Розмова про стажування: як до неї підготуватися?

В ході навчання, після його закінчення або просто заради отримання першого професійного досвіду в новій галузі деякі люди хочуть пройти стажування. Через те, що це часто менш добре оплачувана робота, ніж звичайна, а іноді навіть безкоштовна, до неї ставляться неоднозначно.

Крім того, у вас може скластися враження, що влаштуватися на стажування легко і не вимагає особливих зусиль. Тому існує думка, що співбесіда про стажування - справа нехитра, і не вимагає будь-якої підготовки,

А це може бути великою помилкою.

Що запитують роботодавці? Чого вони чекають від кандидата? Про що ви зобов'язані запитати? Ми відповімо на ці питання в нашій статті.

Що роботодавець чекає від стажиста?

Хоча стажування не є повсякденною «нормальною» роботою, роботодавці мають свої очікування і не наймають стажерів для приготування кави в конференц-залі. Звичайно, компанії є різні, їх мотиви різні, але якщо вони вирішують зробити цей крок, у них зазвичай є вимоги і очікування до таких кандидатів.

Звичайно, роботодавець усвідомлює, що стажист не володіє всіма необхідними навичками для виконання роботи на своїй посаді і в основному займається навчанням. Тому керівник в першу чергу переконаний, що стажист готовий постійно оновлювати свої знання, а по-друге, він буде швидко вчитися. Існує «неписане правило»: повільне засвоєння знань стажистом означає, що в майбутньому він не зможе активно проявити себе і не набуде потрібних навичок.

Може трапитися, що під час навчання стажист допускає помилки. Це нормально, тому на початку свого кар'єрного шляху він не повинен працювати над важливими проектами або з ключовими клієнтами. Головною особливістю кандидата на стажування повинна бути здатність вчитися на помилках і визнавати їх.

Роботодавець також очікує повної віддачі, мотивації до роботи і продуктивності, навіть якщо стажист не зароблятиме багато. Фінансовий фактор в ролі мотиватора тут не працює.

Стажування не повинно означати, що співробітник буде менше прикладати зусиль і виконувати завдання поверхнево.

Звичайно, важливо пристосовуватися до умов компанії, слідувати навичкам спілкування, вчитися співпраці з іншими і внести щось нове, свою енергію в команду.

Розмова про стажування - запитання

Про що може запитати рекрутер? Як проходить співбесіда про стажування?

Ось найпоширеніші з них:

Чому ви хочете пройти стажування у нас?

Ви повинні показати, що ваш вибір даної компанії не випадковий, і ви свідомо вибрали її в якості потенційного роботодавця. Тут буде корисно дізнатися місію фірми, чим саме займається ця організація.

Часто люди подають заявку на стажування в компанії, які є їхньою мрією. Вони вважають, що це допоможе їм працевлаштуватися на постійну роботу там в майбутньому. Варто сказати, що ви давно хотіли бути в цій команді, спостерігали за їхньою роботою і хочете познайомитися з компанією зсередини.

Чому ви вибрали саме цей напрям навчання?

Якщо стажування пов'язане з вашою освітою, вам можуть задати питання про навчання - чому ви вибрали такий напрямок, що вам подобається найбільше, які предмети вас цікавлять.

Студенти часто незадоволені вибором спеціалізації навчання, іноді навіть не вони самі обирають на кого вчитися. Але варто знайти позитивні сторони свого навчання і підготувати відповіді на питання такого типу.

Чого ви очікуєте від стажування?

Варто замислитися над тим, якою є ваша мета, перш ніж подавати заявку на дане стажування. Дайте відповідь самі собі: що ви хочете дізнатися, які навички отримати? Досить імовірно, що потенційний роботодавець або рекрутер запитає, які ваші очікування. Вони розраховують на подробиці, тому варто підготувати відповідь.

Готуємося до співбесіди про стажування

Якщо хочете, щоб вас прийняли на цю роботу, не слід сподіватися на спонтанність. Підготуйтеся якнайкраще.

Дізнайтеся чим більше про компанію

Вивчіть уважно веб-сайт підприємтсва, прочитайте всю наявну інформацію про фірму, а також стежте за її оновленнями в соціальних мережах. Ці знання стануть у пригоді навіть в уже згаданому питанні про те, чому ви хочете пройти стажування саме тут.

Той факт, що ви ознайомитеся з місією фірми, історією і т. д., означатиме одне - ви проявляєте зацікавленість з самого початку. Рекрутер повинен ясно зрозуміти, що ви дійсно хочете влаштуватися на це стажування.

Підготуйте свої запитання

Розмова про стажування, ймовірно, закінчиться пропозицією: у вас є запитання? Не залишайте його без відповіді. Мовчання або негативна відповідь - не найкраще рішення.

Якщо ви дійсно зацікавлені, то безумовно хочете дізнатися якомога більше про дану роботу. Наприклад, запитайте, як виглядає робочий день, чи працевлаштовує компанія стажистів після стажування, яким буде ваше коло обов'язків або з ким ви будете працювати безпосередньо?

Подбайте про свою самопрезентацію

Розмова про стажування - це ваш перший прямий контакт з потенційним роботодавцем або рекрутером, тому варто намагатися скласти чим краще враження про себе. Зрозуміло, що зовнішність - це ще не все, але підсвідомо таким чином більшість оцінюють незнайому людину.

Ви повинні пам'ятати, що одяг має бути чистим, випрасуваним, вимите волосся, взуття в хорошому стані і відповідний гардероб. Співбесіда для проходження стажування так само важлива, як і інші співбесіди, тому, якщо ви хочете влаштуватися на роботу - підготуватися потрібно обов'язково.