Особливості супровідного листа - як зробити його ефективним?

Пошук роботи може бути досить важким - підготовка якісних документів для відправки потенційному роботодавцю - не просте завдання. Проте, якщо всі знають, що резюме обов'язкове для такої процедури, то ситуація з супровідним листом не зовсім зрозуміла. Часто ви не знаєте, що написати в ньому і чи буде це цікаво для рекрутера. Швидше за все, вам би хотілося відправити саму біографію, але хіба це гарна ідея?

Які особливості супровідного листа можуть зробити його ефективним? На чому зосередитися. Читайте в нашій статті!

Ви завжди відповідаєте вимогам роботодавців?

Іноді вам здається непотрібним писати супровідний лист з багатьох причин - проблематично готувати такий документ, ви думаєте, що не вмієте гарно писати, або переконані, що ніхто не буде читати його. Буває, що навіть коли вас просять відправити резюме та супровідний лист, ви ігноруєте останнім.

Однак, не забувайте, що задоволення вимог роботодавців, що містяться у вакансії про роботу, дуже важливе. Здавалося б, супровідний лист нічого не змінить, але може виявитися, що його відсутність позбавить вас шансів на подальше працевлаштування.

Поставте себе на місце рекрутера, який отримує багато електронних листів від кандидатів на роботу у відповідь на оголошення. Він повинен відхилити деякі з них, щоб запросити найбільш відповідних людей на наступний етап набору. Якщо в оголошенні чітко зазначено вимогу: «Будь ласка, надішліть своє резюме та супровідний лист», а побачать тільки резюме, прикріплене в електронному листі, цілком ймовірно, що заявка буде відхилена. Вимоги не були виконані.

Супровідний лист не вимагає від вас бути письменником. Йдеться про надання найважливішої інформації про себе, завдяки якій рекрутер дізнається про вас більше, ніж в резюме. Варто зосередитися на відповідній формі цього документу. Правильні характеристики супровідного листа можуть підвищити його ефективність.

Як виглядає супровідний лист?

Перш ніж ми перейдемо до змісту, варто згадати, як має виглядати супровідний лист. Цей документ зазвичай має форму заяви. Таким чином, місце і дата розташовуються у верхньому правому куті, трохи нижче зліва - ваші дані (ім'я та прізвище, номер телефону, адреса електронної пошти), потім справа внизу - дані компанії або рекрутера, якщо ви знаєте їх.

Ви починаєте лист: «Шановний ... / Шановна ...» і закінчуєте: «З повагою ...». Якщо ви можете, підпишіть його вручну, але це не обов'язково.

Також корисно зберегти форму «вступ - основний текст - закінчення» в основному контенті. У першій частині ви знайомите рекрутера з професійною біографією, потім пишете про ваші досягнення, що вас відрізняє і робить хорошим кандидатом на цю посаду, і в кінці варто висловити бажання зустрітися під час співбесіди.

Особливості супровідного листа

Які особливості супровідного листа можуть вплинути на його ефективність? Що потрібно пам'ятати при написанні? Яким має бути лист?

Конкретика

Щоб було побільше інформації, ви можете подати її досить узагальнено, так звану «водичку». Однак варто знати, що в супровідному листі подробиці є найбільш важливими. Мова йде не про те, щоб показати, як вміло ви володієте словом, а про те, чому варто запросити саме вас на наступні етапи найму. Рекрутер не буде запам'ятовувати щось не по темі, що його не цікавить і не приваблює з перших речень.

Адаптований до адресата

Якщо ви напишете супровідний лист відповідно до одержувача, то велика ймовірність, що рекрутер помітить вашу зацікавленість в даній посаді. Ви підготувалися до пошуку роботи, і якщо це так, то вам небайдужа не лише робота, а й робота саме в цій фірмі. Для потенційного роботодавця з перших хвилин важлива зацікавленість, тому що очевидно, що він шукає співробітника, який стане членом команди і буде мотивований до дії. Тому уважно прочитайте інформацію про вакансії і врахуйте її при підготовці супровідного листа.

Доповнює резюме

Гарний супровідний лист не дублює те, що рекрутер може знайти в резюме. Тому цей документ повинен бути доповненням до резюме, а не повторенням. У вас є можливість додати в нього те, що в резюме просто не поміститься. Ви можете пояснити зміни в галузі або велику перерву в роботі.

Які інші особливості супровідного листа можуть збільшити шанс кандидата на успіх?

Естетичний

Звичайно, також варто переконатися, що документ естетично виглядає. Він не повинен бути повністю мінімалістичним, чорно-білим, однак, і надлишок кольорів також не буде гарною ідеєю. Використовуйте максимум два шрифту, зберігайте поля і найважливішу інформацію виділяйте жирним шрифтом.

Оригінальний

В інтернеті ви знайдете безліч прикладів супровідних листів. Не дивно, що у вас може виникнути бажання скопіювати їх і просто ввести ваші дані. Однак варто пам'ятати, що інші кандидати на роботу можуть робити так само. Тому рекрутер отримає кілька схожих листів. Це допоможе виділитися серед інших? Навпаки. Відсутність оригінальності може перекреслити ваші шанси на подальших етапах набору.

Супровідний лист може допомогти вам отримати роботу. Однак його невідповідна форма знизить шанси кандидата на роботу, тому варто обов'язково звернути увагу на супровідний лист.