Нові податки і контроль: як влада буде вважати доходи українців

Верховна Рада України вже втретє забракувала Програму діяльності уряду. І в проваленому документі був пункт, під який Кабмін вже готує законопроект. Він стосується всіх українців. Мова йде про обов'язкове декларування доходів. Уряд вважає, що кожен повинен відзвітувати про все, чим володіє – про квартирі, дачі, машини, коштовності, депозитах... Це називається "нульовим" або "одноразовим" декларуванням, або ж "амністією капіталу".

Все це робиться, щоб податківці могли контролювати, чесно заробляє громадянин. Здавалося б, справедливо. Але в документі є кілька сумнівних нюансів. Наприклад, кожному пропонують заплатити 5% податку на майно, 9% – на активи і гроші за кордоном, 2,5% – за інвестиції в ОВДП... Однак ми всі і так платники податків: отримали зарплату – віддали за неї державі, побудували будинок – заплатили за нього і за землю, купили машину – те ж саме. А тепер виходить, що треба заплатити за все ще раз?

Нульове декларування – це звіт перед податковою про всі доходи і нажитому майні, придбаному за десятки років, в незалежній Україні та ще при СРСР. Мова йде про нерухомість, автомобілі, валютних і гривневих заощаджень. А головне – джерела доходу, які ви не можете підтвердити документами.

Оскільки встановити відповідність витрат доходам – справа дуже клопітка, українцям пропонують самим вирішити, що потрібно обкласти податком. Заплатити податки на таке майно можна буде за пільговою ставкою. Також передбачається звільнення від відповідальності за ухилення від податків в минулому.

Фінансовий аналітик Анатолій Амелін підтримує проведення нульового декларування. За його словами, зараз в Україні в обігу знаходиться дуже багато тіньових коштів, а ця норма дасть можливість їх легалізувати.

"Нульове декларування – це один з етапів посилення фіскального контролю. І це хороша можливість уникнути відповідальності у майбутньому, щоб не приходили до вас з претензіями, з накладенням штрафів, вилученням активів і т. д. У нас буде більше довіри один до одного, більше довіри до держави, і саме головне – у держави до нас. Тому посилення вимог негативно не позначиться на українцях" – вважає Амелін.

Проте, посилення податкового контролю ще ніколи не робило життя простіше. Чого варто тільки грамотно заповнити декларацію! За політиків це, як правило, роблять юристи чи бухгалтери. Ще одна заковика: з кожного зазначеного у такий нульової декларації об'єкта – будинку, земельної ділянки або великої суми – треба буде сплатити податок.

Один з авторів ініціативи, глава профільного парламентського комітету Данило Гетманцев підкреслює: легальні доходи декларувати не потрібно. Тобто, в нульову декларацію не слід вносити зарплату, спадщину або майно, куплене за трудові доходи.

"Амнистируются ті доходи, які людина отримувала, ухиляючись від сплати податків, не сплачуючи за них податки. І саме такі доходи людина, якщо хоче, виводить на світло божий, подаючи декларацію в ДПС. Подає декларацію, платить відсоток і вже цими грошима може користуватися без жодних обмежень. Маючи повністю білий фінансовий слід", – пояснив Гетманцев.

Але як довести, що заощадження, які накопичувалися роками, легальні? А раптом роботодавець платив зарплату в конверті? Або будинок збудували за гроші від родичів-заробітчан? Або не зберегли документів про сплату податків з доходів 30-річної давності? І чому взагалі потрібно комусь щось доводити, коли у нас діє презумпція невинності: людину не можна звинуватити авансом, спочатку провину потрібно довести.

Економіст Олег Пендзин вважає, що якщо законопроект буде прийнятий, він може вдарити по пересічним українцям.

"Це буде стосуватися всього майна, яке буде декларувати фізособа. Якщо у вас немає підтвердження звідки ви взяли ту чи іншу квартиру, земельну ділянку, якщо немає підтвердження, звідки у вас з'явилися гроші, валютні цінності, ви повинні їх обкласти податком. Вся нерухомість знаходиться в державних реєстрах, тобто формально вона є законною. На якій підставі людина, легально володіє майном, повинен сплачувати ще якісь податки з цього приводу?" – каже Пендзин.

