Прокрастинація – що це і як впливає на вашу роботу

Сьогодні це слово можна часто побачити в онлайн-мемах і коміксах, де воно асоціюється зі звичайною лінню. Однак, насправді, прокрастинація не означає банальне небажання працювати, причини її виникнення є більш складними. Психологи навіть вважають, що це психічний розлад, який виникає через повторюваного циклу дій та наслідків, що ускладнюють життя.

У чому суть прокрастинації?

Слово прокрастинація має на увазі відкладення справ «на потім». Ви відтягуєте до останнього моменту рішення нікого завдання або реалізації проекту. І це відбувається без особливої на те причини.

Люди, які страждають від прокрастинації, часто мають дійсно багато планів і цілей в житті, але не досягають їх. Їм важко почати те, що в перспективі не має певного часу виконання.

Як проявляється цикл прокрастинації?

Як ми вже згадували на початку, дії людини-прокрастинатори повторюються. Хорошим прикладом такого процесу є написання дипломної або дисертаційної роботи. Часто прокрастинація називають «синдромом студента».

Спочатку у студента багато часу, щоб підготувати дипломну. Хоча він знає, що у нього чітко встановлений дедлайн, але думка про велику кількість часу до подачі роботи розслабляє його. Студент налаштовується, що поспішати нікуди.

Однак з часом така людина починає відчувати себе винним. Він розуміє, що термін захисту роботи все ближче, крім того, колеги з університету розповідають, що вони вже написали велику частину дипломного проекту. Потім студент знаходить для себе виправдання, чому не готує роботу. Це його заспокоює на недовгий час. Може також трапитися, що людина собі «дозволить" не працювати над дипломною зараз і просто відкладе її на потім.

Зрештою, він буде робити все в останню хвилину або взагалі не підготує її. В цей же час, студент запевняє себе, що більше таке не повториться, і наступного разу він буде більш організований. На жаль, це правило не працює. З наступними завданнями відбувається все те ж саме.

Причини прокрастинації

Звідки з'являється бажання відкласти виконання справ? Яка основа цього? У багатьох випадках причину слід шукати в дитячі роки. Можливо, батьки занадто багато вимагали від вас і ви боялися, що не зможете виправдати їх очікування і виконати поставлені завдання. Через це ви вже і дорослим боїтеся, що щось піде не так, або у вас не вийде зробити заплановане.

Багато людей відчувають страх перед надмірної відповідальністю, тому не виконують певні завдання. Вони бояться, що це принесе їм успіх, який потягне за собою важливі обов'язки.

Перфекціонізм також може бути причиною прокрастинації. Ви завжди хочете робити все якомога краще, віддаєте себе справі на 200%. І тут раптом на шляху з'являється задача, з якою не можете впоратися. Ви боїтеся невдачі, тому відтягуєте її рішення в часі.

Є також люди, які найкраще працюють в останній момент, коли дедлайн вже «висить над головою». Перспектива можливих наслідків мотивує вас виконувати завдання більш ефективно і якісно.

Піддаються ви прокрастинації?

Проаналізуйте, як часто ви виконуєте завдання в останню хвилину або відкладаєте їх на потім. Ви відчуваєте провину за те, що не робите своїх обов'язків вчасно? Подумайте про свою організацію роботи: ви вмієте планувати завдання і визначати їх важливість? Можливо, ви боїтеся завдань з більш тривалим терміном виконання і не працюєте над ними, бо у них немає дедлайну? Обіцяєте ви собі, що з завтрашнього дня станете зовсім іншою людиною, але з цього нічого не виходить?

Можливо, ваші проблеми на роботі або почуття, коли здається, що ви повинні щось робити, і не можете повністю розслабитися, пов'язані з прокрастинація.

Чи можна «вилікувати» прокрастинація?

Звичка відкладати справи "на потім» і часті докори сумління в зв'язку з цим, можуть привести до стресу, неврозів і навіть депресії. Тому варто боротися з прокрастинація. Процес може бути довгим і складним.

Можливо, використовуйте спеціальні додатки, щоденники, блокноти для планування, обов'язково зазначайте зроблені завдання.

Якщо самі не можете собі допомогти - скористайтеся допомогою фахівця. Правильно проведена терапія допоможе знайти джерело проблеми.

Кожен повинен мати час на відпочинок, а багатозадачність стомлює. Але якщо ви відчуваєте, що не можете змусити себе працювати, подумайте про те, чи не маєте ви звичку відкладати все. З прокрастинація необхідно боротися. Завдяки цьому ви станете більш ефективним працівником, і будете задоволені собою.