори, судді, працівники податкової міліції. Виключенням є роботи у сфері викладання та творчості. Також заборонено сумісництво на важких роботах чи зі шкідливими умовами праці для робітників, в яких основна діяльність також відбувається в таких же умовах.