Як визначитися зі своєю майбутньою професією?

Є люди, які в дитинстві мають чітку мрію, ким хочуть стати: лікарями, юристами, перукарями або пожежниками. Деякі з них і в дорослому житті ставлять собі це за мету і здійснюють дитячі мрії. Інші визначаються зі спеціальністю набагато пізніше, навіть під час навчання.

Якщо ви не знаєте, яку професію обрати, спробуйте себе в різних сферах, здобудьте цінний досвід і розвивайте свої вміння.

Одна професія на все життя? Не обов'язково

Експерти з Оксфордського університету пророкують, що до 2030 року зникне близько 47% професій, які популярні сьогодні. Немає сумнівів, що відповідно з'являться і нові спеціальності. Неминучі зміни змусять співробітників пристосовуватися до реалій, освоювати нові вміння. Тому вже сьогодні варто почати вчитися і бути готовим до змін на ринку праці. Якщо ви будете «тримати руку на пульсі», ви легше адаптуєтеся до змін, зможете підвищити свою кваліфікацію. Ви не прогавите можливість краще пізнати себе і свої здібності.

Розвиток - це робота, яка ніколи не закінчується

Важливо встановити собі довгострокові і короткострокові кар'єрні цілі і послідовно прагнути до їх досягнення. Однак вам не потрібно знати сьогодні, чим ви будете займатися через 10 років. Світ змінюється так динамічно, що передбачити, що станеться через кілька років, вкрай складно.

Незалежно від того, на якому етапі вашої кар'єри ви перебуваєте в даний момент, шукайте можливості для розвитку. Подумайте про свої таланти і про те, що вам подобається, а потім шукайте пропозиції про роботу, які вам видаються привабливими. Якщо у вас немає досвіду, ви можете почати стажування або стати волонтером. Важливо, щоб завдання, які ви будете виконувати, допомагали в професійному розвитку і приносили досвід і знання.

Перш ніж влаштуватися на роботу, з'ясуйте, чи допомагає роботодавець співробітникам розвивати і вдосконалювати їх навички. Ви можете запитати про це під час співбесіди. Навчіться використовувати можливості, які вам надає компанія.

Однак не зупиняйтеся на можливостях, пропонованих іншими людьми, проявіть власну ініціативу. Шукайте час і кошти для навчання чи наставництва, створення корисних зв'язків. Слідкуйте за ситуацією в галузі, відвідуйте цікаві курси (навіть безкоштовні), тренінги, презентації, і т.п..

Пошук свого шляху чи «стрибки з квітки на квітку»?

Чим молодший кандидат, тим лояльніші роботодавці до частої зміни роботи або проходження чергового стажування. Багато що також залежить від галузі. Підозра може виникнути, наприклад, в ситуації, коли працівник швидко йде з роботи, яка вимагає тривалого періоду адаптації. Часті, радикальні зміни в спеціалізації також будуть не на вашу користь.

Варто зосередитися на конкретній області й розвиватися у встановлених рамках. Буде чудово, якщо ваша історія зайнятості послідовна, хоча й надзвичайно різноманітна. Важливо, щоб ви не тільки набували досвіду, але робили висновки і шукали сфери, які викликають у вас інтерес, ентузіазм, дають енергію - в тому числі і в приватному житті. Займайтеся різними справами: подорожуйте, відвідуйте виставки, музеї, катайтеся на велосипеді, ходіть в кіно, на футбол, і т.д..

Універсальні вміння цінуються завжди

Хоча ринок праці і переживає сьогодні динамічні зміни, все ж існують універсальні компетенції, які варто розвивати, щоб добре підготуватися до змін. Що до них відноситься:

- гнучкість і адаптивність;

- ефективність і цілеспрямованість;

- навички в області STEM (наука, технологія, інженерія, математика);

- відкритість до того, що є новим і невідомим.

Зміни часто викликають страх і невпевненість, тому людина бореться зі спокусою зайняти зручне місце роботи, яке, хоча і не сприяє розвитку, але гарантує почуття безпеки. Однак варто вийти із зони комфорту і отримати задоволення від подолання власних бар'єрів і досягнення успіху. Легше бути мотивованим у тій сфері діяльності, яка вам подобається.

Важливо, щоб ви не тільки адаптувалися до реальності, але і реалізовували свої власні мрії і задовольняли потреби.