Чи можуть часті зміни роботи бути джерелом вашого розвитку?

В даний час на ринку праці працюють аж чотири покоління працівників. Найстарше з них, безумовно, цінує стабільність і працює як можна довше в одній компанії. Це надзвичайно лояльні співробітники.

Молодим людям досить поглянути на професійне життя своїх батьків. Дуже часто вони влаштовувалися на роботу після школи, і, або працюють в цій компанії до цього дня, або змінювали свою посаду один або два рази в одній організації до виходу на пенсію. Часті зміни роботи для цього покоління можуть бути дуже хвилюючими.

Однак сьогодні ситуація зовсім інша, і ринок праці різко змінився. «Стрибуни», як називають співробітників, які часто змінюють роботу, в наш час не рідкість. Якраз навпаки - буває, що вони «стрибають» по фірмах завдяки діяльності рекрутерів.

Чи може часта зміна роботи бути вашою перевагою?

Чому ви так часто змінюєте роботу?

Роздуми з цього приводу слід почати з того, чому вам не потрібна стабільність? Чому виникає така ситуація?

Перш за все, сьогодні світ відкритий для всіх - у вас так багато можливостей, що ви хочете їх використовувати. Ви можете шукати роботу в будь-якій країні або місті, переїжджати, змінювати галузі, кваліфікацію, і це може принести вам велике задоволення. Ви хочете спробувати якомога більше, адже життя то у вас одне. Для молодої людини сидіти за одним столом того ж офісу протягом 30 років просто немислимо.

Ви змінюєте роботу, тому що хочете чогось більшого - вам здається, що ви розвиваєтеся, робите все можливе, добре виконуєте свої зобов'язання, але нічого не виходить - ви все ще на тій же посаді і ваша зарплата не збільшується. Ви відчуваєте, що стоїте на місці, і така ситуація вас зовсім не задовольняє. Сьогодні для більшості професіоналів має значення безперервний розвиток - якщо ви його не одержуєте, то хочете щось змінити.

Може також виявитися, що те, що ви дізналися на співбесіді, не має нічого спільного з реальною ситуацією - ні умовами праці, ні оплатою, ні атмосферою. Ви потрапляєте в зовсім інше місце і не задоволені цим. Ось чому ви негайно звільняєтеся з такої роботи, адже вас в першу чергу цікавлять комфортна атмосфера, довіра і хороші умови роботи.

Часті зміни роботи також провокуються рекрутерами. У деяких галузях часто йдеться про ринок праці співробітника. Це не фахівець шукає роботу, а роботодавець пропонує йому працевлаштування. Навіть якщо співробітник не має наміру змінювати свою роботу, кращі умови праці можуть переконати його в цьому.

Молоді люди, які тільки виходять на ринок праці, часто не знають точно, що вони хочуть робити, тому вони також часто змінюють роботу. Вони виконують свої обов'язки протягом випробувального періоду і намагаються для себе з'ясувати, в якому напрямку далі розвиватися.

Однак ви не завжди змінюєте роботу, тому, що хочете цього. Буває, що в усьому винні ваші компетенції, які не відповідають вашій посаді. І тому роботодавці не хочуть з вами співпрацювати. Ось чому ви «стрибаєте» з місця на місце, незалежно від того, чи дійсно цього хочете.

Часті зміни роботи в якості вашого активу

Кілька років тому часті зміни роботи, безумовно, викликали б сумніви у рекрутерів. Такий працівник вважався нелояльним. Однак сьогодні, як ми вже згадували, такі люди мають вже іншу репутацію.

«Стрибки» з одного місця на інше також можуть бути вашою перевагою. Перш за все, коли ви працюєте в одній фірмі протягом тривалого часу, незабаром ви зіткнетеся з проблемою пристосування до нових обов'язків, колективу і культури організації. У вас вже автоматичний спосіб вирішення всіх проблем, а це не відповідає очікуванням нового роботодавця. Тому, чим більше досвіду ви набудете в різних місцях, тим легше вам буде адаптуватися, тим більше ви будете гнучкі. Ваш процес звикання до нової посади буде простішим.

Крім того, ви розвиваєтеся - можете отримувати нові кваліфікації, зустрічатися з людьми, розширювати ділові контакти, дізнаватися нові вирішення робочих питань. Завдяки вашим знанням, ви можете внести щось нове в компанію, ви приходите зі свіжим поглядом, розширюєте свої горизонти.

Коли «стрибун» може викликати підозри у рекрутера?

Як ми вже згадували, не завжди часті зміни місця зайнятості - ініціатива працівника. Якщо ваші компетенції не достатні, незважаючи на безліч робочих місць, ви не розвиваєтеся як фахівець, і часто від вас відмовляються роботодавці, ви можете викликати підозри у рекрутерів.

Для них важливо, щоб часті зміни роботи йшли нога в ногу з постійним підвищенням вашої кваліфікації.

Як говорити про часту зміну роботи при прийомі на роботу?

Перш за все, варто розповісти про те, чому ви обрали короткі періоди працевлаштування, що змушувало вас йти далі, і які пріоритети в роботі діють для вас.

Варто також підкреслити, як багато ви дізналися завдяки цьому, наскільки багатшим є ваш досвід і гнучкість. Ще одною перевагою, безумовно, буде швидке звикання до нових обов'язків.

Той факт, що ви часто змінювали роботу раніше, не означає, що ви не шукаєте нічого більш стабільного. Багато що залежить від пропозиції роботодавця. Крім того, той факт, що ви хочете бути в компанії лише короткий час, не означає, що у вас немає бажання «зануритися» в життя цієї організації. Варто знати про те, як часті зміни в роботі впливали на ваш розвиток, і використовувати ці знання на зустрічі з рекрутером.