Те ж можна сказати про гроші на депозитах. І як податківці збираються визначати, "білі" заощадження, якщо ті були зароблені в 90-ті? Машини часу немає, строки давності для проведення перевірок минули... Ініціатор законопроекту відповідає так:

"Людина сама повинна розуміти, законні чи не законні ці гроші, він платив податки чи ні. Розумієте, податкова амністія має кілька цілей, і головна мета – ми даємо суспільству можливість підвести риску під своїм темним минулим фінансовим", – каже Гетманцев.

зрештою, що буде, якщо не скористатися можливістю і проігнорувати нульове декларування? Фінансовий аналітик Олександр Паращій вважає, що слідом за цим держава посилить контроль за витратами українців.

"У людей могло нагромадитися дуже багато коштів, які вони тримають "під матрацами". І фактично, якщо буде введений жорсткий фінансовий контроль, їм буде дуже важко витрачати ці кошти. Як тільки вони почнуть витрачати, до них прийдуть контролюючі органи. Вже працюють певні правила моніторингу – банк буде боятися взяти ці гроші на депозит", – пояснює аналітик.

Дійсно банки бояться брати великі готівкові суми без пояснень їх походження, вирішили перевірити самостійно, адже думки експертів розходилися. Спочатку попрямували в одну з фінустанов під виглядом клієнта, який хоче покласти на депозит 70 тисяч гривень. У цьому випадку в банку відповіли, що проблем не буде. А от якщо зробити подібний внесок у доларах – вже знадобиться пройти перевірку. В іншому банку ми запитали про внесення на рахунок суми 550 тисяч гривень, і у нас вже зажадали джерело підтвердження коштів. Але і запропонували альтернативний варіант:

"При перерахуванні суми понад 400 тисяч гривень потрібен джерело підтвердження коштів. Може бути, зарплатна виписка або продаж чого‑то... Можете, якщо немає такого документа, відправити до 400 тисяч, а на наступний день – наступну операцію зробити. Тобто, в день без документів ви можете відправити до 400 тисяч. Або ж, наприклад, може бути, хтось із сім'ї може сплатити від вашого імені", – розповіли в банку.

Так і при покупці квартири і на первинному, і на вівторковому ринку відсутність підтверджуючих документів не стане перешкодою.

"Деякі приватні банки роблять фіктивні виписки з рахунків. Мовляв, у мене був рахунок, зняв звідти суму, от і походження грошей. Якщо це інвестиція, тоді це йде через безнал. У забудовника свій банк, він каже: "Ти інвестуєш, ось відразу йди плати, тут банк у мене, через дорогу". А щодо походження грошей вони кажуть, що їм це не потрібно, головне – заплатити гроші.Ще в деяких випадках у забудовників прямо на місце приносиш валізку грошей, підписуються договори і все", – розповідає експерт з нерухомості Володимир Романів.

Звичайно, якщо нульове декларування введуть, слідом за цим можуть посилити фінансовий моніторинг. Тоді робити цінні придбання стане складніше. Але, знову-таки, заможні люди знайдуть лазівки.

В той же час ця норма стане справжнім подарунком для бізнесменів, які мають мільйони доларів сумнівного походження. Вони зможуть їх легко відбілити з дійсно вигідним податком -лише у 2,5%, якщо вкладуться в облігації внутрішньої державної позики. Проти 18% ПДФО, який платять з доходів звичайні українці.

Законопроект ще знаходиться в процесі обговорення. Погоджують розмір податкової ставки і суми, з яких почнуть моніторити походження заощаджень. Це може бути 400 тисяч гривень, а може – 1,5 мільйона. Варіанти озвучували різні. Найближчим часом ми їх побачимо, адже зміни в Податковий кодекс планують внести вже у вересні.


Джерело: https://www.segodnya.ua/economics/enews/novye-nalogi-i-kontrol-kak-vlast-budet-schitat-dohody-ukraincev-1458837.html